reklama

Lesní zahrada: Stinné království květin

Stín, silně prokořeněná a mnohdy také kyselá půda. Právě tyto podmínky jsou typické pro zahradu v podrostu vzrostlých stromů a mnohým majitelům pozemků nedají spát. I přes nemalé překážky dokážeme i tyto na první pohled negativní vlastnosti využít ve svůj prospěch a vytvořit tak zelenou oázu se vzrostlými stromy a trvalkovým podrostem. Nechte se unést lesní zahradou do úplně jiného světa.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Lesní zahrada: Stinné království květin

Vzrostlé stromy představují pro pozemek obrovský potenciál, ale někdy také bohužel i nějakou tu komplikaci navíc. Využijte jejich krásu a příjemné mikroklima, které vám nabízejí mohutné koruny především v horkých letních dnech, a založte pod nimi tematickou výsadbu inspirovanou charakteristickými podmínkami.

Toulavý a stálý stín

Mnozí majitelé zahrady si příliš neví rady se stínem. Mnohdy si tento aspekt spojují s malými možnostmi výběru rostlin, ale není tomu rozhodně tak. I do stínu seženete pestrou nabídku okrasných i ovocných dřevin a stejně tak trvalek či cibulovin. Výběr rostlin a architektonické řešení ovlivní také druh stínu. Jiný je pod korunami opadavých listnáčů, jiný zase pod stálezelenými jehličnany.

Stín pod korunami bývá stálý, omezený v návaznosti na roční době nebo toulavý. Poslední typ oceníme především u solitérních dřevin v trávníku, stín se totiž během dne posouvá v závislosti na denní době, proto i s ním musíme při tvorbě zahrady a plánování výsadeb počítat. Asi nejkomplikovanější stín najdeme pod jehličnany, bývá totiž stabilně tmavý a neměnný. Půda pod těmito dřevinami bývá silně prokořeněná a značně kyselá kvůli opadu jehlic. V tomto případě je mnohdy lepší novou výsadbu posunout spíše na porostní okraj, kde panují již mnohem mírnější a pro rostliny příznivější podmínky.

Se zcela jinými podmínkami se setkáme pod listnatými dřevinami, které sice během sezony vytvoří stálý stín, ten ale není příliš tmavý a místy propouští i nějaký ten sluneční paprsek. Díky tomu se v podrostu daří mnohým trvalkám. Zvláště na jaře, když nejsou stromy ještě olistněné, přicházejí skvělé podmínky pro první jarní cibuloviny a průkopníky začátku jara v podobě trvalek. Tyto rostliny mají tu skvělou vlastnost, že využijí toto krátké období pro svou vegetaci a využijí maximum dopadajícího světla.

Výsadby v lesní zahradě

Tvorbu výsadeb ovlivňuje především stupeň prokořenění, který se liší na různých stanovištích i pod různými druhy dřevin. Zatímco pod jehličnany bývá půda chudá na živiny a značně kyselá, pod listnáči je mnohem kypřejší, bohatší na živiny a méně kyselá, umožňuje tudíž mnohem větší experimenty s výsadbami. Pokud je i přesto půda prokořeněná, nesázejte přímo do rostlého terénu, ale pomozte si chytrým řešením.

Z povrchu půdy shrabte spadané listí, jehlice či šišky a ve vrstvě přibližně deset až dvacet centimetrů rozprostřete v ploše plánovaného záhonu pro vodu a vzduch propustný substrát. Ten se může skládat z listovky, přídavku ornice, kompostu a štěrku nebo z jiné směsi. Do takto připravené vrstvy vysaďte rostliny. Abyste zamezili nadměrnému výparu vody, namulčujte povrch půdy štěpkou, kamennou drtí, listovkou nebo mulčovací kůrou. Druh mulče vybírejte dle svých možností a charakteru zahrady.

Vhodné rostliny

Do lesní zahrady vždy vybírejte rostliny vhodné do daných podmínek. Většinou se sem hodí druhy přizpůsobené do stínu. Stejně tak berte v úvahu vlhkostní poměry. Zatímco v některém podrostu panuje sucho, v jiném s vysoko položenou hladinou podzemní vody se mohou vytvářet povrchová jezírka.

Druhy trvalek do lesního podrostu

Aquilegia vulgaris            orlíček obecný
Bergenia cordifolia           bergénie srdčitolistá
Convallaria majalis          konvalinka vonná
Epimedium sp.                škornice
Hosta sp.                        bohyšky
Matteuica struthiopteris     pérovník pštrosí
Primula veris                   prvosenka jarní
Tiarella cordifolia             mitrovnička srdcolistá
Viola odorata                violka vonná

Text:  Lucie Peukertová

Publikováno: 28. 3. 2019, Autor: