reklama

Protea – exotická kráska

Protea je pro naše zeměpisné pásmo exotickou rostlinou, neboť se u nás nedá pěstovat. Dováží se k nám nejčastěji z Austrálie. Její květy jsou úžasné exotické krásky, ale jen málo ze svého půvabu ztratí dokonce, i když se usuší. Tehdy se používají k výrobě exotických aranžmá. Protea se uplatní skvěle i v netradičně řešených svatebních kyticích.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Protea – exotická kráska

Název čeledi odvozený od boha mořských hlubin

Staří Řekové považovali za boha mořských hlubin právě Protea. Předpokládali, že v jeho podmořském království roste plno vzácných, neobyčejných až pohádkově nádherných květů, které nemají s těmi pozemskými mnoho společného. Není tedy nikterak zvláštní, že na počest tohoto božstva byla pojmenována celá podivuhodná čeleď Protaceae.

Protea – národní květ JARu

K opravdu nejkrásnějším z těchto výjimečných květů se řadí protea velkolepá Protea cynaroides. Ta se stala národním květem Jihoafrické republiky, a to v roce 1975. Až na výjimky však většina rostlin z čeledi Protaceae pochází z Austrálie.

Volný výskyt v přírodě

Existuje několikero různých variant, které se vyskytují volně v přírodě. Nikoli však u nás, pochopitelně. Mezi nejpůsobivější patří protea se stříbrorůžovými listeny. Pokud bychom chtěli spatřit proteu v jejím přirozeném prostředí, musíme pátrat po keřích nebo stromech se stálezelenými listy a s velkými květenstvími rozličných tvarů a barev. Setkat se můžeme s červenými proteami, také s nachovými, růžovými, žlutými, ale i s bíle kvetoucími druhy. Opylovačem protei je nikoli hmyz, ale drobný ptáček strdimil kapský, který se živí nektarem těchto květin.

Druh určený k sušení

Mezi druhy protei, které se s oblibou suší, patří Protea compacta. Její květ se seřezává typickým způsobem tak, aby ze zdřevnatělých lístků květenství vznikla růžice. Rostlina má v sušeném stavu specifickou dřevnatou rustikální podobu v barvách hnědé až béžovohnědé. V aranžích působí dominantně, směřuje obvykle do výše. Velmi efektně vypadá právě její kruhovité ukončení.

Jak se doma postarat o zakoupenou proteu

Jestliže si zakoupíte proteu v květinářství, jistě vám vydrží ve váze velmi dlouho svěží. Chce to však dodržet určitý postup. Ještě čerstvé větvičky oškrábejte, rozštípněte a poté nechejte vložené po několik hodin v hlubší nádobě s vodou. Jestliže se rozhodnete proteu sušit, sušte ji zavěšenou v tmavším místě s dobře proudícím vzduchem.

Protea odorata – ohrožený druh

Jako je tomu u některých ohrožených rostlinných nebo živočišných druhů, stejně tak i jednomu z druhů protei hrozí vyhynutí. Jedná se o proteu vonnou (Protea odorata), která se vyskytuje bohužel již pouze v několika málo exemplářích na světě, a to v Západním Kapsku.

Sklizeň v zemích pěstování protei

Na sušení se sklízejí poupata protei, která nejsou ještě zcela otevřená. Následně je třeba zajistit poupata gumičkou tak, aby se během sušení dále tyto květy neotevíraly.

V poslední době se u nás začínáme setkávat s trendem exoticky laděných svatebních kytic. Do takových se hodí umístit právě i proteu, která plně strhne pozornost na sebe. Hodí se pro méně tradiční svatby a pro mimořádné druhy vazeb.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13. 11. 2014, Autor: