reklama

S batáty nikdy neprohloupíte

Sladké brambory neboli batáty se dostaly do Evropy ještě o sto let dříve než tradiční brambory. A mají i společnou domovinu, kterou je střední Amerika. Například ve Spojených státech amerických jsou běžnou součástí jídelníčku, zatímco u nás jsou stále tak trochu exotickou záležitostí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sladké brambory se správně jmenují batáty a stojí za zařazení do vašeho jídelníčku

Sladké brambory ze sklenice vody

Sladké brambory jsou ve skutečnosti hlízou povijnice batátové, která je příbuzná našemu svlačci. Jedná se o velmi přizpůsobivou rostlinu, kterou vypěstujete i na českých zahradách. Dobře se jí daří na slunečném stanovišti v hlinitopísčité půdě. Většinou se pěstují ze zakoupených hlíz s vegetačními očky, ale můžete si je i sami předklíčit, když do batátu zapíchnete špejli, kterou zabráníte, aby se hlíza potopila celá do vody, kam ji vložíte. Jakmile se objeví kořínky, hlízu zasadíte do záhonku nebo nádoby. Batáty totiž bez problému vyrostou i na slunečném balkonu nebo terase.

K čemu využít bramborovou vodu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

To, že se batátům říká „brambory“, má mnoho důvodů. Jednak je svým vzhledem skutečně připomínají, jednak mají v kuchyni obdobné využití, protože mají podobnou chuť. Nicméně vedle botanického zařazení je mnoho věcí, které sladké brambory od těch „našich“ odlišují. Především mají vyšší energetickou hodnotu, takže jsou výživnější. Na rozdíl od pravých brambor neobsahují solanin, tedy jedovatou látku, na kterou si musíte dát pozor zvláště u nedovařených nebo starších a špatně uskladněných brambor. Unikátní je také kombinace vitamínů A a C, vlákniny a betakarotenů, takže jsou potravinou s léčivými účinky. Obsah betakarotenu je tak vysoký, že dosahuje až 200 % denní doporučené dávky této látky, která je prospěšná hlavně našemu zraku. Sladké brambory ale působí skvěle také jako prevence proti civilizačním chorobám, stresu a depresím.

Sladké brambory v kuchyni nikdy nezklamou

V našich obchodech je také odlišuje cenová dostupnost, protože batáty stojí až trojnásobně více než konzumní brambory. Na druhou stranu jich spotřebujete méně a nejspíš je nebudete podávat jako každodenní přílohu k hlavnímu jídlu.

S batáty nikdy neprohloupíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S batáty nikdy neprohloupíte

V kuchyni mají sladké brambory velmi široké využití. Nechte se inspirovat Američany a vyzkoušejte z nich připravit nejen chutné pyré, ale rovněž krémovou polévku nebo sladký krém. Nicméně batáty lze upravovat stejně jako brambory. U nás jsou běžně k dostání červené (někdy také označované jako oranžové) batáty, které se hodí k vaření a zapékání, a batáty žluté, které jsou vhodnější na hranolky a jako přísada do těst. Existují ovšem i druhy bílé a fialové, které mají nejsladší chuť.

Sladké brambory se vaří a zapékají třeba ve slupce, kterou je lepší před tepelnou úpravou propíchnout na několika místech vidličkou. Můžete je ale také vařit v páře do změknutí nebo je nakrájet na plátky silné asi 2,5 cm a vložit do vroucí vody do hluboké pánve nebo kastrolu, kde jsou po cca 12 minutách uvařené.

Publikováno: 15. 6. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.bataty.cz, www.dobrakondice.cz, www.vitalia.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování batátů na balkóně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Batáty jsou jinak nazývané sladké brambory. Patří mezi plodiny, které u nás nejsou příliš obvyklé. Proto je lepší vyzkoušet pěstovat batáty na balkóně nebo terase v nádobách.