reklama

Strelície královská – pták z ráje

Zatímco na Hawaji roste téměř jako u nás kdejaká plevel, pro nás je Strelitzia reginae vzácná exotická květina. Lidové označení „Pták z ráje“ získala strelicie díky své nápadné podobnosti s rajkami, velmi půvabnými a pestrobarevnými ptáky z tropů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Strelície královská – pták z ráje

Její oranžová koruna se pyšně zvedá nad modrofialovou loďkou, kterou vytvořily srostlé korunní plátky. Květy sice nevoní, ale vynahrazují to doslova obrovským množstvím nektaru, který vyplňuje celý člunek a někdy dokonce i přetéká ven. Květy strelicie jsou opylovány nikoli hmyzem, ale drobnými ptáčky. Strdimilové noří své zobáčky hlubokou do člunku, přičemž zachytí na svém peří takové množství pylu, že vypadají jako napudrovaní. Pyl rostliny je z prašníků doslova vystřelován. Někteří botanici však tuto verzi opylování ptáky nepřijali za svou a tvrdí, že strelicie je opylována ještěrkami.

Nezvyklé odborné jméno této květiny má přímo královský původ. Rostlina byla koncem 18. století objevena švédským botanikem Carlem Peterem Thunbergem, žákem Carla von Linné, a to v to v Jižní Africe. Thunberg nazval květinu na počest královny Luisy Meklenbursko-Strelické, manželky pruského krále Bedřicha Viléma III. Krásná panovnice, matka devíti dětí byla tehdy u obyvatel hlavního města tehdejšího Pruska – Königsbergu (Královce)velice oblíbena. Dnes je to erbovní rostlina města Los Angeles.

Rostlina nejlépe prospívá ve Středozemí, kde v období dubna až června rozkvétá svými mohutnými květy na silných stoncích. Zde se využívá i k pěstování v exteriéru, zatímco u nás může být pěstována pouze ve sklenících anebo doma. V našich končinách se s ní setkáváme spíše jako s řezanou květinou používanou do extravagantních nebo exotických vazeb. Je to květina zkrášlující ponejvíce subtropické okrasné zahrady a parky. Dospělá rostlina dorůstá ve vhodných podmínkách až do 2 metrů výšky a v zemích svého původu může tvořit mohutný keř o průměru až 3 metry. Její listy jsou rovněž velké, oválné, spíše modro-šedé než zelené. Jedná se o trvalku milující slunná místa. Spokojí se i s polostínem. Snese pokles teplot k + 5 °C.

U nás ji potkáváme v zámeckých zahradách, ve sklenících, botanických zahradách, nejčastěji pěstovanou v nádobách, jako přenosnou okrasnou rostlinu. Jako pokojovou rostlinu ji lze pěstovat ve volnějších prostorách, například v arkýřích a v halách. V době kvetení by neměla teplota okolního prostředí klesnout pod + 12 až + 10 °C. Strelicie nesnese jak úpal a suchý vzduch, tak ani mráz.

Rostlina se množí obvykle dělením větších rostlin, které již bohatě kvetly. Může se však množit i semeny. Ta jsou uvnitř zajímavě vypadajících trojpouzdrých tobolek. Délka samotných semen je 5 až 7 mm a na jejich koncích vás asi překvapí výrazné oranžové míšky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 21. 8. 2013, Autor: