reklama

I krásné hortenzie mívají své choroby

K nejčastějším potížím, se kterými se u hortenzií setkáváme, jsou chloróza, napadení šedou hnilobou, padlím a ojediněle bývají napadány hortenzie háďátky, sviluškami nebo mšicemi. Někdy pomůže ošetření fungicidy, jindy změna pH půdy anebo přihnojení a rostliny jsou opět zdravé a v plné kondici.

i (Zdroj: shutterstock.com)
I krásné hortenzie mívají své choroby

Chloróza listů hortenzií

K nejčastějším poruchám vyskytujícím se u těchto nádherných keřů je žloutnutí až zbělení listů, zvláště ve vrcholových částech rostliny. Možné příčiny jsou převážně dané nevhodným pH substrátu anebo půdy. Hortenzie jsou, jak známo, kyselomilné rostliny a nadbytek vápníku v půdě, ve které vyrůstají, u nich může způsobit neschopnost přijímat železo. Dojde-li k silné odchylce od vhodného pH a tento stav přetrvává dlouhou dobu, může dojít až k nekrózám, které postupují od okrajů listů a šíří se na květy a poupata, ta následně zaschnou. Při zjištění nedostatku železa aplikujte tekuté železo, zelenou skalici anebo Fytovit. Pro snížení pH obvykle postačí 1 nebo 2 dávky síranu amonného.

Poškození může nastat i nadměrnou zálivkou

Někdy nastává žloutnutí listů hortenzií jako důsledek poškození kořenů nadměrnou zálivkou. Stejný důsledek může mít i nadměrný obsah solí v zemině nebo dlouhodobě chladné počasí a čerstvá nevyzrálá půda. Rovněž přehnojení fosforem mívá za následek žloutnutí listů hortenzií. Jedním z nejdůležitějších ochranných opatření je v tomto případě dobrá znalost požadavků pěstování jednotlivých odrůd a kultivarů hortenzií. Dalším krokem k úspěšnému pěstování hortenzií bez chorob a škůdců je zabránit trvalému přemokření půdy, nepřehnojovat fosforečnými hnojivy a kontrolovat pH půdy, ve které se pěstují.

Co dělat, když se objeví padlí

U bujně rostoucích hortenzií, zvláště u těch, které jsou přehnojeny dusíkem, se objevuje padlí. Zprvu vytváří pouze řídký bílošedý houbový povlak ze spodní strany listů, pak následuje výskyt žlutozelených skvrn na horní straně listů. Žlutozelené skvrny se změní později na karmínově červené ohraničené skvrny. Listy, které zasáhlo padlí, předčasně zaschnou a opadají. Padlí však zasahuje i nové výhony, které se vlivem napadení deformují. Proč vlastně k napadání padlím u hortenzií dochází? Je to důsledek větší vzdušné vlhkosti, kolísajících teplot anebo vyšších teplot. A jak tedy proti padlí bojovat? Již od rašení je zapotřebí sledovat vzhled listů, a to hlavně z rubové strany. Pokud se choroba objeví, dají se k jejímu potlačení použít fungicidy, ale obvykle stejně padlí na listech zanechá nevzhledné nekrotické skvrny. Fungicidy je nutné použít opakovaně v týdenních až dvoutýdenních intervalech. Z přípravků lze využít Horizon 250 EW, Discus nebo Kumulus WG.

I krásné hortenzie mívají své choroby
I krásné hortenzie mívají své choroby (Zdroj: )
I krásné hortenzie mívají své choroby
I krásné hortenzie mívají své choroby (Zdroj: )
I krásné hortenzie mívají své choroby
I krásné hortenzie mívají své choroby (Zdroj: )

Šedá hniloba hortenzie

Botrytis cinerea, čili šedá hniloba napadá hortenzie nejčastěji za deštivého počasí. Poznáme ji podle kulatých až nepravidelných hnědých skvrn, jejichž okraje jsou tmavě hnědě nebo až černě zabarvené. Objevit se mohou kdekoli na listové čepeli, šíří se však většinou od okrajů. Na květech se tato infekce projeví drobnými hnědými tečkami, ale nemoc napadá především nevyzrálé výhony. Houba přezimuje na napadených pletivech, o to je zákeřnější a je třeba proti ní zakročit ihned, když se objeví třeba už během rašení. Napadené části se musí bezpodmínečně odstranit a zbylé části ošetřit fungicidy typu Teldor 500 SC, Mythos 30SC nebo Rovral Aquaflo. Jako prevence je účinný výběr vhodného stanoviště pro výsadbu hortenzií a nepřehnojování dusíkem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18. 11. 2014, Autor: