reklama

Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek

Právě teď je sezona švestek v plném proudu. Pokud i vy máte na zahradě fialové mámení a nevíte, co s bohatou úrodou, nechte se inspirovat a vyzkoušejte podle našich receptů některé ze švestkových dobrot.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek

Švestky jako zásobárna vitamínů

Možná vás to překvapí, ale švestky mají spoustu skvělých účinků na naše zdraví. Najdete v nich spoustu vitamínů, jako je A, B1, B2, B6 a B12, C, E, K a H, dále pak minerální látky, jako je hořčík, železo, vápník, ale také fosfor nebo mangan a draslík, jsou také cennými antioxidanty, takže na sebe vážou volné radikály. Už po staletí se o švestkách ví, že mají výborné účinky na naše trávení a zažívání. Pravidelnou konzumací tak děláte maximum pro to, abyste se nemuseli prát se záněty žaludku nebo střev a navíc mají výborný vliv na naši mikroflóru. Díky schopnosti zpomalovat stárnutí si švestky jistě zamilují především ženy, ale mají co nabídnout úplně všem. Jsou totiž skvělým regulátorem tlaku, pomocníkem v boji proti civilizačním chorobám či ateroskleróze. A navíc díky obsaženému hořčíku zlepšují náladu a působí proti nejrůznějším splínům.

Pokud se zrovna snažíte shodit nějaké to kilo, pak si vezměte na pomoc právě švestky. Mají velmi nízký glykemický index, navíc zrychlují metabolismus a jsou velmi syté.

Čtěte také:

Kdy je čas na sběr švestek

První švestky začínají dozrávat již od začátku července, naopak ty poslední až v průběhu září. Různé druhy a formy se pochopitelně odlišují i v době zrání ovoce. Ideální je ovoce ponechat na stromech co nejdéle, aby bylo sladké a mělo náležitou chuť.

Prvním signálem zralosti je to, že začnou švestky opadávat. Dobře uzrálé švestky jsou ještě pevné, přitom měkké a sladké. Nastal-li tedy čas sběru, je nejlepší pod strom natáhnout plachtu a začít švestky setřepávat.

Jak na švestkový kompot s vínem

Na tento netradiční recept využijete 3 kg švestek, 1 litr vody, celou skořici, 3–4 hřebíčky, ½ litru vína, kousek vanilky a 750 g cukru krystal.

Omyté švestky naskládejte do předem vymytých zavařovacích sklenic. Víno, vodu, koření a cukr společně povařte cca 5 minut. Poté nechte vychladnout a touto směsí, kterou jste přecedili, zalijte švestky připravené ve sklenicích. Sklenice uzavřete a následně sterilujte při teplotě 80 °C po dobu asi 25 minut. Chcete-li tento recept ještě vylepšit. Dejte do sklenic vypeckované švestky, v nichž jste odstraněnou pecku nahradili oloupanou mandlí.

Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek

Vařená povidla bez míchání

Abyste nemuseli povidla při vaření míchat, budete potřebovat kastrol se silným dnem. Na povidla spotřebujete 7 kg švestek, 0,4 l octa, pár kapek oleje a 1,4 kg cukru krystal.

Do kastrolu se silným dnem nejprve nakapeme několik kapek oleje a ten rozetřeme po dnu. Pak do kastrolu nasypeme omyté a vypeckované švestky.  Švestky zasypeme cukrem a zalijeme octem. Následně bez míchání vaříme na mírném ohni po dobu 5 hodin. Po této době zesílíme plamen a 50 minut povidla zahušťujeme. Ještě za horka lijeme povidla do připravených čistých sklenic. Ty pak přikryjeme a povidla necháme pomalu vychladnout.

Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek

Vyzkoušejte výborný kynutý švestkový koláč s drobenkou

Budete na něj potřebovat 1 vejce, 80 g másla, 400 g polohrubé mouky, 30 g droždí, 100 g mletých mandlí a 0,3 l mléka. To vše na výrobu těsta. Na náplň 1,5 kg švestek. Drobenku vyrobíte z 200 g hrubé mouky, 100 g cukru a 100 g másla.

Nejprve si založte materiál na kvásek z 0,1 l mléka, droždí, špetky soli a trochy cukru. Kvásek nechte vykynout. Do zadělávací mísy si na těsto připravte mleté mandle, cukr a mouku, také 1 vejce a změklé máslo. Přidejte zbylé mléko a vykynutý kvásek. Pomocí vařečky nebo hnětače vypracujte hladké těsto, nechte jej přikryté v misce kynout někde na teplém místě. Vykynuté těsto buďto rozválejte do tvaru plechu, nebo jej dejte rovnou na vymazaný plech a prsty ho roztáhněte až do okrajů plechu. Na těsto naskládejte pravidelně vedle sebe švestky nakrájené na čtvrtky. Na závěr posypejte drobenkou a pečte asi ¾ hodiny v předem vyhřáté troubě na 180 °C. Koláč je hotový, jakmile má dozlatova vypečené okraje.

Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Přišel čas švestkových hodů aneb Dobroty z právě sklizených švestek

Přejeme vám dobrou švestkovou chuť! A pokud máte svůj vlastní oblíbený recept, budeme rádi, když se o něj podělíte v diskuzi pod článkem. Těšíme se na příspěvky.

Text: autorský článek Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 9. 9. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová