reklama

Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Mnozí z nás mají ve svých domácnostech kaktusy, málokomu však kvetou. Krása kvetoucích kaktusů je opravdu nezměrná. Není to ale právě jednoduché, docílit toho, aby naší pichlaví společníci dokázali svou krásu květů předvést v plné nádheře. Musíme tomu hlavně přizpůsobit pěstební podmínky. Nejdůležitější je správná teplota.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kaktusy a jejich nádherné květy

Zájem o kaktusy a jejich pěstování projevují už malé děti. Velká druhová pestrost a velmi mnoho odlišných růstových forem pravděpodobně stojí za oblibou kaktusů. Pořídit se dají kaktusy hladké, s bodlinami, s chmýřím, sloupovité, kulovité, polštářovité a další.

Jejich krása však zdaleka nespočívá jen ve tvarech a velikostech, ale hlavně v jejich půvabných květech. A každý pěstitel kaktusů si přeje, aby jeho chlupatí, bodlinatí nebo ochmýření miláčci kvetli. Jak to ale udělat?

Odkud se květy kaktusů berou

Kvetoucí kaktusy působí zvlášť neobyčejným dojmem. Pokud jste častými návštěvníky skleníků a výstav nebo čtete pravidelně odbornou literaturu, možná se orientujete v tom, který kaktus přirozeně a snadno kvete, a u kterého je to spíše vzácnost.

S výjimkou Mamillarií u všech druhů kaktusů vycházejí květy z takzvaných areol, což jsou něco jako vlastní lístky kaktusů. Květy pak vypadají jako by se pohodlně usadily v žebrech nebo na hrbolcích rostlin. Mamillaria jsou na tom však zcela opačně, u nich vycházejí květy z axil, které se nacházejí právě mezi hrbolky.

U některých druhů jako by květy seděly těsně na kaktusu, u jiných květy vyrůstají z jakýchsi trubiček, ve skutečnosti jsou to však části okvětí. Zatímco některé květy vydrží na rostlině jen jednu noc, jiné květy dělají pěstitelům radost týden až tři týdny.

Které druhy kaktusů snadno kvetou

K těm druhům kaktusů, které snadno kvetou, patří Echinocactus, Mamillaria, Lobivia, Notocactus, Rebutia, Rhipsalidopsis a Zygopetalon mackaii. Pokud by se vám už nechtělo další kaktusy nakupovat, můžete si obstarat jejich semena, například přes internet anebo svou sbírku rozšířit o exempláře od přátel a známých a získat od nich sazenice.

Kdy kaktusy obvykle kvetou

U většiny druhů kaktusů se s kvetením setkáváme v době od června do září. Poté následuje období kvetení podzimních a vánočních kaktusů, které začíná měsícem říjnem. Následuje únor s kvetením některých druhů Mamillarií. Dalším druhem jsou velikonoční kaktusy, které kvetou od poloviny března. Roční koloběh kvetení uzavírají Aporocactusy kvetoucí v dubnu a květnu.

U většiny druhů kaktusů se s kvetením setkáváme v době od června do září
i (Zdroj: shutterstock.com)
U většiny druhů kaktusů se s kvetením setkáváme v době od června do září

Množství světla podle druhu kaktusu

Jednotlivé druhy kaktusů jsou závislé na různém množství a odlišné době světla. Zatímco druhy pocházející z lesů se spokojí s málem, pouštní kaktusy se světla nemohou nabažit. Pro vytváření květů je však nejdůležitějším faktorem správná teplota.

Fáze vegetačního klidu vs. fáze růstu

Všechny kaktusy mají svou specifickou dobu, kdy se nacházejí ve fázi růstu a následně v období vegetačního klidu. Nejvíce druhů kaktusů odpočívá v zimním období, zatímco v létě naopak rostou.

V době vegetačního klidu musí být umístěny v chladnějším prostředí, jinak nevytvoří květy. Ideální klidová teplota se pohybuje okolo 10 °C. Jestliže nemohou prožít období odpočinku, protože jim nedopřejeme tuto přestávku, pak nepokvetou. Právě v období vegetačního klidu, kdy kaktusy zpomalují svůj růst, zároveň vytvářejí základy poupat. S postupujícími jarními teplotami přichází období aklimatizace kaktusů. Rostliny se zároveň s vyššími teplotami musejí přizpůsobit i delší době slunečního svitu.

V době vegetačního klidu musí být kaktusy umístěny v chladnějším prostředí
i (Zdroj: shutterstock.com)
V době vegetačního klidu musí být kaktusy umístěny v chladnějším prostředí

Jak je to s výživou a zálivkou

Kaktusy si mnozí pořizují právě proto, že to nejsou rostliny náročné na zálivku. Faktem je, že během období růstu kaktusy potřebují jak dostatek dobré výživy, tak i dostatek vláhy, což je další podmínka kvetení. Listové kaktusy a ty, jež jsou domovem v lesích, potřebují mít kořeny neustále ve vlhku, naopak u pouštních kaktusů je neustále vlhká zemina nežádoucí, neboť v takových podmínkách často uhnijí.

Jakmile přijde období vegetačního klidu, upouštíme od zálivky, neboť potřeba vody je v tomto případě u všech druhů velmi nízká. Vystačí si s vlastní zásobou v dužnatých přeměněných listech. Jinak kaktusy můžeme v tomto období rosit, což jim vyhovuje. Zálivka je zapotřebí jen tehdy, když se kaktus začíná vlivem sucha svrašťovat. Až jakmile ukáže rostlina nové výhonky, přidáme zálivku a vlhčíme ji pravidelně. Jakmile zpozorujeme, že kaktus začal s tvorbou květů, nesmí vyschnout a neměli bychom měnit ani jeho umístění.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 7. 10. 2019, Autor: