Asi každý hrdý majitel zahrady nám dá za pravdu, že pravým klenotem každé okrasné zahrady je skalka. Proto stejně jako vzácné poklady, chceme, aby i naše skalka patřičně vynikla a ukázala tak svou krásu v plném rozsahu. K tomu je však potřeba, abychom náležitě upravili nejbližší okolí a terén, který se kolem skalky nachází.
Okolí, které vyzdvihne krásu skalky
Předně je důležité zaměřit se na to, jaké bude, nebo jaké má skalka rozměry. Její velikost by měla odpovídat nejen rozměrům pozemku, ale především našemu zájmu a schopnostem. Velký význam při stavbě, či přemísťování skalky a hlavně pro dobrý růst rostlin má oslunění. K důležitým aspektům podtržení estetického efektu skalky rozhodně patří také její cílové umístění. To, kam svou skalní zahrádku zahasíme, je přímo ovlivněno členitostí pozemku. Obecně platí, že jakýkoliv svah, či terénní vlna jsou pro náš záměr mnohem lepší než rovina. A konečně se dostáváme takříkajíc k „jádru pudla“, za něž by se dala považovat návaznost na okolí obecně. O konečném umístění skalky také rozhodne návaznost na okolí, přičemž první správný krok uděláme, pakliže na okraji zahrady vytvoříme vhodnou výsadbou jehličnanů řídkou kulisu s průhledy do okolí. Pochopitelně, že existují určité výjimky, jako například máme-li zahradu v zástavbě, ať v městské nebo vesnické, pak se jí snažíme na obvodu úplně izolovat vyšší zelení a vytvořit si tak svůj vlastní uzavřený prostor.
Mít celoročně krásnou skalku také není tak obtížný úkol. Bohatě stačí, máme-li plochu skalní zahrádky poskládanou s mírou a především s citem z výrazně zbarvených skalniček, pocházejících z různých kontinentů. Pokud patříte mezi fanoušky cizokrajných jehličnanů, jako například zeravy, cypříšky, plazivé kultivary jedlí, apod., pak je toto řešení šité na míru přímo vám, jelikož umožňuje střídmě vysázet menší počet těchto stromků do pozadí.
I v tomto případě však hrozí, že naše úsilí o barevnou a exotickou skalku skončí jednoduše kýčovitým fiaskem. Abychom tomuto nebezpečí předešli, zvolíme v malém počtu méně barevné kultivary a budeme dbát na to, aby vždy převažovala tmavě zelená barva. Před výsadbou dřevin se také vyplatí prostudovat si, do jaké výšky a šířky dřeviny narostou zhruba za 20 až 30 let. Těžko se potom rozhoduje o pokácení, či zachování stromu, narušujícím svými rozměry celkový vzhled skalky, když jsme jej před lety vysázeli, jako úplného drobečka a máme k dřevině proto citový vztah.
Malá zahrada je pro přírodní skalku také větším oříškem, nežli prostorné pozemky, jelikož všechny okolní prvky, jako dům, garáž, zdi a ploty jsou skalce mnohem blíž, působí tak rušivým dojmem. Rozhodně také není vhodné, aby skalka sousedila se záhonem zeleniny nebo brambor.
Konečně květiny
Typickými rostlinkami pro potřeby skalky jsou drobné skalničky, které tvoří růžice či celé trsy. Pokud se rostlinám bude dařit, pak takovým kobercem květů dokážou pokrýt celou plochu vaší skalky. Trh doslova překypuje nabídkou rozličných druhů těchto odolných rostlinek, jako například koniklece, kejklířky, čilimníky, trávničky a tařičky aj. Zálivka těchto květin není náročná, provádíme ji pouze v období sucha a při výsadbě nových rostlin, a podobně je tomu také s hnojením, jež není radno přehánět. Správným uspořádáním květin dosáhneme nejen estetického efektu, ale také zvýšíme životnost skalky. Ta může zůstat atraktivním i v období, jaké zavládlo v těchto dnech, tedy na podzim. Tento nevlídný čas dokonale zkrášlí alpinky, pupava, podzimní hořec, lomikámen nebo také rozchodníky. Nízké keříky vytváří stálezelený zimostráz drobnolistý, který je řezem možné tvarovat do kompaktnějších kulovitých tvarů. Ze stálezelených, kterým nejlépe vyhovuje polostinné až stinné stanoviště s úrodnou humózní přiměřeně vlhkou půdou, se do skalek používají např. dřišťál bělolistý a dřišťál úzkolistý. Pro stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou je vhodný brslen Fortunův, jehož kultivary se žlutě nebo bíle skvrnitými listy zdobí skalku po celý rok. Na slunném až mírně přistíněném místě s vlhčí půdou se daří zakrslým vrbám. Nenáročná je i bříza trpasličí, jejíž drobné okrouhlé lístky se na podzim zbarvují dožluta.
Pochopitelné je i skalky zbavovat plevelů a věnovat jim notnou dávku péče, ale ony nám dokážou toto úsilí vrátit v podobě svého působivého estetického vzezření, které jak je vidno, leží jedině v našich rukách. Celková výsledná podoba klenotu naší zahrady je tedy pouze na nás.
Text: Lucie Sýkorová
Publikováno: 25. 10. 2010, Autor: