reklama

Přezimování exotických rostlin

Naši oblibu si získaly mnohé exotické rostliny, které v průběhu léta zdobí naše terasy a balkony, zatímco na podzim či v zimě o ně musíme pečovat v chráněných prostorách, neboť jsou citlivé na mráz. Patří mezi ně hlavně poměrně široká škála rostlin ze Středomoří.

i (Zdroj: archiv redakce)
Přezimování exotických rostlin

Zamyšlení před pořízením rostlin

Ještě než se rozhodneme pro pořízení exotických rostlin, je vhodné zamyslet se, zda je budeme mít na zimu kam umístit. Zvlášť v zimním období tyto rostliny potřebují specifické podmínky, aby dokázaly přežít a zůstaly zdravé a krásné.

Co je třeba ještě před zazimováním

Ještě před uložením na zimní stanoviště je nutné zkontrolovat zdravotní stav rostlin. Odstraňte případné škůdce i nemocné listy. Bez kontroly nemá zůstat ani kmínek nebo půdní povrch.

Než vyberete pro rostliny místo k zimování, pamatujte, že průvan škodí téměř všem rostlinám a zvláště těm exotickým. Zimování rostlin a jeho úspěšnost je ve většině případů odrazem vaší péče o rostlinu, času, který ji věnujete a správným podmínkám, které ji zajistíte. Množství květů a plodů v příštím vegetačním období vám odpoví na to, zda jste o rostlinu v zimě pečovali správně.

Oleandry, citrusy a fíkovníky

Oleandry, citrusy, fíkovníky požadují zároveň se snižující se intenzitou světla rovněž sníženou intenzitu tepla a omezení zálivky. Ideálním prostředím, kde mohou bez úhony na zdraví přečkat zimu, jsou zimní zahrady. Nemáte-li zimní zahradu k dispozici, měla by postačit světlá chodba anebo nepříliš tmavé schodiště.

Přezimování exotických rostlin
Přezimování exotických rostlin (Zdroj: )
Přezimování exotických rostlin
Přezimování exotických rostlin (Zdroj: )
Přezimování exotických rostlin
Přezimování exotických rostlin (Zdroj: )

Jak přezimovat fíkovník?

Fíkovníky pěstované v nádobách přeneseme na zimu také dovnitř. V chladné tmavé místnosti jim během zimy, to je v průběhu vegetačního klidu opadají listy, což je běžné. I když bude fíkovník bez listů, je potřeba ho občas zalít, aby zcela nevyschl. Přebytečnou vodu však nenechávejte stát v misce, ale vylejte ji. Rostlinu můžete v další sezoně přenést ven v momentě, kdy začne rašit.

Ve výrazně teplejších polohách je možné pěstovat fíkovníky i u nás ve volné půdě. Je však potřeba zajistit jim chráněné stanoviště, kde nefouká severní vítr. U některých druhů je mrazuvzdornost ověřena až k –15 °C. Vždy však venku rostoucí fíkovník na zimu zabalíme, nejlépe do juty anebo do papíru. Kořeny přikryjeme chvojím nebo listovkou. Pokud přece jen nadzemní část rostliny namrzne, případně zmrzne celá, od kořenů na jaře znovu vyraší nové výhony.

Na správné přezimování jsou nejnáročnější citrusy

Obecně platí, že potřebují chladnější místnost s dostatkem světla. Přes zimu jim vyhovuje teplota mezi 5–12 °C. Se stoupající teplotou na jaře je nutné zvyšovat i četnost zálivky. Na konci zimy a na začátku jara musíme citrusy na vyšší venkovní teploty přivykat postupně.

Vyhněte se přenášení těžkých květináčů

Nemáte-li kam na zimu umístit exotické nádobové rostliny anebo se vám nechce dřít s těžkými nádobami plnými rostlin, pěstujte mrazuvzdorné palmy. Mrazuvzdorné palmy bez větších problémů přezimují pod širým nebem i v našich zeměpisných podmínkách. Vyberte jim ve své zahradě místo orientované na jih, dostatečně chráněné a dobře osluněné. V průběhu letní sezony bude nutná dostatečná zálivka a pravidelné přihnojování. S tím ale od září skončíme, tak připravíme rostliny na zimu.

Na podzim si zajistíme dostatek padaného listí, abychom mohli pokrýt okolí rostlin alespoň 15centimetrovou vrstvou suchého listí. Vhodná je i sláma. Na nastýlku položíme PVC fólii, čímž rostlině zajistíme stabilní prostředí, které ji uchrání od suchého a vlhkého období anebo mrazivého počasí. Při výběru palem rozhodujte s ohledem na teplotní limity, které má každý druh mrazuvzdorných palem jiné.

Hrozí-li pak v zimě mrazy ještě větší, než je daný teplotní limit vašich palem, musíte je chránit celé a zabalit i nadzemní části rostlin. Na kmen využijte jutovou textilii a na olistěnou část netkanou textilii ve dvou vrstvách.

Text: Zuzana Bohdalová  
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 31. 10. 2017, Autor: