reklama

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Květy jasmínu (Jasminum sambac) byly již ve Staré Číně používány pro léčebné účely. Také je tato květina považována za symbol lásky, radosti a elegance. Jak si jej tedy vypěstovat v zahradě?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vypěstujte si na zahradě jasmín

Jasmín je nezřídka označován za aromatický doplněk zahrady, a to díky jeho nádherné a čisté vůni, která bývá často používána jako dominantní esence parfémů. Jasmín je v podstatě rychle rostoucí liána, která dosahuje květenství převážně na začátku léta a někdy i v jarním období (je-li jaro teplé). Velkou výhodou pěstování této bělostné květinyzahradě je to, že není vybíravá na půdu. Uchytí se jak v písečné zemině, tak i v klasické hlíně. Jasmín je však velmi náročný na světlo. Rozhodně mu svědčí slunná místa bez sebemenšího stínu.

V období horkého léta jasmín přihnojujte a neboť má rostlinka tendence k rychlému růstu, nešetřete ani na zálivce.  Nemusíte se bát ani občasného rosení. Mladé rostliny se přesazují každoročně, starší zhruba v horizontu tří let.  Jasmín lze množit pomocí řízkování. Řízky zapouštějí kořeny  obzvláště ve vlhké půdě. Zakořeňování probíhá poměrně dlouho, déle než měsíc, proto lze pro jeho urychlení použít růstové hormony. Mezi hlavní škůdce, které mohou růst jasmínu ve vaší zahradě ohrožovat, patří především svilušky a mšice.

 

Léčivé účinky jasmínu

V Indii, jedné ze zemí svého původu je jasmínový květ zván „královnou noci“  – pro svou omamnou vůni.  V tomto případě hovoříme o žlutém jasmínu. Ten je dodnes využívána pro léčbu aromaterapií.  Jeho kolébkou je rovněž Egypt, Alžírsko a Itálie. Jasmínové květy se zde sbírají ručně a před svítáním, jinak totiž ztratí až 20% své vůně. Dále jsou pak používány jako esence drahých, francouzských parfémů. V současnosti je výjimečně používán i v západní medicíně, kde se požívá sirup z květů proti kašli a čaj z listů na venkovní použití při zraněních očí. Jasmínový odvar má mimo jiné i neuvěřitelně pozitivní účinky na lidskou nervovou soustavu. Také působí proti křečím, je schopen odbourat stres a jeho vonná esence je často využívána při antidepresivní rehabilitaci.

 

Jasmín má však užití v kosmetickém průmyslu, kde je ve formě olejů produkován jako léčivý prostředek pro suchou pleť. Kromě toho má také afrodisiakální účinky. Tradiční Čínská medicína hojně využívá květů jasmínu pro jeho antibakteriální vlastnosti, podobně jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny.

 

Jasmínový čaj

Chcete-li si doma připravit jasmínový čaj, pak vězte, že budete dlouho mladí. Jde totiž o jakýsi bájný přípravek na dlouhověkost. V pravém jasmínovém čaji nesmí jako příměs chybět lístky zeleného čaje a pochopitelně jasmínové květy. Tento čaj s nasládlou chutí má uvolňující účinky a pomáhá při snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

 

Tipy:

• 
 Pro optimální růst udržujte půdu vlhkou. V zimním období omezte zálivku na minimum aby půda nezmrzla. Jasmín obecně také nesnese ledovou vodu!
• 
 Pokud máte obavy z odvodnění, lze mu předejít mulčováním půdy nebo přidáním kompostu před samotnou výsadbou.
• 
 Zvažte výsadbu jasmínu pod oknem. Tak se totiž budete moci těšit z jeho krásné vůně jak v zahradě, tak i u vás doma.

 

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24. 5. 2011, Autor: