reklama

Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách

Zimní období je pro pokojové rostliny obvykle nebezpečné v tom, že jsou rostliny oslabené nedostatkem denního světla, často jsou v přetopených místnostech, což jim také nesvědčí, a navíc se jim zálivky nedostává dostatek, anebo jsou naopak přelité. Všechny tyto faktory podporují náchylnost rostlin k napadení škůdci a nemocemi. Dnes se zaměříme na příčiny napadení červci a puklicemi a na boj s nimi.

i (Zdroj: archiv redakce)
Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách

Obávaní škůdci pokojových rostlin v zimním období

Podřád hmyzu červci (Coccoidea) zahrnuje kromě červců v užším slova smyslu i štítenky a puklice. V našich podmínkách jsou obávanými škůdci pokojových rostlin, a to především v zimním období. Jejich vývoj totiž urychluje teplé a suché prostředí. Především škodí na dřevinách, a to jak na ovocných, tak na těch volně rostoucích. Napadají jak listnaté, tak jehličnaté stromy. Z pokojových rostlin jsou jimi nejčastěji napadány fíkusy, asparágusy, oleandry, orchideje, kaktusy a palmy. Jen u nás je známo na 250 druhů tohoto hmyzu.

Jak červce správně rozlišit

Červci jsou celý život pohybliví. Jejich těla jsou pokryta voskovými výpotky. Někdy jsou označování za vlnaté červce, ale nesmíme je proto ještě zaměňovat s vlnatkami.

Puklice mají těla pokryta voskovým štítkem. Ten je pevně srostlý s jejich tělem, zatímco u štítenek se dá čárkovitý nebo okrouhlý štítek snadno odloupnout.

Všechny druhy červců škodí na rostlinách vysáváním pletiv, přenosem viróz, fytotoxickým účinkem svých slin a tvorbou medovic. Na medovicích druhotně rostou saprofytické černě. Ty snižují asimilační schopnosti rostlin. Některé druhy červců škodí i na kořenech.

Ochrana a mechanická likvida červců

Ochránit rostliny proti napadení červci není nic snadného. Pochopitelně nejlepší je vždy prevence, v jejímž rámci se vyplatí pravidelně a důkladně prohlížet rostliny a již při prvních příznacích škůdce likvidovat. Malé množství snadno zlikvidujeme ručně. Buďto je rozmáčkneme prsty anebo je setřeme vlhkým hadříkem. Jednotlivce, případně menší kolonie můžeme potírat jedlým olejem anebo na ně vyzkoušet 50% líh. Aplikaci provádíme tenkým štětečkem. Nejprve doporučujeme využít vždy tyto vůči rostlinám šetrnější metody.

Zásah komerčně vyráběnými prostředky

Applaud 25 WP – kontaktní insekticid ve formě dispergovatelného (rozpustného) prášku. Po aplikaci dochází ke sterilizaci škůdců. Dlouhodobě účinkuje na nymfy. Nelze aplikovat v obývaných místnostech.

Frutapon 7 E – emulgovatelný přípravek na bázi parafínového oleje. Látka má insekticidní účinek. Je vhodná i k předjarnímu ošetření ovocných stromů. Lze aplikovat v obývaných místnostech.

Biool – účinkuje na takřka všechny škůdce. Jedná se o kapalinu, kterou je nutno aplikovat tak dlouho, dokud nezačne stékat. Není škodlivý pro většinu užitečného hmyzu ani pro včely. Je možné používat jej v obývaných místnostech.

Perfekt Plant Insecticide – likviduje savé škůdce. Vhodný na pokojové rostliny, avšak nelze jej aplikovat v obývaných místnostech. Jedná se o kontaktní přípravek, který se aplikuje bez zředění.

Sumithion Super – postřikový systémově působící insekticid. Lze jej použít i na brukvovitou zeleninu. Přípravek má formu emulgovatelného koncentrátu. Nelze jej aplikovat v obývaných místnostech.

Z biologických způsobů ochrany se doporučuje použití dravého slunéčka (Cryptoleamus montrouzieri) anebo chalcidky (Leptomastix dactylopi).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 8. 3. 2018, Autor: