reklama

Nezbytné podzimní práce na zahradě

Zahrada je oblíbeným místem k relaxaci, zvláště přes léto nám dodává mnoho možností, jak trávit volný čas, čerpat novou energii a vyhřívat se na sluníčku. Právě proto si zaslouží naší pozornost nejen v letních, ale i v dalších měsících. Podzim může být tím vhodným obdobím, kdy se vykonáváním potřebných prací své zahradě můžeme odvděčit za to, jakou radost nám neustále dodává a jakým velkým zdrojem energie pro nás je.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Nezbytné podzimní práce na zahradě

Na podzim vegetace postupně končí a my již musíme počítat s tím, že se mohou objevit první přízemní mrazíky. Kromě sklízení úrody ze zahrady se můžeme ještě věnovat výsadbě keřů, stromů i trvalek. Začněme s přípravou krmítek pro ptactvo. Vylepšujeme půdu, likvidujeme napadené porosty a hlavně hrabeme spadané listí.

Na okrasných i užitkových keřích a dřevinách provádíme různé úpravy.  Na bobulovinách zkracujeme v průběhu září dlouhé výhony. Například u rybízu a angreštu až o třetinu. Pěstujeme-li révu vinnou, je dobré hrozny sáčkovat nebo přikrýt sítí, abychom o úrodu nepřišli díky ptactvu, které si na ní rádo pochutnává.

Koncem září už také připravujeme krmítka pro ptáky a nezapomeneme, že musí být umístěna tak, aby se k nim nedostaly kočky. Máme-li na zahradě ptačí napajedla, neopomeneme s jejich doplněním vodou.
V září ještě můžeme využít pařeniště k výsadbě salátu pro podzimní sklizeň a stejně tak i k výsevu špenátu a polníčku pro pozdní sklizeň. Uvolněné pařeniště se bude hodit k zakládání některých zelenin na zimu.

Od poloviny září musíme některé rostliny chránit před chladem, což můžeme buď fóliovým tunelem anebo pařeništními okny (papriky a lilek). Koncem měsíce již chráníme i před mrazíky nevyvinuté hlávky zelí a salátu. K tomu postačí pouhý papír na okrajích zatížený.

Nezbytné podzimní práce na zahradě
Nezbytné podzimní práce na zahradě (Zdroj: )
Nezbytné podzimní práce na zahradě
Nezbytné podzimní práce na zahradě (Zdroj: )
Nezbytné podzimní práce na zahradě
Nezbytné podzimní práce na zahradě (Zdroj: )

Dokončujeme přesazování kosatců, pivoněk, drobných cibulovin. V září můžeme ještě vysazovat narcisy a hyacinty nejčastěji do hloubky mezi 10 až 15 cm. V poslední třetině měsíce vysazujeme tulipány. Výsadbu cibulovin chráníme před vyschnutím a také před mrazem kompostem, posekanou trávou nebo rašelinou, případně i chvojím. Naopak z půdy v průběhu září vyjímáme raně kvetoucí gladioly za pomocí rycích vidlí. Jejich nadzemní části seřízneme na 10 cm a necháme uložené na lískách zaschnout.

V druhé polovině září je vhodná doba na provedení kontroly skalky. Je třeba upravit rozsah porostů jednotlivých druhů a omezit ty, které přerůstají vymezený prostor. Někdy postačí řez, jindy je nutné rostlinu ze skalky vyjmout, rozdělit a poté znovu vysadit.

Na konci září je dobré přikrýt choulostivé trvalky a výsadby chvojím. Před koncem měsíce můžeme také přesadit vybrané rostliny ze záhonků do květináčů a tím si prodloužit zdroj kvetoucích rostlin. Posléze je přeneseme do bytu a uložíme například na okno. Nezapomeneme také varovat děti před plody na okrasných keřích. Na podzim je jich všude hodně a ve velmi lákavých barvách, ale mnohé z těchto krásných plodů jsou jedovaté!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 9. 10. 2013, Autor: