I když péči o trávník věnujeme dostatek času a energie, stává se, že se v něm vyskytují mechy, a to v různém množství a dokonce rovnou několik druhů. Díky svému hustému zápoji představují mechy v trávníku velkou konkurenci trav. Trávy mohou být mechem z travnaté plochy doslova vytlačovány. I když se mechy po trávníku šíří pouze vegetativně, dokážou obsadit taková místa, která již travám přestala vyhovovat.
Polštáře mechu ruší celkový vzhled trávníku, ale zároveň omezují některé jeho funkce. V případě, že se jedná o rekreační nebo sportovní trávníky, brání svou měkkostí jejich maximálnímu využití. Za vlhka jsou mechy velmi kluzké, a jelikož mělce koření, neposkytují jako povrch žádnou oporu. Na nedostatek vlhka sice mechy reagují rychle, a to tak, že vyschnou a poté částečně odumřou, ale zůstávají po nich v trávnících holá místa, která si pro sebe zaberou plevelné druhy vyšších rostlin, což není žádoucí.
Mechů, které mohou napadnout trávník, je několik druhů. V přírodě se mechy vyskytují nejčastěji v místech, která jsou zastíněná a vlhká, podobná situace je v lesích. Pokud se tedy objevil mech i ve vašem trávníku, je zapotřebí vidět v mechu jakýsi indikátor zhoršených půdních podmínek anebo nedostatků v péči o trávník. Zkušenějším pozorovatelům napomůže druh a charakter vzrůstu toho konkrétního druhu mechu v trávníku.
Pozorujeme-li u mechu v trávníku růst spíše vzpřímeného typu s jehlicovým vzrůstem se zelenými vršky a hnědou dolní částí, je s největší pravděpodobností půda suchá a její půdní rekce je kyselá. Jestliže má mech spíše plazivý charakter a jeho zabarvení je zelenožluté podobné plavuni, příčinou jeho výskytu je s největší pravděpodobností zastínění a špatná propustnost půdy. Mech se v trávníku může objevit bohužel i jako následek špatného kosení trávy. Jestliže trávník kosíme příliš nízko, tj. pod 20 mm, mohou se v trávníku objevovat husté polštářky mechů z hustě nahloučených tenkých lodyžek.
Ne vždy pomůže k odstranění mechů pouhé přivápnění trávníku. Jestliže je příčinou výskytu mechu nedostatek světla, vyskytne se na tomto místě obvykle takový druh mechu, který je zcela nezávislý na typu půdní reakce. Prokazatelný účinek vápnění se projeví pouze na těch místech, kde půda vykazuje pH nižší než 5,0. Takovou půdu poznáte podle výskytu biky lesní a rmenu rolního.
Pokud jste se s vervou pustili do vypichování mechu z trávníku, pamatujte, že musí být odstraněn beze zbytku, jinak opět naroste. Platí poučka: pokud je po odstranění mechu v trávníku mezera větší než plocha dlaně, musí být tento úsek znovu doset travním semenem. Aby se mezery v trávníku rychle zapojily, použijte k přihnojení dusík.
Nezapomínejte na provzdušnění půdy. Každé její zhutnění totiž způsobuje nedostatek kyslíku, což způsobuje následně u trav a další organické hmoty rozklad anaerobní oxidací. Provzdušnění v trávníku umožní výměnu plynu v kořenové zóně, a tak nebude docházet k následnému rozkladu.
Taktéž není dobré ponechávat v trávníku větší vrstvu travní plsti. Její vyšší vrstva napomáhá akumulovat v trávníku srážkovou vodu, což může mít zas následek výskyt houbových chorob. Optimální výška travní plsti pro ponechání v trávníku je od 5 do 10 mm. Vyšší vrstva by již zabraňovala tvorbě nových travních listů.
Nutným předpokladem pro zabránění výskytu mechů je hustý, živinami dobře zásobovaný zdravý trávník.
Zdroj: Zuzana Bohdalová, www.agrostis.cz, www.turpil.cz
Publikováno: 31. 5. 2013, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce