reklama

Okrasné trávy promění vaši zahradu

Dokážou svým jedinečným habitem zpestřit většinu trvalkových záhonů a kompozic tak, že naprosto změní jejich vzhled. Pro některá místa na zahradě mají naprosto stěžejní význam. Jejich sortiment je v současnosti tak bohatý, že nabízí až stovky druhů a odrůd. Výběr je tedy víc než široký, a tak stačí jen zvolit ten správný druh vhodný pro dané stanoviště.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Okrasné trávy promění vaši zahradu

Člověk začal využívat okrasné trávy ve svých zahradách proto, že jsou to rostliny významné pro mnohá přírodní společenství a vždy člověka vše, co s přírodou bezprostředně souviselo zároveň i přitahovalo.

Většina trav miluje slunná stanoviště a obvykle i dobře snášejí nejrůznější půdní podmínky, toto však nelze naprosto zevšeobecnit, jelikož se jedná o opravdu rozsáhlý sortiment.  Snad pouze příliš těžké a jílovité půdy je dobré před výsadbou trav vylepšit přidáním kompostu a písku.

Abychom dokázali správně zakomponovat trávy do našich okrasných zahrad, potřebujeme znát jejich růstové vlastnosti: výšku, dobu kvetení a maximální možnou růstovou výšku.

Příkladem evropského tj. domácího druhu trav jsou kostřavy (Festuca). Jsou to známé obvykle suchomilné trávy nízkého vzrůstu. Jejich atraktivitu spatřujeme především v namodralém až modrošedém zabarvení. Mezi tyto druhy patří hlavně kultivary F. glauca, F. valesiana, F. pallens. Dle kultivarů jsou to trsnaté druhy dosahující výšky mezi 15 a 30 cm. Jemná vosková vrstvička způsobuje jejich modrošedé zabarvení listů a zároveň je chrání před vysokým výparem vody na slunných a sušších stanovištích.  Bohatě obrůstají již počátkem léta po jarním sestřihu. Kvetou nejčastěji koncem května a počátkem června.  Do pozdního podzimu pak zdobí každou zahradu ještě dlouho svými kompaktními trsy.

Pro pozdní léto jsou typickým představitelem okrasných trav kavyly (Stipa). Jsou to zástupci euroasijských druhů trav, které je u nás možné zahlédnout i ve volné přírodě, a to na Pálavě. Patří mezi přísně chráněné druhy.  Kavyly jsou nápadné svým jemně vzdušným habitem. Jejich jemná květenství se ladně pohybují i za toho nejlehčího vánku.  Na přelomu května a června obvykle nakvétají.

Nízkou trávou vhodnou pro slunná stanoviště je velmi hezký paličkovec šedavý (Corynephorus canescens). Je to nenáročný druh, jeho listy se na podzim zbarvují do červeného odstínu. Nejhezčí jsou prvním rokem po napěstování z výsevu, starší trsy bohužel odumírají, což je jejich jedinou nevýhodou. Podobně jako kostřavy, je můžeme využít do společných výsadeb s vřesy.

Výčet okrasných trav by jistě ještě dlouho nebyl úplný, ale nesmíme zapomenout na velmi významnou skupinu okrasných a velmi oblíbených ozdobnic čínských (Miscanthus sinensis). Tyto druhy jsou robustního vzrůstu a maximální okrasný efekt do zahrady přinášejí až v plném létě a na začátku podzimu.  Hodí se jako dominanty do trávníků a taktéž jako společníci do záhonů vyšších trvalek.

Pokud při pěstování trav dodržíme podmínky jednotlivých druhů na jejich nároky na stanoviště a půdu, odmění se nám svými jedinečnými estetickými vlastnostmi.

Nejste-li fanoušky okrasných trav ani trávníku, zkuste se inspirovat v našem článku Umělý dekorační trávník do vaší zahrady

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 6. 2012, Autor: