reklama

Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Co musíme vědět

Zkušený zahrádkář ví, co pleje. To znamená, že rozezná rostliny, ať jsou v jakékoli fázi růstu. Také by měl dokázat rozlišit, co z plevelů se dá využít, co se může a co nemůže dát na kompost a také by měl vědět, které rostliny jsou schopné se vysemeňovat nebo obnovit svůj růst, pokud jim v zemi zůstane byť jen kousek kořene.

Pozor ale, některé plevelné rostliny nemůžeme ani vytržené ze země ponechat na místě. Například žabinec je schopen znovu jako volně ležící rostlina zakořenit. Pokud bychom si přece jen nebyli jisti při určování rostlin, můžeme nahlédnout do určovacího klíče.

Plevelné indikátory stavu půdy:

Některé plevele mohou zahradu oživit, jiné vylepšit její půdní podmínky a další lze využít jako léčivé bylinky nebo koření. Je tedy čistě na nás, abychom se toho o rostlinách naučili co nejvíce a dokázali jsme je spolehlivě rozlišit. Pak nám budou i dobrou nápovědou pro to, jaké prvky mohou naší půdě chybět, a které naopak přebývat.

Vápenaté půdy s alkalickou reakcí, na teplejších místech

Zde najdeme nejčastěji piplu osmahlou, výrazně kvetoucí drchničku modrou, nenápadný srpek obecný nebo voskovku menší.

Neobdělávané zastíněné sušší půdy

Na neobdělávaných půdách ve značném stínu rády rostou vlaštovičníky větší, buřina srdečník a kakost smrdutý.

Kyselé orné půdy – dnes spíše vzácné

Pro kyselé orné půdy jsou nejcharakterističtější výskyty šťovíku menšího, protěže bahenní, kuřinky červené, nepatrnce rolního a rozrazilu jarního.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
i (Zdroj: shutterstock.com)
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Chudé a málo obdělávané půdy

Hluchavka bílá, chudobka čili sedmikráska a jitrocel kopinatý zahlédneme nejčastěji na málo obdělávaných místech chudých na živiny.

Přemíra dusíku v půdě

Drobné druhy merlíku nás jednoduše upozorní na to, že půda, z níž vyrůstají, je plná dusíku. Bývá to velmi často tam, kde jsou v okolí prosakující septiky.

U zdí budov a mezi dlažbou

V těchto místech se nejčastěji vyskytuje zvonek řepovitý, sléz přehlížený nebo mochna husí.

Nezničitelné plevelné rostliny

Existuje skupinka plevelů, jejichž životaschopnost je tak velká, že je řadíme mezi plevele nezničitelné. Stačí jim k růstu jakékoli podmínky. Patří k nim pampelišky, svlačec rolní, pýr plazivý a bršlice kozí noha.

Zdroj: enviweb.cz, www.nkz.cz, www.forumochranyprirody.cz

Publikováno: 28. 2. 2019, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit půdu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rekultivace pozemku je cesta, jak proměnit úhor či zničenou půdu na úrodnou. Po rekultivaci může být nová půda ještě úrodnější než dlouho obdělávané záhony či políčka.