reklama

Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II.

Dnes se budeme opět věnovat charakteristice konkrétních rostlin vhodných pro pěstování v kanceláři. Vedle známých květin jako je Scindapsus či Zelenec si povíme i o méně známých. Dozvíte se tak, proč a jak pěstovat například Spathiphyllum nebo Kalanchoe. Udělejte si ze své kanceláře zelenou zahradu.

Dracaena (dracéna nebo dračinec)
Pro svojí nenáročnost se do velkých budov, škol či kancelářských prostor hodí dracény, které patří k nejoblíbenějším a nejpěstovanějším pokojovým rostlinám. Tyto rostliny vyniknou zejména ve smíšených výsadbách, svými barevnými a žíhanými listy pěkně kontrastují s fíkusy, filodendrony či břečťany. Dracéna má ráda vysokou teplotu 18-21 °C. Při zálivce musíme dbát na to, aby květináč nestál nikdy ve vodě a aby kořenový bal nikdy úplně nevyschnul.

Spathiphyllum (spatifylum)
Velké lesklé listy a bílé květy tvoří ozdobu této tropické rostliny pocházející z Kolumbie a Venezuely. Listy se v elegantních obloucích sklánějí od středu rostliny a křehké bílé květy vyrůstají vzpřímeně na dlouhých stopkách. Květy vydrží na rostlině velmi dlouho. Tato rostlina miluje vodu a vyžaduje minimálně pokojovou teplotu. Pokud to dodržíme tyto požadavky, odmění se nám za to svými květy po celý rok. Čím větší rostlina je, tím více květů tvoří. Přes léto ji umístíme na světlé až polostinné místo, v zimě na parapet, aby měla co nejvíce světla. Přes léto jí svědčí pokojová teplota v rozpětí od 18 do 25 °C, v zimě okolo 18 °C. V době zvýšeného růstu a kvetení vyžaduje dostatek vody a živin, proto rostlinu každé dva týdny přihnojujeme tekutým hnojivem. Spatifylum má také rádo vysokou vzdušnou vlhkost, proto listy pravidelně rosíme, květináč postavíme na vlhké oblázky nebo ho vložíme do vnějšího květináče s vlhkou rašelinou. Mezi nejkrásnější odrůdy, které jsou k dostání, patří ‚Alfa‘ a ‚Sensation‘.

Peperomia (pepřinec)
Pepřinec je ideální rostlinou do prostor kanceláří hned z několika důvodů. Existuje mnoho druhů, které se odlišují velikostí, barvou, ale také strukturou listů, takže si může každý najít rostlinu, která se mu bude líbit. Především rostlinky s tmavými lesklými strukturovanými listy přímo lákají k dotyku. Na péči nejsou příliš náročné, takže při dodržování několika základních pěstitelských doporučení musí v kanceláři přímo bujet. Velmi dobře vypadá několik rostlinek pepřinců pohromadě, zvláště, když se kombinují tmavozelené odrůdy se světlejšími, a dochází tak k zajímavému kontrastu. Je možné je také dobře kombinovat s ostatními rostlinami, s břečťany, filodendrony či dračinkami.
Pepřince zdobí dlouhá klasovitá květenství, která pěkně vynikají v kontrastu s tmavými listy. Pepřince vyžadují po celý rok teplotu mezi 18 °C až 20 °C. Substrát je třeba udržovat jen lehce vlhký. V zimě k zálivce používáme vlažnou vodu. Od dubna do září se doporučuje každé tři týdny hnojit, vhodné je častější rosení.

Scindapsus
Mezi rostliny, které se hodí do kanceláře i do domácnosti a jsou na péči velmi nenáročné, patří Scindapsus aureus, podle nového označení Epipremnum pinnatum. Je to tropická popínavá rostlina, kterou je možné pěstovat v klasickém květináči či v závěsném košíku. Protože se jedná o tropickou rostlinu, která se velmi dobře pne, je možné jej pěstovat také na mechovém sloupku. Taková rostlina pak bývá skutečnou ozdobou kanceláře či pracovny. Jeho listy jsou snadno omyvatelné, a proto vydrží i v silně prašném prostředí. Jak rostlina stárne, žíhání na jejích listech může měnit barvu, nejčastěji je zlatožluté. Scindapsus roste nejlépe na zastíněném místě, zálivku doporučujeme bohatou, ale zemina by neměla být permanentně podmáčená. Naopak je dobré, aby mezi jednotlivými zálivkami kořenový bal zcela proschl.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II.
Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II. (Zdroj: )
Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II.
Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II. (Zdroj: )
Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II.
Vybíráme vhodné rostliny do kanceláře II. (Zdroj: )

Africká kráska
Fialka bývá často dárkem k svátku či jen tak pro radost od kolegy či kolegyně v práci a pak často zůstane v kanceláři na okně bez větší pozornosti. Ale jak se o ni starat? Fialka má ráda hodně světla, a tak ji dopřejeme umístění na světlém místě, avšak ne na přímém slunci. Zalévá se zásadně do misky, aby se listy ani krček nenamočily. Zálivka by měla být pravidelná a přiměřená. Fialka je rostlinou, která nemá ráda rosení. Africká fialka kvete prakticky po celý rok a její květy neopadají. Pokud chceme, aby měla rostlina více květů a ty aby byly ještě více plnější, doporučujeme jí naordinovat šestitýdenní odpočinek. To znamená, že jí dáme do míst s teplotou kolem 12 – 15 °C a zaléváme jen jednou týdně. Takovou „dietou“ může květina procházet v kdykoliv, ale jen jednou v roce. Její květy mohou být od bílé, přes růžovou, červenou až po klasicky fialovou. Obdivovatelé fialek dobře vědí, že kromě zmíněných barev mohou být květy i dvoubarevné, jednoduché či plnokvěté. Fialky působí velmi pěkně ve skupinkách, zvláště pokud jsou ozdobeny různě barevnými květy.

Chlorophytum comosum, zelenec chocholatý
Zelenec je rostlina, které se daří snad všude. Možná se vám zdá jako okoukaná, ale není tomu tak. Stačí zajímavý květináč a vše je jinak. Hodí se jako solitér, ale také jako ´výplň´ velkých květináčů nebo do skupinek různých pokojových rostlin. Asi po třech letech začíná velmi bohatě odnožovat a z mateční rostliny vyrůstají na dlouhých šlahounech nové odnože. Nejvíce se pěstuje druh, který má bílozelené listy. Zálivka by měla být pravidelná, rostlinu nesmíme přelívat ani trápit suchem.

Kalanchoe
Kalanchoe blossfeldiana je jednou z nejpopulárnějších kvetoucích rostlin hlavně díky bohatství svých květů a mnoha barevným kombinacím, ve kterých je možné tuto zajímavou rostlinku pěstovat. Nejžádanější jsou červeně, růžově, žlutě a bíle kvetoucí odrůdy. Kalanchoe je sukulentní rostlina, která je k dostání po celý rok. Je možné si vybrat z miniaturních nebo z větších exemplářů. Tato rostlina pochází z Madagaskaru, proto jí vyhovuje slunečné místo. Se zálivkou musíme být opatrní, v létě zaléváme střídmě, v zimě ji udržujeme skoro v suchu. Stejně tak jako kaktusy i kalanchoe velmi pěkně působí ve skupince, nejlépe různobarevně kvetoucích exemplářů. Pohled na takovou skupinku přináší pocit radosti a navíc uklidnění a harmonie, který během práce potřebujeme.

Šáchor (Cyperus alternifolius)

Šáchor je bahenní rostlina, a proto miluje vodu. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je C. alternifolius, který může být i přes jeden metr vysoký. Má rád světlá, teplá místa a dostatek vody v podložní misce. Pokud máme šáchor i přes zimu v kanceláři, kde se topí a vzduch bývá velmi suchý, bude mu svědčit občasné osprchování nebo alespoň rosení. Za to se nám odmění svým bujarým růstem a krásnou sytě zelenou barvou.

Publikováno: 13. 5. 2002, Autor: