reklama

Lupina aneb vlčí bob – pestrá paleta barev

V Americe je dobře známo, že lupina je květina milovaná kolibříky. U nás však kolibříky volně v přírodě spatřit nemůžeme, a tak se musíme spokojit pouze s krásou květů těchto nenáročných rostlin. Lupiny mohou dorůstat až do výšky 3 metrů, v našich podmínkách však takové výšky nedosahují. Jsou to dlouho kvetoucí rostliny bohaté na hrozny květů v nejrůznější paletě barev.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Lupina aneb vlčí bob – pestrá paleta barev

Lupina v zahradách dovede vytvořit díky bohatosti svých hroznových květů nejrůznější barevné efekty. Rod Lupinus obsahuje přes 100 druhů a nejcharakterističtější je pro něj právě široké spektrum barev.  S lupinami čili vlčími boby se můžeme setkat jak v zahradách, tak i na okrajích polí a lesů. Lupiny řadíme do čeledi vikvovitých (Viciaceae).

V zahradách jsou pěstovány hybridní formy, které jsou často velmi mohutné, zimovzdorné a vytvářející poměrně husté trsy světle zelených listů. Jejich květenství mohou dosahovat délky až 60 cm. Podle druhu a odrůdy se výška rostlin pohybuje nejčastěji v rozmezí 40 až 120 cm. Květy jsou poschoďové, jemně vonící a v široké škále barev od bílé, přes růžovou, výjimečně i oranžovou a žlutou až po modrou nebo modrofialovou. A právě poslední jmenovaná je u lupin barvou nejčastější.

Setkáváme se běžně i s dvoubarevnými kultivary. K dvoubarevným kultivarům patří kupříkladu lupina ‚Schlossfrau‘ s bílorůžovými květy. Listy vlčího bobu (Lupinus polyphyllus) jsou složené, ozdobné, dlanité. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří hybridní odrůda ‚Russel‘ velmi vhodná do okrasných zahrad pro výsadbu například do společnosti straček, kosatců a dalších rostlin s vyšším vzrůstem. Poměrně vzácnou barvou u lupin je barva červená.  K zástupcům této barvy řadíme druhy ‚Edelknabe‘ s karmínově červenými květy a ‚Mein Schloss‘ s květy cihlově červenými.  Ještě řidčeji se vyskytují u lupiny květy ve žlutých tónech. Ty v druzích lupin zastupuje odrůda ‚Kronenleuchter‘.

Nejvhodnějším místem pro výsadbu lupin je slunné nebo jen lehce přistíněné místo. Lupiny dávají přednost kyselé a dobře drenážované zemině, vlhčí výživné půdě a hlubší výsadbě. Tyto rostliny disponují zvláštní schopností shromažďovat v kořenech dusík přijatý ze vzduchu.  Je to vlastnost charakteristická pro většinu vikvovitých rostlin. V důsledku této činnosti probíhající v těchto rostlinách dochází k dodatečnému přihnojování půdy. Množíme je buďto semeny anebo výsadbou kořenových řízků. Množení semeny je však příliš zdlouhavé.

Ještě v průběhu pozdního léta se můžete v tomtéž roce dočkat další, avšak slabší násady květů, jestliže vlčí bob po odkvětu zastřihnete. Lupiny se hodí pro výsadbu do trvalkových záhonů a stejně dobře i jako solitéry. Lupiny jsou typické květiny venkovských zahrad.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30. 4. 2014, Autor: