reklama

Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu

Září a říjen je dobou, kdy zahrada rozhodně neusíná, ale právě nyní se vysazují jarní cibuloviny a dvouletky. Pokud jste si cibulky již nakoupili, na nic nečekejte a dejte je co nejdříve do půdy. Tulipány se vysazují nejčastěji v září nebo v první polovině října, některé cibuloviny si ovšem poradí i s pozdější výsadbou.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu

Během září a října již není na co čekat. Pokud jste si již nakoupili jarní cibuloviny, určitě s nimi nečekejte na dobu, kdy přijdou první mrazy a raději je zavčasu vysaďte. Během příštích týdnů zakoření a pěkně v půdě počkají na jaro, kdy se budou moci ukázat v plné kráse.

Jak na výsadbu cibulovin

Abyste dosáhli co nejlepšího efektu, sázejte cibulky vždy po větším množství do hnízd. Zde ovšem záleží na druhu cibulovin. Například hybridní tulipány (Tulipa) a velkokvěté narcisy (Narcissus) sázíme minimálně po pěti kusech do předem vyhloubených hnízd. Drobnější cibuloviny jako modřence (Muscari), krokusy (Crocus), sněženky (Galanthus) nebo třeba bledule (Leucojum) sázíme třeba až po deseti kusech, aby vytvořily barevný trs.

Mohutné cibuloviny klidně vysazujte po jednom nebo dvou kusech. Dobrým příkladem jsou ocúny (Colchicum), které z jediné cibule vytvoří třeba i šest i více krásných květů. Ptáte se, proč zde píšeme o ocúnu, který patří mezi podzimní cibuloviny? I tento druh se sází zrovna teď, tak na něj nezapomeňte.

Často je diskutovaná hloubka výsadby cibulek. Někdy se totiž stane, že je vysadíme příliš mělce a první slunce je vytáhne napovrch nebo naopak moc hluboko, že nedokáží silnou vrstvou zeminy ani prorašit. Hloubka výsadby je ovšem jednoduchá, řiďte se jednoduchým pravidlem výsadby do hloubky tří a půl násobku výšky cibulky. Větší cibule lze vysadit mnohem hlouběji, mají dostatečnou sílu vyrašit i přes silnou vrstvu zeminy. U malých cibulek platí ovšem opak.

Plošné výsadby cibulovin

Poměrně oblíbené jsou velkoplošné výsadby tulipánů a narcisů, které se teď na podzim kombinují například s maceškami nebo chryzantémami. Jak ale postupovat v tomto případě co nejefektivněji?

Ideální bude, když si ze záhonu odstraníte například na plachtu rozloženou vedle výsadby asi tak dvacet centimetrů zeminy. Na urovnaný půdní povrch pak ve sponu rozprostřete cibulky, které pak zakryjte zeminou a zlehka zhutněte. Do takto upraveného záhonu je možné sázet další květiny.

Macešky na jaře vytvoří krásný barevný podrost pod vyššími cibulovinami a chryzantémy zase podlehnou prvnímu mrazu, takže je bude vhodné ze záhonu odstranit a nechat volný prostor pouze pro jarní cibuloviny.

Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu
i (Zdroj: shutterstock.com)
Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu

Výsadba cibulovin do trávníku

Některé druhy se zplaňují i v květnatém nebo okrasném trávníku. Pro tento účel využíváme hlavně drobné cibuloviny, které se množí nejen dělením mateřské cibule, ale jsou schopny se množit i výsevem z dozrálých semeníků. Ideálními cibulovinami do trávníku jsou například zmíněné sněženky, modřence, krokusy, ale také ladoňky (Scilla), puškinie (Puschkinia) nebo řebčíky kostkované (Fritillaria meleagris) dostupné v kultivaru s barvou květu ve fialové a bílé. Pří výsadbě do trávníku vždy vyryjte trs trávníku do potřebné hloubky. Na dno naskládejte cibulky, které zasypejte vyrytou zeminou a nakonec přiložte i vyrytý kus trávníku. Někdy se provádí i bodová výsadba, která je ovšem časově poměrně dost náročná.

Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu
i (Zdroj: shutterstock.com)
Výsadba jarních cibulovin je v plném proudu

 

Publikováno: 24. 9. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová