reklama

Znáte všechny typy pergol?

K posezení na zahradě či terase nám poslouží lavička, židličky či jakékoli jiné posezení. Proč si však chvíle pohody nevylepšit ještě pergolou. Nejedná se o příliš náročnou stavbu, a tak se do díla může pustit každý trošku zručný kutil.

Znáte všechny typy pergol?

Možná již mnozí z vás na zahradě pergolu máte, víte ale, o jaký typ se vlastně jedná?

Pergoly se začaly stavět již hodně dávno. Jedná se o stavby známé již ze starého Říma. Cesty u velkých usedlostí ve středozemních oblastech byly zkrášlovány pergolami s vistáriemi a růžemi. Avšak v běžných zahradách se pergoly staly obvyklými prvky až nedávno.

Velké oblibě se v současnosti pergoly těší nejen proto, že se neustále na zahradách a v blízkosti domů rozšiřují odpočinkové zóny, ale také proto, že je na trhu již široká nabídka předpřipravených stavebních dílů pro jejich výstavbu. Pergoly jsou určené nejen přímo do zahrad, ale také jako propojení domu se zahradou.

V historických zahradách se nejčastěji setkáváme s pergolami uloženými na mohutných sloupech z kamene (obr. č. 35), případně z cihel. V horní části jsou pak silné dřevěné trámy. V určitých případech může mít pergola podobu seřazených kovových bran, po nichž se vinou popínavé rostliny.

V zahradách u rodinných domů jsou ve velké oblibě pergoly dřevěné. V případě moderní architektury tomu může být tak, že přednost mají pergoly kovové. Setkat se můžete i s jinými alternativami, kdy jsou stínící trámky nahrazeny například bambusovými roletami (obr. č. 11) anebo makrolonem či jiným polykarbonátem (obr. č. 31).

U pergol je vždy nejdůležitější výběr vhodného místa a pevné zakotvení. Poloha sloupků a trámků musí být vyrovnána do vodováhy a rozhodně se nevyplácí obcházet či šidit nějakým způsobem návod ke stavbě. Hlavní trámy vždy pevně a spolehlivě připojte k sloupkům.

Jak jsme se již zmínili, existuje několik druhů pergol. V posledních letech je stále oblíbenějším typem pergola opřená o zeď, která je umísťována nad terasy u domů (obr. č. 5, 10, 23, 24). Její pevnost je zajištěna právě opřením o zeď, kdy ke spojení je možné použít kovové závěsy anebo konce příčných trámků připojit k vodorovné dřevěné desce. Ta je vždy přišroubovány ke zdi.

Znáte všechny typy pergol?
Znáte všechny typy pergol? (Zdroj: )
Znáte všechny typy pergol?
Znáte všechny typy pergol? (Zdroj: )
Znáte všechny typy pergol?
Znáte všechny typy pergol? (Zdroj: )

Pak jsou tu samozřejmě pergoly tradiční, mívají dřevěné sloupky s průřezem nejméně 10 x 10 cm. Spodky se usazují do betonu, nebo jsou nastaveny kovovým bodcem. Orientální pergola (obr. č. 3, 4, 6, 12, 13, 16, 19) se od té tradiční odlišuje tím, že její příčné trámky mají konce zešikmené. Trámky navíc zapadají do výřezů v hlavních trámech. Pravá orientální pergola se pozná podle konců trámků upravených ve vzhůru zakřiveném tvaru. Na obr. č. 18 v naší fotogalerii u článku se můžete inspirovat při výběru koncovek na dřevěné trámky pergol.

A nakonec jsou tu pergoly rustikální (obr. 17 a 35), které jsou nejkrásnější tehdy, když se kolem nich ovíjejí pnoucí růže. Je však třeba zmínit, že tento typ pergol není tak pevný, jako typy předchozí.  Proto je dobré rustikální pergoly zpevnit šikmými výztuhami.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12. 3. 2014, Autor: