Tento léčivý keř vám provoní dovolenou ve Středomoří, kde roste ve volné přírodě. Ale ani u nás není rozhodně cizí, pěstujeme ho v našich podmínkách již mnoho let. Ceníme si ho hlavně pro jeho typickou trpce kořenitou vůni i chuť, kterou propůjčuje různým typům pokrmů. Víte, kde by měl přezimovat a co všechno udělat pro to, aby zvládl i zimu venku? Stejně tak vám ukážeme, na co všechno si tuto voňavou rostlinku určitě musíte pořídit.
Rozmarýnové větvičky byly pro člověka významné již v minulosti. Ve středověku se třeba věřilo, že odhánějí pekelné síly, byl to ale také symbol smrti a nepomíjivosti. Od dávných dob se také tato voňavá bylinka vplétala do svatebních věnečků, protože se věřilo, že je to symbol věrnosti. Ať je to, jak chce, my dnes rozmarýn oceníme hlavně pro jeho léčebné vlastnosti. Pozitivně působí při vnitřním i vnějším užití a jeho působnost je opravdu široká.
Vnitřní užití
Jak už to tak u bylinek s výraznou svíravou kořenitou chutí bývá, i rozmarýn pozitivně podporuje trávení. Uvolňuje křeče a nadýmání, takže si ho určitě přidejte třeba ke grilovaným masům, ale stejně tak má své tradiční použití také při výrobě různých omáček včetně té rajské. Všechna jídla poměrně dost ovoní, proto ho stačí opravdu jen špetka, s množstvím to nikdy moc nepřehánějte.
Pokud vás trápí krevní tlak, měli byste vědět, že při dlouhodobém užívání krevní tlak zvyšuje a dalo by se říci, že všeobecně krevní oběh harmonizuje. Zvláště pokud trpíte na studené nohy, měl by vás rozmarýn zajímat, protože právě zde je neocenitelný.
Dokonce ani ženy by se rozmarýnu neměly vyhýbat, protože pomáhá při různých ženských nemocech. Upravuje totiž menstruaci a zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů, což je důležité také v době, kdy se žena snaží otěhotnět.
Nesmí ho být moc
Rozmarýn užívejte s rozumem, vhodné jsou spíše menší dávky a občasné použití. Zvláště těhotné ženy by se pravidelnému užívání měly vyhnout.
Vnější použití
Pokud se zajímáte o výrobu domácí kosmetiky, pak jste se možná setkali s různými rozmarýnovými produkty. Tato středomořská bylinka se totiž často maceruje v rostlinných olejích a v této formě se dále přidává do kosmetických přípravků, jako jsou krémy a šlehaná másla.
Díky čisticím schopnostem si také doma můžete během pár minut připravit skvělé tonikum na vyčištění unavené pleti. Stačí přelít jednu polévkovou lžíci listů horkou vodou a nechat pět minut louhovat. Nálev se pak jen scedí a nechá vychladnout. Pleť se pak tímto přírodním přípravkem masíruje pomocí vatového tamponku.
Silné rozmarýnové obklady pak lze přikládat také ke špatně se hojícím se ránám. Z rozmarýnu lze také vyrobit alkoholovou tinkturu, kterou lze pak potírat pokožku pro zvýšení jejího prokrvení.
Pěstitelské rady
Rozmarýn pochází ze Středomoří, které je typické mírnými zimami a teplým suchým létem. V našich zeměpisných šířkách většina těchto teplomilných rostlin značně trpí zvláště holomrazy. Přesto lze za určitých podmínek rozmarýn i na zahradě ve volné půdě udržet při životě. Sice ani tak nepočítejte s jeho bujným růstem, jak je tomu v jeho domovině, ale můžete se tak těšit z pěstitelského úspěchu a zajistit si tak svou vlastní sklizeň voňavých lístků.
Rozmarýn sázejte pokud možno na dobře větrané stanoviště na přímé slunce. Ve stínu by byl řídký. Půda by měla být bohatá na písek nebo štěrk, v žádném případě rozmarýn nesázejte do půdy s vysokým obsahem studeného jílu. Půda musí dobře odvádět vodu, aby kořeny nestály ve vodě. V přímé blízkosti rostliny usaďte větší kamenné bloky, které budou schopny ve své vnitřní struktuře kumulovat teplo a to vydávat v chladnějším počasí. Tomuto efektu se říká sluneční past a právě díky ní je možné i u nás pěstovat poměrně teplomilné rostliny.
Tip na závěr: Rozmarýn má sice rád dobře větrané slunné stanoviště, ale určitě vám nebude příliš vděčný za výsadbu do průtahu s ledovým zimním větrem. Právě ten by ho mohl značně poškodit nebo dokonce zahubit.
Publikováno: 19. 7. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová