Láká vás představa přísunu čerstvých vajec od vlastních slepic? Pak by vás mohlo zajímat, co chov slepic na zahradě nebo dvorku obnáší.
Prostor
V první řadě je třeba zvážit, jestli máte pro chov slepic a kuřat dostatek prostoru. Nestačí pouze pár metrů čtverečních, kam postavíte kurník. Kromě kurníku je potřeba slepicím zajistit dostatečný výběh, nejlépe na travnaté ploše. Zároveň by tento prostor měl být oddělen od ostatních částí zahrady, jelikož slepice po sobě zanechávají trus a také by vám mohly zdevastovat upravené záhony.
Slepice jsou společenským zvířecím tvorem, proto je nutné si z počátku pořídit minimálně dvě, ideálně však více.
Záměr chovu slepic
Je vaším cílem vysoká produkce vajec a nebo chcete v budoucnu prodávat čistokrevná kuřátka?
Pro vysokou produkci vajec a výjimečnou chuť masa byly vyšlechtěny hybridní slepice, které dokážou snést až 330 kusů vajec ročně, avšak snůška trvá přibližně jen 18 měsíců. Poté se slepice buď zabíjejí nebo prodávají jako vynesené.
Čistokrevná plemena jsou čistě přírodním produktem, mají nutričně kvalitnější maso, jsou méně náročná na chov a nejsou tolik náchylná na nemoci. Oproti hybridním slepicím rostou ty čistokrevné pomaleji, mají menší snůšku, ale vydrží vám klidně i pět let.
Čas
Pokud máte málo volného času a často odjíždíte na více dní mimo domov, slepice si nepořizujte. Chov slepic vám zabere přibližně dvě hodiny času denně. Brzy ráno vás vyženou z postele, abyste jim dali čerstvé krmivo a vpustili je do výběhu, večer se stmíváním je musíte zase zavřít.
V dnešní době už existují různé vychytávky, které vám chov mohou usnadnit, například automatická dvířka na otevírání a zavírání kurníku.
Spokojená slepice
Aby vaše hejno slepic pravidelně snášelo výborná vajíčka a bylo zdravé, musíte jim zajistit ideální podmínky ke šťastnému životu.
Základem je vhodný prostor, o kterém už jsme se zmiňovali výše. Při výběru kurníku a volbě výběhu se tedy nebraňte radám odborníků.
Krmivo
I slepice potřebují kvalitní vyváženou stravu. Základem jídelníčku by měla být suchá krmná směs nebo šrot.
Hotových krmných směsí je na trhu mnoho druhů, měly by být navrženy jako komplexní slepičí krmivo a pokrýt všechny požadavky na přísun živin, minerálů a vitamínů. Vždy si prověřte složení a komplexnost dané směsi.
Šrot jste schopni vyrobit i sami doma přímo na míru vašim slepicím. Šrot můžete vyrobit úplně od základu nebo koupit jednotlivé složky na výrobu.
Které potraviny jsou pro slepice toxické?
- Zbytky jídla pro lidi (solené, kořeněné, smažené),
- plesnivé potraviny,
- alkohol, kávu, džusy, slazené limonády,
- veškeré slané a sladké potraviny,
- pecky z ovoce, slupky z citrusů,
- syrové a sušené fazole,
- rebarbora, cibule, pórek, lilek, avokádo, arašídy, nakládané okurky, rajče, čokoláda.
Ideální teplota
Regulace teploty v kurníku je klíčová pro snášku. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 10 °C, proto v zimě bude nutné topit. Vysoké letní teploty slepicím také nedělají dobře, tudíž je vhodné mít i chladící systém kurníku.
Přesto, že je důležité pravidelné větrání kurníku, nikdy by nemělo docházet k průvanu.
Úklid kurníku
Minimálně jednou týdně je nutné kurník vyčistit od kuřinců, očistit bidla a vyměnit podestýlku. Díky pravidelné údržbě kurníku bráníte šíření nemocí a slepice jsou tak v lepší kondici.
Kohout – ano či ne?
Váháte, zda ke slepicím pořídit i kohouta? Určitě se to hodí a to nejen u čistokrevných slepic. Kohout dokáže v hejnu zajistit pořádek a chránit slípky před útoky dravců a jiných predátorů.
Důležité je dodržovat v hejnu správný poměr mužských a ženských jedinců. Na jednoho kohouta by mělo připadnout minimálně osm a maximálně dvanáct slepic.
Domácí líhnutí
Většina plemen slepic chovaných pro vejce mají potlačený mateřský pud, vejce je tedy nutné líhnout uměle. Pokud tedy chcete kuřátka, doporučujeme si nastudovat více informací o automatických líhních.
Na závěr už snad jen – ať jsou vaše slepičky spokojené a snáší výborná domácí vajíčka!
Publikováno: 31. 3. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace