reklama

Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě

Už dávno neplatí, že macešky a chryzantémy patří spíše na hřbitov než na rodinnou zahradu do záhonu nebo do nádoby na okenní parapet. Tyto rostliny nám zahradu rozzáří nejen na podzim, kdy už toho jinak moc nekvete, ale v případě krásných macešek i na jaře, kdy se perfektně kombinují s jarními cibulovinami. Buď si tyto rostliny vypěstujte svépomocí, nebo si pro ně zajeďte ke specializovanému pěstiteli, u kterého budete mít na výběr i pestrou škálu novinek na trhu.

i (Zdroj: archiv redakce)
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě

Během září máme možnost ponořit svou zahradu do pestrých barev květů dvouletých macešek a krásných chryzantém. Obě tyto rostliny jsme si dříve pojili hlavně se smuteční výzdobou nebo s výsadbou na hřbitovech, ale tyto krásky si časem vysloužily mnohem lichotivější přívlastky a mohou být na sebe hrdé.

Díky dlouholetému šlechtění jsme se dočkali opravdové krásy v podobě mnoha kultivarů. V případě macešek jsou dostupné kultivary v různých odrůdových paletách. Ty jsou typické například kompaktním nebo převislým růstem. Některé se liší i velikostí a tvarem květu. Na záhony i pro výsadby do nádob se skvěle hodí drobnokvětá maceška, nebo přesněji violka psí (Viola cornuta) i její velkokvětá kolegyně, violka zahradní (Viola x wittrockiana).

Stejně tak se ale setkáte i s pestrou nabídkou chryzantém, jejichž květy ovšem spálí první mrazíky a jen málokdy tato květina znovu obrazí na jaře.

Macešky do nádob i na záhony

Oba druhy macešek se používaly již v minulosti na ornamentální záhony v parcích i zámeckých zahradách. Postupem času ovšem přesídlily i do soukromých rodinných zahrad, kde obsadily záhony i nádoby na oknech.

Velkokvětá maceška, violka zahradní, sice nevytváří tolik květů jako její příbuzná, ale i těch několik velkých kusů na sebe strhne veškerou pozornost. Můžete si vybrat z kultivarů s třepenitými okraji, s jednoduchým květem obřích rozměrů nebo vás může potěšit květ s černou kresbou ve tvaru fousků, tyto macešky patří do skupiny Cats, takže je jasné, že již samotným šlechtitelům černá kresba připomíná kočičí fousky.

Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě (Zdroj: )
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě (Zdroj: )
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě
Macešky a chryzantémy pro podzimní krásu na zahradě (Zdroj: )

Violka psí je oblíbená hlavně díky záplavě drobných kvítků, které rostlinu doslova obsypou. Seženete kultivary nízké, dosahující asi tak sedm centimetrů, ale i takové, které během jara dorostou výšky i dvaceti centimetrů. Některé mírně převisají, takže se perfektně hodí do truhlíků na okenní parapety nebo do závěsných nádob.

Chryzantémy spadají do zcela jiné kategorie, protože na rozdíl od macešek představují spíše podzimní krátkodobou dekoraci, kterou spálí první mrazík. Pokud ovšem listopadku zavčasu vysadíte třeba na záhon, je možné, že vám příští rok znovu obrazí. I přesto se ovšem většinou jedná o poměrně krátkověkou trvalku, která vás ve výsadbě potěší jen pár let.

Macešky se na záhony sází většinou v září, jejich květy nezdolají ani menší mrazy. V každém případě vám na jaře znovu vykvetou a pokvetou klidně i během léta. Pokud je necháte na zahradě vysemenit, dočkáte se během sezony dalších mladých rostlinek, které osídlí i méně příznivá stanoviště, jako jsou například spáry v dlažbě.

Vhodné kombinace s dalšími rostlinami

Jistě jste si někdy všimli, že zahradníci často kombinují macešky s výsadbou jarních cibulovin. Tyto kombinované záhony jsou poměrně finančně náročné, proto se od nich zvláště ve veřejné zeleni upouští. Je ovšem pravda, že v době květu jarních cibulovin tyto záhony prostor doslova zaplaví krásnými barvami. Jak takový záhon vytvořit?

V první řadě je třeba vysadit cibuloviny. Macešky se nejčastěji kombinují s tulipány a narcisy, které jsou o dost vyšší než ony samy. Ze záhonů je třeba nejdříve vybrat asi 15 centimetrů zeminy a povrch urovnat. Pak se v pravidelném rozestupu rozmístí cibulky, které se zahrnou zeminou.

Macešky nebo chryzantémy se vysadí až nakonec. Vždy se přitom mechanicky naruší kořenový bal, aby rostliny lépe zakořenily do okolní půdy. Pokud s jarními cibulovinami sázíte chryzantémy, bude je lepší po mrazech nebo brzy na jaře odstranit, aby zbytečně nepřekážely rašícím cibulovinám.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 8. 2017, Autor: