reklama

Kouzlo i nebezpečí jménem oleandr

Kdyby u nás bylo o pár stupňů více, lemovaly by nám krásné oleandry zahradní cesty a stínily okna domů. Bohužel tomu tak není a tak se začátkem každé zimy oleandry v květináčích stěhují do nezamrzajících prostor – chat, suterénů domů nebo chodeb. A na jaře je znovu vynášíme.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kouzlo i nebezpečí jménem oleandr

Stěhování mohutných oleandrů v těžkých nádobách dovnitř a jejich jarní vynášení ven představuje náročnou akci i pro několik lidí. Kdo se tomu chce vyhnout, zaměří se na malé keříky nebo si možná troufne vypěstovat oleandrové bonsaje, které udivují něžnými miniaturními kvítky.

Oleandr miluje slunce

Oleandr má rád sluníčko, ale také potřebuje vodu. Vyhovuje mu proto místo na plném slunci, jen když ho budete pravidelně a dostatečně zalévat. Pokud nebudete v létě delší dobu doma, přesuňte květináče s oleandry do polostínu. Jestliže to velikost rostliny dovolí, zvolte samozavlažovací květináč (mají je například na mall.cz). Oleandr se musí dobře zalévat, i když panuje názor, že má rád sucho. Neprospívá v plastových květináčích, které se neúměrně rozpalují a zemina v nich vysychá.

TIP: Plastové květináče ale kvůli tomu nemusíte vyhazovat, stačí když je zchladíte. Vložte je do ohrádky z bambusu nebo do dřevěného truhlíku, které zadrží sluneční paprsky.

Tvarování oleandrů

Oleandr je nejvhodnější stříhat a tvarovat od března do začátku září. Na podzim se koncové  květenství i s nerozkvetlými posledními poupaty (která už nevykvetou) nestříhá, ale ponechá na keři do jara, kdy se seschlé celé odlomí. Zjara se naopak vyhněte při stříhání větvičkám s maličkými poupaty. Leckdo tvrdí, že oleandr je plevel, který snese všechno – a ostříhá ho skoro až na kmínek. To se však nemusí povést. Rostlina bude další léto nebo dvě vegetovat, obrůstat, ale nevykvete. Chcete-li, aby oleandr bohatě kvetl, nestříhejte jej razantně, ale s citem. A pozor – celá rostlina je silně jedovatá, obsahuje srdeční glykosidy. Štáva oleandru je příčinou kožních zánětů a pozření rostliny může končit smrtí. Máte-li malé děti, raději oleandr rozdejte! Větší děti je potřeba poučit a hlídat, pokud by žvýkaly květ nebo listy, je nutno vyvolat zvracení a ihned volat lékaře.

​TIP: Když se vám podaří vypěstovat trpělivým tvarováním po pár letech oleandr na kmínku, můžete si gratulovat. Jeho efekt na zahradě umocněte kombinací kmínkových oleandrů a stromkových růží. Použijte stejných barev u obou rostlin – bílou, lososovou, žlutou. Sazenice oleandrů si můžete vybrat například na palmycycasy.cz. A příště vám poradíme, jak po celou sezónu udržet oleandry v té nejlepší kondici, jak se vypořádat s jejich chorobami a jak je množit.

O dalších kouzelných keřích na zahradě si přečtěte v článku Stromkové růže – královny  zahrady.

Alena Jansová

Publikováno: 4. 6. 2010, Autor: