reklama

Pěstujte meruňky – jsou zdravé

Meruňky jsou nejen chutným ovocem, ale mají i velmi pozitivní význam pro lidský organismus. Jsou to mimořádně teplomilné stromy. Na jaře jsou doslova obalené spoustou nádherně do růžova vybarvených květů a poskytují tak kouzelnou podívanou. Jejich plody se dají zpracovávat na mnoho způsobů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Pěstujte meruňky – jsou zdravé

Domovinou meruněk je střední a východní Asie, především Čína. Tam rostou meruňky dodnes planě na velkých plochách a v nejrůznějších formách. K nám se však meruňky dostaly z oblastí kolem Středozemního moře. Jejich pěstování je u nás rozšířeno zvláště na jižní Moravě, méně již v Čechách, což logicky souvisí s odlišnými klimatickými podmínkami.
Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla.  Nejlépe se jí daří v polohách s ročními srážkami mezi 550 až 600 mm v nadmořské výšce do 350 m. n. m. Meruňky lze však pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem  7°C a do nadmořské výšky  400- 450 m se srážkami okolo 700 mm. Tam jim však musíme poskytnout stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu. Tam totiž teploty méně kolísají, a tak se tam stromům bude více dařit. Nejdůležitější je však výběr vhodné odrůdy.

V posledním období bylo vyšlechtěno mnoho odrůd dobře odolávajících mrazům. Vzhledem k mimořádné teplomilnosti těchto ovocných druhů jsou meruňky obvykle pěstovány v teplejších oblastech, kde jsou méně ohrožené pozdními jarními mrazíky. Velmi vhodné je jejich pěstování při stěnách a v závětří.

V zahradách se meruňkám daří zvláště dobře na chráněných stanovištích s výhřevnou a propustnou půdou. Samosprašné stromy lze řezem udržet do 3 až 4 metrů výšky. Důležité je neopomenout prosvětlování koruny, nejlépe odborníkem. Pro lehké záhřevné půdy volíme jako podnož silně rostoucí meruňkové semenáče, pro půdy v plné síle pak středně rostoucí slivoňové semenáče anebo typové podnože, vegetativně množené.

Vhodné odrůdy k pěstování jsou například „Velkopavlovická“, „Maďarská nejlepší“ se sladkými plody, která je od konce července vysoce plodná. Odrůda „Mombacher aprikose“ má zlatožluté velké plody, úrodná je od poloviny července. Další vhodnou odrůdou je „Orange red“ se šťavnatými červenými plody, úrodná od poloviny srpna.

Mladé meruňkové stromy řežeme v počátku rašení. Důležitý je řez kosterních větví a bezezbytkové odstranění konkurenčních výhonů. U meruněk se jeví jako nejosvědčenější přírodní koruna s rozprostřenými větvemi a s terminálním výhonem. Takto rostlý strom zajistí přístup slunečních paprsků i do středu koruny a ovoce tak může na všech částech stromu dostatečně vyzrát. Po 4 letech je možné výchovný řez ukončit.  I v následujících letech je však vhodné stálé odstraňování konkurenčních výhonů.

Meruňky jsou znamenitě chutnající výživné ovoce s vysokou zdravotní hodnotou. Plně vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, na výrobu džemů a marmelád a do pečiva, méně vyzrálé k zavařování. Meruňku můžeme i mrazit a sušit či využít k přípravě destilátu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 6. 2013, Autor: