reklama

Řešíte na diskusním fóru: Rajčata je třeba chránit před vlhkostí

Možná jste i vy na svých rajčatových keřících zaznamenali letos koncem léta napadení chorobou – plísňovitostí. Ani není divu, neboť tolik srážek, kolik jich letos zaznamenaly nejen srážkoměry koncem léta, to už tu dlouho nebylo. Mnozí pěstitelé si stěžují na poničenou úrodu a jen málokteří se napadnutí dokáží ubránit, například díky preventivním zásahům.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Řešíte na diskusním fóru: Rajčata je třeba chránit před vlhkostí

Co může za vznik plísně

Plísňovitost na rajčatech vlivem nadměrného vlhka je způsobena plísní bramborovou. Onemocnění rostlin se začíná zprvu nenápadně šířit například od špiček listů anebo se začnou na listech objevovat černé skvrnky. Na rubové straně listů se v případě vlhkého počasí začíná šířit bělavý povlak spor v řídké konzistenci. Listy pak následně obvykle rychle zhnědnou. Rovněž i plody, které jsou napadené plísní bramborovou zhnědnou, ztvrdnou a stanou se nepoživatelnými.

Co je zcela zásadní

Již na jaře, při začátku vegetační sezóny může přejít první infekce na rajčata z napadených brambor. Je tedy nezbytně nutné, pokud se chcete plísni bramborové na rajčatech vyvarovat, nepěstovat na zahradě rajčata vedle brambor! Pro šíření spor plísně je zapotřebí, aby byly listy rajčat ovlhčené několik hodin. Stejně tak je to i podmínka pro šíření nových infekci. Můžete-li, chraňtetedy rajčata na záhonu před deštěm. Vyzkoušejte za tímto účelem například stříšku z fólie anebo na jednotlivé rostliny navlečte sáček z netkané textilie. Nesmíte však dopustit, aby se srážela na vnitřní straně sáčku vlhkost, na to dbejte opravdu důsledně! Sáčky za tepla sundávejte a provětrejte je i rostliny.

Využívejte k pěstování odolnější druhy rajčat

Není odrůda jako odrůda. I když vám některé odrůdy rajčat zvlášt hodně chutnají, zaměřte se spíše na odrůdy odolnější vůči napadání chorobami a plísněmi. Za rajčata s vyšší rezistencí se u nás považují zvláště odrůdy, Parto F1‘, ,Ovata F1‘, ,Auris‘. Jestliže je však po delší dobu vlhké počasí, doporučuje se postřik rajčat proti plísni bramborové, a to již od června.

Přípravky působící proti plísni

Postřik je vhodné opakovat během 10 až 14 dní znovu. Vždy však dbejte pokynů na návodu u konkrétního výrobku. Vyzkoušet můžete přípravky Acrobat MZ WG – kombinovaný fungicid anebo Kuprikol 250 SC – postřikový fungicid. Kuprikol je jedním z nejčastěji využívaných přípravků pro boj s plísní rajčat. Účinná látka oxichlorid mědi, je zde obsažena v tak vysoké koncentraci, že zabraňuje houbovým chorobám v napadání rostlin. Existuje i biologický přípravek s názvem Alginure, který celkově zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám, jako jsou kupříkladu právě plísně, strupovitost, nebo padlí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 9. 2014, Autor: