reklama

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Léčivé bylinky najdou místo na každé zahradě, ať se jimi zabýváte nebo je jen občas použijete na výrobu léčivého čaje nebo jimi okořeníte jídlo. Pojďme se společně podívat na 20 oblíbených a užitečných bylinek, jejichž využití je široké a ani jejich pěstování vás nebude stát příliš mnoho času. Zůstaneme u osvědčené klasiky, ale přiblížíme vám i několik třeba i méně známých druhů.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Máta peprná (Mentha piperita)

Po mentolu vonící bylinka je stálicí téměř každé bylinkové zahrady. Tato výrazně vonící rostlina má silné dezinfekční vlastnosti, což se může neblaze projevit při častém užívání velmi silného nálevu. Pokud si nechcete ohrozit svou vlastní střevní mikroflóru, pak mátu přidávejte do směsi jiných bylinek nebo si připravte jen slabý nálev, který ovšem neužívejte příliš často a dlouhodobě. Máta je dostupná v mnoha odlišných kultivarech, oblíbená je třeba ta čokoládová, které opravdu voní po čokoládě.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Občas je potřeba i bylinka, která příjemně uklidní nebo pomůže s usnutím. Právě taková je meduňka, rostlina původem ze Středomoří, která prosperuje na plném slunci a v dobře propustné půdě. Meduňka se skvěle hodí také do nálevů užívaných při různých nemocech. Dobře vám udělá při chřipce i viróze. Její účinky se hojně využívají také v kosmetickém průmyslu.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Jednoletá bylinka se skvělými dezinfekčními a protizánětlivými účinky se snadno přesévá na každé zahradě, kde byla jednou vysetá. Žluté a oranžové květy příjemně obarví každou bylinnou směs určenou pro zlepšení nálady i pro léčbu onemocnění typických pro zimní období.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Se šalvějí to není úplně jednoduché, v minulosti se totiž používala jako potratová bylinka a ačkoli se dá v malém množství užívat i vnitřně optimálně v kombinaci s jinými bylinami, je doporučována spíše pro užití vnější. Na bolavý krk se používá kloktadlo, které se dá vyrobit i doma. V kosmetice pak využijete jistě šalvějový olejový macerát.

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

Vzrůstná bylinka se žlutými květy nachází uplatnění hlavně jako léčivka pro snadné hojení jizev a ran. Sbíráme a sušíme celou kvetoucí nať, kterou před sušením nařežeme na menší kousky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kdo by neznal kozlíkové kapky? U této bylinky sbíráme kořen nejlépe brzy na jaře nebo na podzim, kdy jsou právě v této části rostliny obsaženy léčivé látky v nejvyšším poměru. Kozlík spolehlivě uklidňuje.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Další protizánětlivou bylinkou je také jitrocel, který nejspíš nebudete pěstovat v bylinkovém záhonku, ale spíše mu dáte prostor v bylinném trávníku. Listy sbíráme nejlépe brzy na jaře a přidáváme je do směsí určených pro léčbu nachlazení, především pak kašle.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalková kvetoucí nať je skvělá hlavně při psychických potížích lehčího rázu, problém ale může být v tom, že ráda interaguje s jinými léčivy. Pokud tedy některé léky užíváte, je třeba použití třezalky konzultovat, případně si ho úplně odpustit. Zvláště pokud užíváte antidepresiva, se může třezalka projevit spíše jako potížista a deprese ještě zhoršit.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Skvělá bylinka do čajů i jako koření. Už samotný název bylinky napovídá, že se jedná o bylinu určenou pro navození pohody a klidu. Jako koření ji známe jako oregano, typické koření na pizzu a jiné pokrmy italské kuchyně. Dobromysl se objevuje i ve volné přírodě na slunných stanovištích.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Půdopokryvná bylinka s růžovými vonnými květy obrůstá suché stráňky a okraje cest, dá se snadno pěstovat výsevem semen. Skvěle pomáhá při kašli, bolesti v krku, ale je účinná i při psychické únavě. Dá se z ní připravit bylinkový čaj či alkoholová tinktura. Výborně si odpočinete v mateřídouškové koupeli.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatku bychom mohli nazvat bylinkou 21. století. Podporuje imunitu, celkově působí na vitalitu organismu a byly zjištěny i její protirakovinné účinky. Kromě toho, že se dá přidávat do bylinkových směsí, jsou na trhu dostupné různé potravinové doplňky s výtažky z této severoamerické trvalky.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodníkové plody jsou plné vitaminů, nás ale bude z léčitelského hlediska zajímat hlavně účinek mladých jarních listů. Ty skvěle chutnají, ale zároveň i čistí organismus. Spolu s listy ostružiníku a maliníku patří jahodník k náhražkám pravého čaje.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Kvetoucí nať výrazné svíravé vůně a chutě sbíráme v plném létě. Yzop známe hlavně jako chutné koření určené k dochucení masitých a zeleninových pokrmů. Podporuje trávení.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Levandule patří mezi nejoblíbenější aromatické trvalky, se kterými se na českých zahradách setkáte. Působí proti nachlazení, bolesti hlavy i psychické únavě. Přidává se do polštářků na dobré spaní, dá se inhalovat i přidávat do koupelí a kosmetiky.

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Majoránku máme nejraději jako koření do tučných jídel, podporuje totiž trávení, zvláště pak trávení tučného a těžkého jídla. Právě proto se hojně přidává do jídel při zabíjačce, ale můžete ji najít i v bylinkových čajích.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Fialové květy sbíráme hlavně pro jejich vysoký obsah slizovitých látek. Právě ty se uplatňují při suchém kašli, kdy potahují podrážděnou sliznici a tím ji chrání.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánkové květy patří do základní výbavy každé domácí lékárny. Hodí se dokonce i pro malé děti, kterým pomůže nejen při nemocech spojených s cestami dýchacími, je ale účinný dokonce i při zácpě. V této souvislosti můžete v lékárně zakoupit i heřmánkový olej s aplikátorem, který nejmenším dětem pomůže při zácpě. Květy se přidávají do směsí proti poruchám menstruace, proti nachlazení, ale mají také uklidňující účinky.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalku si většina z nás spojuje s kořením, hodí se totiž nejen na ryby, ale také do zeleninových salátů. Možná vás překvapí, že se přidává i do čajových směsí, podporuje tvorbu mateřského mléka, snižuje plynatost a všeobecně podporuje trávení.

Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Představujeme 20 nejužitečnějších bylinek

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Na zahradě většinou za tuto rostlinu příliš rádi nejsme, protože se jedná o urputný plevel. Na druhou stranu by se možná vyplatilo těmto žahavým rostlinám nepříliš hezkého vzhledu přeci jenom nějakou tu plochu na zahrádce dopřát, je to totiž velice praktická bylina, kterou si takto vypěstujete v té nejvyšší čistotě. Přidává se do směsí hlavně na očistu organismu, ale stejně tak působí protizánětlivě. Výrobci přírodních mýdel ji mnohdy používají jako přírodní barvivo.

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

Vřes považujeme hlavně za lesní bylinku. Má protirevmatické účinky, skvěle čistí organismus a pomáhá také při léčbě špatně se hojících ran, na které přikládáme gázu namočenou v odvaru.

 

Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová