reklama

Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru

Na malé či středně velké zahrádce si většinou vystačíte s rýčem, lopatou a jinými běžnými nástroji určenými k obdělávání půdy. Na veliké zahradě vám ovšem na běžné obdělávání půdy tyto nástroje stačit nebudou. Aby se vám i přesto s půdou dobře pracovalo a práce se nestala noční můrou, pořiďte si malotraktor. Další nepochybnou výhodou tohoto silného stroje je i jeho vysoká univerzálnost díky příslušenství, které k němu lze připojit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru

Jaké existují typy malotraktorů a kde je využít?

Základní dělení malotraktorů je na dvouosé a jednoosé. První skupina jsou v podstatě zmenšené traktory. Mají dvě nápravy s pohonem buď na jednu či obě dvě najednou. Jsou výkonnější a zvládnete s nimi udělat mnohem více práce než s jednoosým malotraktorem. Většinou mají kabinku či ohraničující rám pro řidiče. Další výhodou těchto silných strojů je dobrá možnost jízdy po pozemních komunikacích (mají i svoji SPZ).

Oproti tomu druhá skupina jednoosých malotraktorů najde uplatnění na pozemcích, které jsou velmi členité a je tak potřeba trochu obratného stroje. Mají pouze jednu osu a je tak nutná obsluha, která stroj vede. Díky tomu lze řídítka otočit i o 180 stupňů. Jsou cenově dostupnější a rozměrově menší, stroj se tak dá jednoduše uskladnit, aniž by zabral tolik místa jako například výše zmíněný dvouosý malotraktor.

Jak si vybrat toho správného pomocníka?

Obecná pravidla výběru mezi jednoosým a dvouosým malotraktorem spíše neexistují. Vzhledem k jejich multifunkčnosti je spíše vhodné vybírat na základě vašich současných i budoucích potřeb. Jediné, co je třeba brát v potaz, jsou rozměry a výkon stroje a v neposlední řadě také schopnost s malotraktorem na zahradě manipulovat.

Vzhledem k ceně malotraktoru, jeho životnosti a uplatnění, si pečlivě promyslete, co všechno nejen nyní, ale i do budoucna budete potřebovat. Podívejte se, jaké příslušenství a za kolik peněz jste schopni od výrobce sehnat.

Dále také zohledněte značku, od které budete malotraktor kupovat. Jestliže má špatnou pověst či se jedná o nárazovou značku, spíše se nákupu vyhněte. Vyhnete se tak nepříjemnostem, jako mohou být špatně dostupné pracovní i náhradní díly nebo třeba vyšší ceny příslušenství a podobně.

Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru (Zdroj: )
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru (Zdroj: )
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru
Zahradní malotraktory: postavte si pomocníka na míru (Zdroj: )

Jednoosé malotraktory

Asi nejpoužívanější skupinou malotraktorů mezi zahradníky či drobnými farmáři je skupina jednoosých malotraktorů. Jsou malé a i přesto jejich výkon bez problému dostačuje na orání, vláčení či kypření půdy. Na těžké práce, kde je potřeba větší síly, jako třeba orání půdy či odvoz dřeva z lesa, zakupte určitě silný motor o výkonu kolem 6.5 HP. Na lehčí práce jako sekání trávy či zametání prachu ze zpevněných ploch vám postačí menší výkon kolem 4 HP.

Poskládejte si svého pomocníka na míru

Největší předností těchto strojů je možnost je během malé chvíle změnit na stroj s úplně jiným pracovním účelem. Celý tento koncept se obecně nazývá stavebnicový systém. Pokud tedy kupujete stroj prozatím pouze na práci s půdou, jako je například orání, vláčení, kypření či provzdušňování a například za dva roky budete potřebovat i vozík nebo sazečku brambor, lze dané příslušenství jednoduše dokoupit a stroj si přestavět.

Vyměnit můžete jak převodové skříně, motory, tak i již zmíněné příslušenství. Hlavně kvůli těmto možnostem je vhodné zvážit nejen současné využití stroje. Je totiž pravdou, že lze vyměnit v podstatě vše, ale za výměnu převodové skříně či motoru si už musíte sáhnout hlouběji do kapsy i přestože v mnohých případech tomu lze jednoduše předejít.

Aby se vám se strojem dobře pracovalo…

Jistě jste si všimli, že k malotraktoru se kromě všemožného příslušenství dodává také několik různě těžkých závaží. Ta jsou nutná pro správné vyvážení stroje. Každý odborník nebo zahradník, co se strojem již dlouhá léta pracuje, vám jistě doporučí malotraktor před každou prací náležitě vyvážit. Jinak hrozí, že se vám například orná soustava bude moc zarývat do půdy a vás tak bude stát hodně sil neustále vytahovat stroj řídítky nahoru.

Při práci s půdou je obecně vyvážení stroje nezbytností, která vám sice možná chvíli potrvá, na druhou stranu bude posléze práce lehká a příjemnější. Poslední velmi důležitou věcí je vhodné spojení dílů mezi sebou navzájem. To musí být sice pevné, ale nikoliv tuhé, jinak se vám bude se strojem velmi těžko pracovat.

Údržba rozhodne o životnosti

V neposlední řadě se nezapomeňte dobře starat o motor. Nejenže je to jeden ze základních stavebních kamenů malotraktoru, ale většinou se také jedná o jeho nejdražší součást. Je potřeba doplňovat běžné provozní kapaliny a občas motor nechat seřídit či zkontrolovat odborným technikem. Dále je vhodné motor zbytečně nepřetěžovat a správně zazimovat. Nezapomeňte, že dobrá péče vám zajistí dlouhou životnost motoru.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 17. 2. 2017, Autor: