reklama

Uplatnění a pěstování modřínů

V současné zahradní architektuře se využívají velmi často jehličnany. Výběr správných druhů zcela jistě zahrnuje i některý z kultivarů modřínu. Vynikají nejen krásou koruny, ale také schopností odolávat znečištěnému ovzduší.

i (Zdroj: Shutterstock)
Uplatnění a pěstování modřínů
 

Uplatnění klasických vyšších druhů

Původní druhy modřínů nejlépe rostou na slunných stanovištích a potřebují více místa. Ozdobné jsou nejen svými šiškami, ale i svěže zelenkavým jehličím na jaře a žlutým probarvením v podzimním období. Vysadíte-li je v zahradě nebo na pozemku před skupinu tmavých neopadavých jehličnanů anebo před listnaté stromy, vynikne měnící se barevnost modřínů v průběhu roku.

Kde se uplatní drobnější kultivary

Ve skupinách s dalšími malými druhy jehličnanů, na skalkách nebo i v nádobách, všude tam se uplatní drobnější a převislé kultivary modřínů. Modříny se mohou uplatnit i ve tvarovaných živých plotech.

Modřín opadavý

Ke všeobecně známým jehličnanům patří modřín opadavý (Larix decidua). Na našem území je nepůvodní formou. Jeho oblastmi původu jsou přilehlé pahorkatiny na polské straně Hrubého Jeseníku, dále Karpaty a Alpy. Jeho opadavé jehlice vyrůstají v charakteristických svazečcích, dorůstá výšky až 50 metrů a v mládí je jeho koruna úzká kuželovitá. Kvete ještě před nasazením jehlic, a to v dubnu a květnu. Pěstování modřínu je usnadněno díky jejich dobře utvářeným kořenům, takže se na rozdíl od smrků nevyvracejí.

 

Modřín japonský pro zahradní účely

Pro zahradní využití je velmi vhodný modřín japonský (Larix kampferi) pocházející původně z hor japonského ostrova Honšú. Dosahuje výšky mezi 20 – 30 metry, což je méně, než modřín opadavý. Jeho koruna je rozložitější a jeho mírně širší jehlice mají na rubové straně bělavé pruhy. Tento druh lépe snáší znečištěné ovzduší, nemá ovšem rád sucho. Jeho odolnost je podobná jako u našeho modřínu, má pouze v oblibě o trochu více vzdušné i půdní vláhy.

Další v zahradách pěstované druhy

Velmi otužilým druhem modřínu je Larix gmelini – modřín dahurský, který své jehlice shazuje velmi pozdě. Pochází z oblastí Dálného Východu a Sibiře. Pomalu rostoucím druhem je modřín americký (Larix laricina) s úzkými namodralými jehlicemi a malými šiškami, stejně vysokého stupně odolnosti jako modřín dahurský. Na skalkách je velmi oblíbený japonský modřín varieta ‚Nana‘, který je zakulacený, má modré jehlice a jeho roční přírůstek se pohybuje mezi 5 – 10 cm. Dalším zakrslým modřínem je modřín opadavý varieta ‚Surma Dwarf‘ s nepravidelně polokulovitým tvarem s jehlicemi dlouhými jen 1 cm. Tato odrůda má celkovou výšku jen okolo půl metru neboť její roční přírůstek neobvykle pouhé 3 cm.

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Příroda do kapsy stromy, Zuzana Bohdalová