reklama

Skalníky (Cotoneaster) – barevné výplně zahrady

Velmi často se v současnosti setkáváme se skalníky v městských parcích i zahradách. Nemusejí být pouze považovány za porost problematických míst, u kterých nevíme, čím je osázet. Nejvíce působivé bývají na podzim. Tehdy nás mnohé druhy přímo okouzlí záplavou červených korálkovitých plodů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Skalníky (Cotoneaster) – barevné výplně zahrady

Pokud o ně budete na své zahradě správně pečovat, doslova se rozzáří. Daří se jim na suchých celkově podřadných půdách. Na zahradě však vybereme stanoviště podle typu zvolené rostliny. Stálezeleným neopadavým druhům se zavděčíme spíše polostínem. Ostatním druhům se vede lépe na plném slunci.

Pro svou všestrannost bývají skalníky užívány k různým záměrům. Nízké si spíše zaslouží své místo na skalkách anebo v jejich blízkosti. Taktéž jsou vhodné na zídky, k vyplnění plochy, pokrytí svahů. Vyšší druhy pak budou skvěle plnit svůj účel jako keřová výsadba anebo jako ptačí remízky.

Miniaturní zakrslé odrůdy se hodí zvlášť dobře do kamenných mís a koryt. Pro tento typ nejčastěji využívána odrůda Beauty, Coral anebo Radicans případně Eichholz. Jejich větvičky s drobnými listy vytvoří krásné pozadí například cibulovinám, maceškám, vřesům anebo jiným nízkým květinám.

Do živých plotů se hodí druhy se silnějšími větvemi a celkově vzrůstnější. Pravidelný řez jim nebude vadit, spíše je pro ně nutností. Na živých plotech budou velmi působivě vypadat v květnu jejich bílé květy, v létě jasně zelené olistění a na podzim budou snad nejefektnější, jakmile je zasypou červené bobulky jejich plodů.

Pro variantu pěstování v živých plotech vybereme například skalník mnohokvětý – Cotoneaster multifloris, skalník puchýřnatý – Cotoneaster bullatus anebo Cotoneaster lacteus- skalník bílý.

Skalníky rostou přirozeně jako keře. Zahradníci však vytvořili i odrůdu rostoucí na kmínku. Jako malý stromek na kmínku s obloukovitě ohnutými větvemi se pěstuje zahradní kříženec skalníku odrůda Cornubia. Plody se na nich tvoří ve střapcích, podobně, jako je tomu u jeřabin. Plodů je velké množství a vydrží až do zimy, čímž rostlinu pěkně zdobí.

Velmi efektní zvláště pak v japonských zahradách jsou odrůdy skalníku vrbolistého Cotoneaster salicifolius anebo běžný druh skalníku Cotoneaster horizontalis s obloukovitě klenutými větvičkami. Jako nenápadné ale velmi důležité pozadí výsadby můžeme využít druh skalník přitisklý.

Celoročně olistěné druhy jsou náročnější na zálivku. Za bezmrazých dnů je zaléváme i v zimě.

Skromné, ale přitom velmi efektní, tak se skalníky dají nazvat. Pokud si je vysadíte na své zahradě, jistě litovat nebudete, jelikož svou službu prokážou s náležitým dekoračním efektem.

 Chystáte se vytvořit si na zahradě skalku? Pak se rozhodně inspirujte v článku Barvy a estetický vzhled skalky jen ve vaší režii

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 29. 6. 2012, Autor: