reklama

Výsadba a péče o jarní cibulnaté a hlíznaté rostliny

Ačkoli je stále ještě léto, je třeba přiznat, že je podzim prakticky už za dveřmi a s ním přichází i období výsadby cibulovin. Abyste se z těchto květin mohli těšit v průběhu jara, je třeba je do půdy zasadit během září či října. Jen pokud to ještě podmínky umožňují, klidně některé odolné druhy sázejte i v listopadu.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Výsadba a péče o jarní cibulnaté a hlíznaté rostliny

Přestože si mnohdy z obchodu přineseme hlíznaté rostliny, řadíme tuto skupinu mezi cibuloviny. Během podzimu, tedy v září a říjnu bychom neměli zapomenout na jejich nákup a hlavně včasnou výsadbu. Termín výsadby se může každý rok lišit kvůli průběhu počasí. Jedno je ale jasné, rostliny musí stihnout do zimy zakořenit, aby ve vlhké půdě neshnily.

Zásady při výsadbě

Většině cibulovin vyhovuje hlinitá pro vodu dobře propustná půda, jen výjimkám sedí mnohem více těžší půda s větším obsahem vody. Do této skupiny řadíme třeba ocúny (Colchicum) nebo třeba bledule (Leucojum).

Při výsadbě je třeba dodržet vhodnou hloubku, ta by se měla pohybovat v 2,5násobku výšky cibule. Drobné cibulky tedy sázíme poměrně mělce, zatímco těm rozměrným budete muset vytvořit poměrně hlubokou výsadbovou jamku.

Na rodinných zahradách se cibuloviny většinou sází do květinových záhonů do hnízd v počtu po deseti i více kusech, aby byl efekt výraznější. Při výsadbě do trávníku můžeme použít i bodovou výsadbu, ale mnohem více si už první sezonu cibulky užijete při sesazení do hnízda.

Jak je to s odstraněním odkvetlých květů?

U šlechtěných cibulovin jako u narcisů a tulipánů je dobré odkvetlý květ odstranit, aby se cibule nevysilovala tvorbou semeníku. U drobných cibulovin to ale může být zcela jiné. Sněženky (Galanthus), talovány (Eranthis), ladoňky (Scilla) a mnoho dalších druhů se přesévají, takže je třeba je nechat dokvést a plně dozrát, aby se semena rozšířila v plné zralosti. Tyto druhy pak vytvoří krásně rozkvetlý koberec, a to mnohdy i po několika málo letech.

Vyndávat z půdy nebo nechat v ní?

Poměrně ožehavou otázkou je příprava cibulovin na zimu. Zatímco většinu přes zimu necháváme v půdě, několik výjimek je třeba z půdy vyjmout a uchovat až do jara v dobře větrané místnosti. To se týká hlavně šlechtěných velkokvětých tulipánů, které si ne vždy se zimou poradí.

Harmonogram péče o jarní cibuloviny během roku

  • leden, únor – kontrola uskladněných cibulek, případné vyřazení těch nahnilých, některé druhy lze rychlit
  • březen – odkvetlé rychlené jarní cibuloviny vysadíme na zahradu, lze dělit nahloučené trsy sněženek, rostliny by totiž časem přestaly kvést
  • duben – odstraňte odkvetlé květy tulipánů a narcisů
  • květen – pokračujte v odstraňování odkvetlých květů narcisů, lze vyjmout cibule velkokvětých tulipánů, je ovšem třeba je sklidit i s natí, kterou nechte přirozeně zaschnout a teprve potom ji z cibulek odstraňte
  • červen – pokud máte cibuloviny vysazené do trávníku, nastává vhodná doba seče, nať by měla být touto dobou již zaschlá
  • srpen – začíná nákup jarních cibulovin, naplánujte si výsadbu, vysazujeme cibule narcisů
  • září – hlavní doba výsadby jarních cibulovin
  • říjen – pokračuje výsadba jarních cibulovin, hlavně pak tulipánů, hyacintů či jiných drobných druhů
  • listopad – dokončení výsadby tulipánů a hyacintů

 

Publikováno: 28. 8. 2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová