reklama

Okrasná zahrada – když začíná zima

Zatímco některé druhy růží, komule nebo třezalky otevírají poslední květy tohoto roku, hvězdnice své představení teprve začínají. Zima se už chystá propuknout ve své největší síle a my všichni tajně toužíme vrátit se do těch okamžiků, kdy jsme se kochali barvami naší okrasné zahrady.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Okrasná zahrada – když začíná zima

O tom, že existují i rostliny, které snesou mráz, a zimní nečas vůbec, o tom není pochyb. Ne každý však ví, nebo spíše – je ochoten uvěřit tomu, že tyto odolné rostlinky dokážou poskytnout oku stejnou potěchu – co do pestrobarevnosti a svěžesti. Je tomu však skutečně tak! Následující článek vám přiblíží takový drobný \“monitoring\“ toho, jak by mohla vypadat, popř. se vyvíjet okrasná zahrada v období, kdy \“paní zima\“ již začíná zatínat drápky.

Rozchodníky

Velká růžová až růžovočervená květenství rozkvétající koncem srpna a pokud jste je utrhli, určitě už z nich máte působivou kytici sušených květů. V opačném případě budou díky rozchodníkům (Sedum telephium) trvalkové záhony atraktivní do začátku zimy, a dokonce i během ní; tak dlouho kvetou. Vyžadují suché písčité půdy na plném slunci. Rozchodníky vypadají dekorativně, i když nekvetou, protože mají krásné stříbrné listy (existují i druhy s listy do červena).

Vřes

Patří ke klasice podzimu. Sice se nabízí jen jediný druh, vřes obecný (Calluna vulgaris), ovšem z něho byla vyšlechtěna řada odrůd nejrůznějších barev. Pokud jich zasadíte více vedle sebe, budete se těšit ze záplavy barev. Nebo ho zkombinujte s trávami a břečťanem do truhlíku, přinese vám radost až do konce zimy. Také je dobré pamatovat na jedno zásadní pravidlo – vřesy milují kyselé půdy.

Bramboříky

Bramboříky znáte většinou jako vánoční rostliny v květináči. Existují ale i mrazuvzdorné druhy. Během let se rozrostou a vytvoří kvetoucí koberce. Brambořík neapolský (Cyclamen hederifolium) kvete od září do listopadu. Rostliny se postupně vysemení a pěkně vypadají i jejich barevně vzorované listy podobné břečťanu. Potřebují zásaditou půdu a nejlépe jim bude ve stínu pod keřem.

Léčivá dekorace

Zlatobýl (Solidago virgaurea) jste patrně viděli někde u cesty. Hodí se do velké zahrady, velmi rychle se rozrůstá. Dorůstá do výšky 1 m a jeho žlutá květenství jsou vhodná i k sušení jako dekorace. Navíc nať této podzimní krásky léčí – podporuje látkovou výměnu a pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.

Okrasné zelí

Kadeřavé listy svítí snad ve všech představitelných barvách, a to tím sytějších, čím je chladněji. Rostliny můžete sami zasít v květnu, nebo na podzim koupit v květinářství. A až se na ně do sytosti vynadíváte, okrasné zelí jednoduše snězte.

Pozdní podzim

Nejveselejší a nejbarevnější květy, které rozzáří zkracující se dny, nabízejí listopadky (Chrysanthemum). Především u vchodu do domu, na terasách a na balkonech jsou doslova nepostradatelné. Kromě klasických kompaktních keříků se středem zájmu stávají nezvyklé formy. Listopadky můžete pěstovat jako stromečky na kmínku nebo nově i jako převislé rostliny. Aktuální trend? Zahradní listopadky, které rozšiřují sortiment nádobových forem o rostliny odolné vůči mrazu.

Atraktivní hlízy

Toužíte po záplavě květů od jara do počátku zimy a máte balkon nebo terasu na stinném místě? Pelargonie ani petúnie vám příliš nepokvetou, tak vsaďte na atraktivní hlíznaté begonie. Při pohlednu na oslnivé, překrásně zbarvené květy a sytou zeleň pochopíte, proč begonie platí za favoritky mezi okrasnými rostlinami. Existuje takřka 1000 druhů begonií. Z těch, které rostou v horských oblastech Peru a Bolívie, vznikla skupina hlíznatých begonií milujících stín. Dělí se do čtyř základních skupin: velkokvěté (květy o průměru 10 až 16 cm), středněkvěté, drobnokvěté a převislé.

Přezimování

Begonie potřebují místo chráněné před větrem, ten by totiž tlusté a dužnaté stonky s těžkými květy snadno zlomil. Mají rády vodu, ale nesmí být trvale přemokřené. Pokud častěji přeschnou, opadají jim květy i poupata. Vyžadují dostatek živin, proto je během kvetení každých 10 až 14 dní přihnojujte. Ale pozor na to, že před hnojením nesmí trpět nedostatkem vody! Nechcete-li každý rok kupovat nové hlízy, správně je přezimujte. Než přijdou první mrazíky, truhlíky s begoniemi přeneste do suché, polotemné a mrazuvzdorné místnosti. Tam je nechte asi 14 dnů, než nadzemní části zaschnou a hlízy zatáhnou. Pak je vyndejte ze zeminy a zbytek lodyhy snadno odlomíte. Hlízy opatrně očistěte (a to včetně kořínků, které nesmíte odstranit). Dobře očištěné a neporaněné hlízy uložte do suchých pilin nebo rašeliny a přezimujte je v místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 5 °C.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 30. 11. 2010, Autor: