reklama

Bylinky a koření

Bylinky jsou nejen krásné, ale lze je používat i na vaření a k léčení. Bylinky a různá koření si můžete velmi snadno vypěstovat i sami, třeba doma na parapetu v květináči. Tak budete mít zajištěn neustálý přísun čerstvých bylinek.

V jednotlivých epochách historie lidstva se pohled na bylinky lišil, tyto rostliny však od nepaměti provázely život člověka na každém kroku a i v současné uspěchané době nacházejí své nemalé uplatnění.

Velká fotogalerie bylinek a koření:

Bylinky a koření
Bylinky a koření (Zdroj: )
Bylinky a koření
Bylinky a koření (Zdroj: )
Bylinky a koření
Bylinky a koření (Zdroj: )

Bylinky patří k velice vděčným rostlinám se širokou škálou využití. Své místo najdou nejen v kuchni, ale i jako domácí léčitelé a navíc jsou atraktivní i pro svou dekorativní a estetickou funkci. Řada druhů je velmi nenáročná a malou bylinkovou zahrádku z nich můžeme vytvořit takřka z ničeho, pouze v několika květináčích.

  • Bylinky jako koření
    Bylinky se přidávají do pokrmů zejména, aby zvýraznily a vylepšily jejich chuť. V receptech našich babiček se to bylinkami jen hemží, my je často přebíráme, aniž bychom si uvědomovali, proč vlastně konkrétní bylinky používáme. Odpověď je zcela prozaická, bylinky nám pomáhají při pozdějším zažívání. Jedná se zejména o tzv. karminativa jako kmín, kopr, hořčice, koriandr, fenykl či anýz. Z těchto bylinek jsou nejúčinnější zralá semena.
  • Léčivé bylinky
    Léčivé bylinky si i v dnešní době najdou místo při léčbě a prevenci nemocí. Jednoduché přípravky lze snadno připravit i doma, např. čaje, tonika, masti. Je důležité mít na zřeteli, že bylinky podporují působení léků a jejich podávání by mělo být vždy konzultováno s lékařem. Hojné využití mají bylinky také v kosmetickém průmyslu.
  • Bylinky jako zelená dekorace
    Většina bylinek má i vyšlechtěné odrůdy s pestrými listy, které jsou velmi dekorativní. Pro intenzivnější požitek z chutě a vůně se však doporučuje používat původní, méně nápadné kultivary. Většinu bylinek lze velmi úspěšně pěstovat jako hrnkové rostliny a tvarovat je. Zde platí pravidlo: čím více budeme rostlinky stříhat, tím hustější budou mít olistění. Nejvhodnější druhy pro tvarování jsou: rozmarýna, saturejka, yzop, myrta, vavřín, levandule nebo estragon. V našich klimatických podmínkách potřebují choulostivější druhy v zimě ochranu.

 

Publikováno: 17. 10. 2001, Autor: