Zajímavý plot se hodí ke každé zahradě i domu nejen ve městě, ale i na venkově. Proč si neudělat ten ze živých rostlin. Můžete jej využít k rozdělení zahrady na jednotlivé části nebo jako zástěnu, která vám dodá soukromí. Z estetického hlediska jsou ploty z živých rostlin velmi zajímavé, protože si můžete vybrat rostliny podle vkusu i místa výsadby, můžete je i rozličně tvarovat podle potřeb i fantazie. Představíme druhy rostlin, které si můžete vysadit.
Pořiďte si zajímavý plot
K založení zajímavého živého plotu si můžete vybírat z různých keřů nebo stromů. Můžete si je dle potřeb zastříhávat do přesných tvarů a rozměrů. Pro praktické účely k ochraně soukromí je důležitá hustota porostu, stejně tak pro živé ploty, které mají sloužit jako větrná clona nebo zvyšovat bezpečnost. Pro tyto účely se hodí rostliny mající trny nebo pichlavé listy. Pro živý plot určený k okrasným účelům můžete využít některé druhy, které kvetou a dodají zahradě na zajímavosti. Ten, kdo nechce vysazovat žádné rostliny, může docílit barevného plotu například dekorací nebo zajímavým nátěrem či designem plotu.
Zelené keře
Oblíbené jsou různé druhy keřů, které jsou charakteristické svou jasně zelenou, zelenou, tmavou zelenou, ale i hnědou, žlutou nebo tmavě červenou barvou. Některé můžete zastřihávat pro dostatečnou hustotu porostu.
Živý plot z Cesmíny
Břečťan obecný (Hedera helix) dorůstá do výšky 8-12 metrů. Je stále zelenou rostlinu, která se podkladu drží příčepnými kořínky a pne se po zdech či stromech. Stanoviště bude vhodné na severních nebo západních stěnách. Snáší poněkud vlhčí půdu a využívá se jako zelený pokryv ve světlém stínu.
POZOR! Břečťan je v podstatě parazit. Může způsobit na hostitelských rostlinách nenávratné škody. Svými kořínky se přisaje a rostlinu zcela zničí.
Různé odrůdy kvetoucích keřů obohatí zahradu nejen z vnější strany, ale také vám poskytnou škálu barevných květů při posezení v zahradě nebo jen při procházce okolo. Obohatit plot můžete i trvalkami nebo letničkami.
Zajímavé ploty z kvetoucích keřů
Azalky
Například azalky nebo rododendrony mají širokou škálu barev. Azalky milují kyselou půdu s rašelinou, respektive humusovitou vlhkou zahradní půdu, která reaguje silně kysele. Nejvhodnější stanoviště je v polostínu, náročné odrůdy vyžadují ranní a odpolední slunce. Severní stěna nebude pro azalky příliš vhodná, protože má více stínu, než je potřeba, a to má vliv na vývoj květů. Nejvhodnější je otevřené místo k západu. Důležité je i stále udržovat vlhkou půdu dostatečnou zálivkou, kterou v srpnu a září trochu omezte. Jen tak docílíte dostatečnou násadu květních pupenů a v příštím roce se dočkáte záplavy květů. Jednotlivé rostliny sázejte v optimálních rozestupech podle konkrétního typu keře. Dopřejte jim dostatek vláhy.
Bíle kvetoucí keře
Tavolník je krásný keř s malými drobnými bílými květy. Kvete v dubnu a květnu, dorůstá do výšky 2-3 m. Muže se nechat volně růst nebo jej lze tvarovat střihem. Stanoviště je pro něj ideální slunečné. Obohacená půda rašelinou má vliv na dobrý růst keře.
Velmi oblíbený je ptačí zob, který je charakteristický svými dlouhými latami plnými drobných bílých kvítků. Ty na podzim dozrávají v plody, které jsou oblíbenou ptačí lahůdkou. Rostlině se bude dařit ve středně živené půdě, která je dobře odvodněná. Snese slunce, polostín, ale i nepříliš temný stín. Střihat můžete bez omezení až do cca 5letého dřeva.
Aktinidie význačná (Actinidia arguta) dorůstá do výšky 5–7 metrů. Bude se jí dařit na chráněném stanovišti s kyselou a vlhkou půdou. Větve je nutné přivazovat, protože není samopopínavá. V květnu a červnu kvete bílými květy. Samičí rostliny nesou 2 cm dlouhé plody, které jsou jedlé.
Barevně kvetoucí keře
Pnoucí růže má mnoho druhů a odrůd, vypadá velmi pěkně na konstrukci, která je umístěna 15 cm od stěny. Na jižních stěnách trpí padlím.
Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla) dorůstá do výšky 10–12 metrů, a proto potřebuje stabilní konstrukci, která mu bude dostatečnou oporou. Má charakteristické zelené listy a v létě kvete hnědočervenými květy. Dařit se jí bude na výsluní či ve stínu ve vlhké, bohaté, humusovité půdě.
Trubač (Campsis radicans) dorůstá do výšky 8-12 metrů. Ke svému růstu a pnutí využívá čepivé kořínky. Dařit se jí bude v teplé, zastíněné půdě, potřebuje podobně jako vinná réva slunečnou polohu. Kvete od srpna do září oranžovými, červenými nebo žlutými květy. Vhodné umístění je v obloucích nad vraty nebo na kmenech borovic. Odkvetlé postranní výhony na jaře sestřihněte na 6 oček.
Velkokvětý clematis dorůstá do výšky 2-4 metrů. Je nenáročnou rostlinou, která kvete v pozdním létě krásnými barevnými velkými květy s průměrem květu 10-15 cm. Od druhého roku ji na jaře pravidelně důkladně sestřihněte.
Publikováno: 2. 6. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: eshop.starkl.com, Velká zahrádkářská encyklopedie: CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-242-0051-1), zahradapocernice.cz