reklama

Houby v trávníku na zahradě

Známé rčení o houbách rostoucích jako po dešti platí dvojnásob u hub množících se v trávnících. Ať už jste se s nimi na své zahradě setkali poprvé, anebo se k vám do trávníku opětovně vrací, jistě jako první se vám vybaví myšlenka na to, jak se jich zbavit. A právě s těmito radami za vámi dnes přicházíme.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Houby v trávníku na zahradě

Deštivé a teplé počasí nastartuje růst

Je po dešti, vlhké je nejen ovzduší, ale i váš trávník na zahradě, a když se zadíváte pozorně, objevíte v něm plodnice hub, o kterých možná netušíte, zda jsou jedovaté či nikoli. S největší pravděpodobností se váš trávník stal hostitelem houby zvané Kropenatec otavní (Panaeolina foenisecii). Pokud i u vás deštivé a teplé počasí nastartovalo růst těchto hub, nenechejte je ve svém trávníku bez povšimnutí.

Nejhojnější místa výskytu

Jedná se o houby mírně jedovaté až jedovaté. Jejich výskyt je nejčastější tam, kde je vlhko, tráva se často seče a navíc se hnojí anebo se zde do půdy uvolňují exkrementy (například po psech či kočkách). Kropenatce obsahují malé množství psychoaktivních látek, které po požití mohou mít za následek hyperaktivitu a také zvýšenou chuť k jídlu. Jejich konzumace může být nebezpečná jak pro děti, tak pro domácí zvířata.

Hubení pomocí chemických prostředků

Pokud vám nevadí použití fungicidů za účelem vyhubení hub v trávníku, pak je tu širokospektrální fungicid Dithante M 45. Hub se díky němu zbavíte zcela jistě, ale jedná se o přípravek silně škodící rybám a dalším živočichům. Někdy však může nastat opakovaný výskyt hub i tam, kde byl použit tento fungicid, což může záviset hlavně na klimatických a půdních podmínkách. Použít můžete k polití trávníku i Savo. To aplikujte neředěné na místa výskytu hub v trávníku. Tento přípravek sice poškodí i trávu, ale ta zase velmi rychle doroste.

Ekologické hubení hub

Nejste-li příznivci chemie, jistě dáte přednost metodě rychlejšího rozkladu organické hmoty, což ve výsledku znamená vertikutaci (provzdušnění trávníku) a následné zasypání děr pískem. Nemáte-li k této práci vertikutátor, použijte vidle, ty nadělají otvorů dostatek. I díky správně nastavenému závlahovému režimu se vám může podařit vypudit houby ze svého pozemku. V případě jejich výskytu se doporučuje zavlažovat méně často, avšak vyššími dávkami vody. Vhodný je i sběr plodnic ještě předtím, než začnou uvolňovat výtrusy, kterými se dále množí. Pokud by nezabrala ani jedna z metod, je možné zkusit poněkud zdlouhavou a fyzicky náročnou, ale o to účinnější metodu – vykopat zeminu v místech výskytu hub a odstranit ji až do hloubky 50 cm a nahradit ji zeminou novou. Tím, se zničí rozrůstající se podhoubí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 7. 2014, Autor: