reklama

Zahrady ve svahu

Neobvyklý reliéf terénu předurčuje zahradu ve svahu k jedinečnosti a svébytnému vzhledu. Je zkrátka tak výjimečná, že je neopakovatelná. A právě to možná mnozí považují za výzvu, vybudovat zahradu, jakou nemá nikdo jiný. Různorodost a půvab zahrad ve svahu je však dosažitelná vždy mnohem složitějším způsobem, než u zahrad klasických, budovaných v rovině.

Různá místa, různě položená nabízejí k pěstování ve svahu až nepřebernou paletu možností v tom, jaké rostliny zde lze pěstovat. Rostliny totiž dosahují do rozdílných výšek, mohou se pnout po zdech anebo z nich viset dolů, případně se kobercovitě rozrůstají všemi směry. I pro sluncem zalité svahy, stejně tak i vlhké svahy ve stínu, pro všechna místa lze najít vhodné rostliny. Tyto rostliny, jakmile se na svých místech usadí, začnou vyrůstat a zpevňovat zeminu, vytvoří pak krásnou atmosféru zahrady.

Co se týče rostlin, musíme již při plánování budoucí zahrady ve svahu vzít v úvahu jak jejich růstové vlastnosti, tak jejich životní podmínky. Estetické i výtvarné hledisko se uplatní  v momentě, kdy uvažujeme o rozmístění rostlin po ploše a v prostoru.

Do svahu vybíráme vždy typy rostlin, vytrvalých s dlouhou životností a ty, které dokážou zpevňovat půdu. Sesazovat můžeme rostliny se stejnými nároky a to klidně i tak, že nakonec vznikne takový rostlinný pokryv, který nebude mít žádné mezery.

Co se výsadby stromů ve svahu týká, je třeba si uvědomit i možnost nebezpečí vysychání kořenového systému tam, kde je svah příliš příkrý a strom stojí tudíž přímo na šikmině. Prostorné svahové lavice však mohou zabránit těmto problémům a mohou poskytnout velkým solitérním stromů dostatek místa pro jejich výsadbu i následný růst.

Poněkud jednodušší je to ve svahu výsadbou keřů než s výsadbou stromů. Keře mají totiž  obecně méně objemný kořenový systém a jejich výhony vyrůstající z kořenového krčku se snáze přizpůsobí podmínkám vznikajícím ve svahu. Jestliže správně sesadíme nízké a vysoké keře, výrazně pozitivně tím ovlivníme rozmístění osluněných a zastíněných ploch.

Jednou z nejlepších dřevin, které lze do svahu umístit je zimostráz (Buxus sempervirens). Je možné jej tvarovat pomocí řezu a navíc snáší stín i sucho a pod ním mohou růst i trvalky.

Pro výsadbu růží je vhodný svah, který je dobře osluněný. Pro výsadbu ve svahu jsou nejvhodnější růže keřové. Vyžadují pouze minimální péči: čas od času prosvětlení k podpoření růstu a zmlazení dřeva.

Dobře se hodí do svahu i půdopokryvné rostliny, ze kterých lze vybrat jednoznačného favorita, a tím je břečťan (Hedera helix). Pokrývá půdu, ale současně šplhá i do výšky, kde se může pnout třeba i po stromech.  I když jej necháte, aby zakryl většinu plochy, nebude působit monotónně a poskytne hezký pohled i v průběhu zimy.

Při výsadbě do svahu neuděláte chybu ani s mochnou (Potentilla), půdopokryvnými brsleny (Euonymus), skalníky (Cotoneaster) anebo polokeřem třezalkou kalíškatou (Hypericum calycinum). U ní se však může stát, že pokud projde v zimě holomrazy, je třeba u ní provést následně zpětný řez.  Dobrou volbou se může stát i pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis). Stejně jako třezalce kalíškaté se jí daří na půdách s nízkým obsahem vápníku a navíc se řadí k velmi vytrvalým rostlinám.

Pokud svah dobře osadíte, můžete se těšit v každé roční době jinému pohledu. Stejně jako se budou měnit roční období, bude i vegetace na svahu měnit svou podobu a vy budete mít radost z dobře vykonané práce.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 6. 9. 2012, Autor: