reklama

Pomozte zvířecím kamarádům přečkat zimu, v sezóně pomohou oni vám

Podzimní čas na zahradě se nese ve znamení práce a příprav na zimu. Měli bychom ale věnovat pozornost jak rostlinám, tak návštěvníkům z živočišné říše. Zvířat se na zahradě nezbavujte, naopak se jim snažte pomoci mrazivé počasí přečkat. Oni na oplátku budou dobrými zahradními pomocníky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Pomozte zvířecím kamarádům přečkat zimu, v sezóně pomohou oni vám

Příroda si dokáže sama regulovat škůdce a jejich přirozené predátory, aniž by potřebovala lidských zásahů. Na zahradě bychom tuto přirozenou harmonii měli podporovat. Nesnažte se proto zahradu před zimou absolutně uklidit. Určitý organický „nepořádek“ naopak pomůže přečkat zimu řadě přátel z Faunovy říše. Důležité je si uvědomit, jak jednotlivé zvířecí druhy zimu přežívají a jak pomůžeme jejich potřeby naplnit.

Ježek je hmyzožravec

Už z dob předškolního vzdělávání víme, že velkým zahradním pomocníkem je ježek. Kromě nevítaného hmyzu nás díky svému apetitu zbavuje i likvidátorů křupavé zeleniny – plžů. Aby se ježci stihli na zimu vykrmit, nelikvidujte na zahradě během přelomu léta a podzimu slimáky. V tomto období vaší zahradě příliš neškodí a vy byste tak připravili ježčí kamarády o velkou pochoutku.

Ježci, kteří se do konce října nestihnou vykrmit (mají méně než 400 gramů), pravděpodobně zimu nepřežijí. Pokud byste takového nešťastníka na své zahradě objevili, přeneste ho do tmavého a  chladného prostoru, kde nemrzne.

Kotec vystelte slámou nebo pilinami a v jednom rohu mu navršte hromadu ze slámy a klestí, aby si v ní mohl vytvořit příbytek. Dopřejte mu krmení v podobě, kočičích granulí, libového masa či vejce. Nezapomeňte na vodu. Granule mu dejte i v době zimního spánku, aby se v případě probuzení mohl najíst. Na jaře, až nebudou hrozit mrazy, ho můžete vypustit do volné přírody.

Pozor na pálení klestí!

Kromě ježků se i řada dalších zahradních pomocníků připravuje na zazimování. Častým útočištěm se tak stávají kupy shrabaného listí či hromady klestí. Pokud vám velikost zahrady umožňuje likvidovat listí pálením, pečlivě před úkonem hromadu prohlédněte. Nezabere vám to mnoho času a kromě ježků tak můžete zachránit další regulátory hmyzích škůdců – plazi a žáby. Stejně tak se do vaší zahrady mohou na zimu uchýlit lovci nezvaných hrabošů, kterými jsou lasičky.

Krmte a neškoďte

Viditelnými zahradními pomocníky jsou ptáci, kteří nám pomáhají regulovat škůdce z hmyzí říše. Ptáci nemohou nehybně prospat zimu v přírodě, jelikož by zmrzli. Ti, kteří na zimu neodlétají do teplých krajin, vyhledávají před mrazy dutiny stromů. Na své zahradě jim můžete připravit i budky, které vám budou navíc holé stromy a keře příjemně dekorovat. Aby ptačí přátelé zimu přečkali a mohli vám opět zpříjemňovat jarní dny svým zpěvem, neopomeňte jim pravidelně dosypávat do krmítek semínka, oříšky i kousky ovoce.

Při přípravách zahrady k zimnímu spánku můžete zvířecím kamarádům pomoci zejména obezřetností. Používáte-li krystalická hnojiva, před jejich aplikací je důkladně rozmíchejte ve vodě. Volně sypané hnojivo by naopak mohlo zvířata nalákat a případně i otrávit. Na druhou stranu je však před zvířecími kamarády potřeba chránit i samotné rostliny. Zejména pokud bydlíte na předměstí či na vesnici, která je v blízkosti polí a lesů, můžete se i na své zahradě setkat se srnkami a dalšími sudokopytníky. S přicházející zimou je mohou lákat mladé stromky a jejich šťavnatá kůra. K ochraně stromků můžete využít speciální pletivo proti okusu.

Publikováno: 11. 10. 2022, Autor: | autor: Lenka Malá