reklama

10 druhů narcisů

Ti, kdo nezapomněli na podzim vysadit cibule narcisů ještě dříve, než přišly první mrazíky, mohou se pomalu začít těšit na půvabná žlutá sluníčka, která brzy ukážou na zahradách svou svěží tvář. Vzhledem k jejich zářivě žluté barvě působí narcisy velmi optimisticky, a tak je má na zahradě snad každý pěstitel květin. Ne že by všechny druhy narcisů kvetly pouze žlutě, ale i bíle kvetoucí odrůdy mohou prozářit zahradu velmi průbojným způsobem.

Na zahradě snad nejlépe vypadají, když se rafinovaně zkombinují odrůdy s odlišným vzrůstem, tvarem a barvou květu. Rozhodně je z čeho vybírat. Narcisy dělíme do několika základních skupin podle poměru okvětních lístků a pakorunky, která vytváří trubku uprostřed květu. A právě tato korunka patří k nejvýraznějším znakům u narcisů, které nazýváme trubkovité. U jiných druhů, jako jsou kupříkladu plnokvěté narcisy anebo hybridy druhu jonquilla nebo tazetta jsou korunky takřka neznatelné.

Doba rozkvětu narcisů je závislá na pěstované odrůdě. První druhy začínají s kvetením již v březnu a ty poslední kvetou ještě v průběhu měsíce května. Jako stanoviště jim na zahradě vybíráme spíše polostinná místa. Narcisy sice snesou i přímé slunce, ale o to dříve se s nimi pak musíme rozloučit, neboť brzy odkvetou. Ze všeho nejraději mají kyprou humózní půdu, která je dostatečně propustná.

Pěstujeme-li narcisy v nádobách, ať už jsou to nádoby malé či velké, je dobré vybavit jejich dno keramzitem nebo štěrkem. Podpoříme tak vhodným způsobem odtékání přebytečné vody, která by mohla způsobit zahnívání květin. Kouzelně vypadají narcisy vysazené ve velkých keramických mísách společně s modřenci.

Podle velikosti cibulek se narcisy umisťují při výsadbě do různé hloubky, a to od 3 až do 10 cm od sebe a nejlépe ve větších skupinách. Krásně vypadají také vysazené v trávě pod stromy na zahradě. Narcisy mají i několik zakrslých druhů. Ty se uplatní nejlépe na skalkách, v truhlících, nebo na vyvýšených záhonech. Skvěle vypadají vysazeny do kompozic s tulipány, ale i s již zmíněnými modřenci nebo s krokusy. Koncem léta je pak můžeme úspěšně množit oddělením dceřiných cibulí.

10 druhů narcisů
10 druhů narcisů (Zdroj: )
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů (Zdroj: )
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů (Zdroj: )

Narcisy lze samozřejmě pěstovat i k řezu. Pokud je však doma umístíme do vázy, musíme dbát jisté opatrnosti, neboť obsahují jedovaté toxiny. Mohou tedy škodit i ostatním rostlinám. Jakmile je nařežeme, necháme je nejlépe přes noc v samostatné nádobě, druhý den vodu slijeme a až poté je kombinujeme případně s dalšími květinami ve váze. Častěji než řezané se dnes prodávají v květinářství rychlené narcisy i s cibulkami.  Bývají v květináčích, košíčcích či jiných dekorativních obalech, ale mohou se pěstovat i bez zeminy, jen ve vodě, podobně jako narcisy. Hladiny vody se ale mohou dotýkat jen jejich kořínky, nikoli celé cibule, které by zahnívaly. Čistotu vody podpoříme vložením úlomku dřevěného uhlí do nádobky s vodou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 1. 2014, Autor: