Léto je doba, kdy terasa žije svým vlastním životem. Nezáleží na tom, zda je vaše terasa součástí zahrady nebo je na uzavřeném dvorku. Vždy můžete takové místo proměnit v ráj na zemi. S tím pomohou rostliny na terase.
Rostliny na terase potěší oko
Patří rostliny na terasu? Terasa je místem, kde je vám dobře o samotě nebo s rodinou či přáteli. Setkáváte se zde nejčastěji v letních měsících při nejrůznějších akcích, ale rádi si zde vychutnáte i samotu třeba s dobrou knihou a sklenkou vína nebo šálkem kávy. Rostliny zútulní celý prostor, proto se nebojte osázet terasu i trochu neobvyklými druhy.
Pěstování květin na terase
Všechno, co na terase pěstujete, není jen pro potěchu oka, ale i pro nasycení žaludku. Abyste ale terasu neproměnili v zelenou džungli, je potřeba dodržovat několik pravidel.
Především, všechny rostliny na terase jsou rostliny nádobové. Velká a nosná terasa pak může přijmout kompromis v podobě vyvýšených záhonů. Držte se ale přitom zásadního pravidla, že nejefektivnější skupiny sestávají z jedné či dvou velkých nádob s několika menšími různých rozměrů. Příliš mnoho malých květináčů vytváří nesourodý dojem.
Velký keř či malý stromek zůstane středem pozornosti a je vhodným počátkem pro úpravu terasy. Vypadá pak dobře i v zimě, kdy se na něj díváme z domu.
Slunná terasa je ideální místo pro vonné rostliny. V teplém zákoutí se bude dobře dařit bylinkám – tymián, majoránka, dobromysl, koriandr, saturejka nebo meduňka či šalvěj mají aromatické listy, které, jakmile o ně zavadíte, provoní vzduch.
Zkuste do nádob umístit treláž (oporu, podpěru) a nechte ji porůst jasmínem nahokvětým (Jasminum nudiflorum) nebo pustorylem (Philadelphus), který zvečera voní těžkou citrusovou vůní. Zajímavý je i tabák křídlatý (Nicotiana alata), jehož trubkovité květy voní ještě omamněji.
Stylového vzhledu dosáhnete výběrem pouze několika barev pro celou výsadbu, nebo použitím podobných nádob. Nemusíte se ale příliš omezovat, vždyť zdání jednoty docílíte i kombinací studených tónů (modrá, slézová nebo lila) nebo naopak teplých (oranžová, červená a žlutá), případně směsí nejsvětlejších pastelových a bělavých tónů.
Na stinnou terasu vneste sluneční svit zelení listů, žlutými nebo bílými květy a teplou barvou terakotových květináčů. Chladné kouty lze oživit kapradinami, kultivary břečťanu nebo zářivými barvami netýkavek, kterým se daří ve stínu.
Rostliny na terase mohou být i k jídlu
Jednou z nejhezčích a nejužitečnějších rostlin na terase je rajče, které snadno vypěstujete prakticky v čemkoliv, třeba v obyčejném plastovém pytli. Dekorativně působí i květináče s jahodníky. Dále můžete na terase pěstovat ve slunném zákoutí na konstrukci z bambusových tyček (nebo jakékoliv jiné) popínavé fazole či vonné hrachory.
Pokud máte dostatek místa, zákrsek ovocného stromku v nádobě přispěje k podzimnímu pohoštění.
Do takové společnosti se opět dokonale hodí všechny kuchyňské bylinky a koření. Do vyvýšených záhonů můžete hned na jaře vysít semena kořenové zeleniny nebo hrášek, nebo osadit sazenicemi salátu, cuket nebo cibule. Na podzim zkuste do uvolněných nádob vsadit česnek.
Jedna z nejlepších vlastností nádob pro rostliny na terase je, že nádoby nejsou statické. Pokud některá rostlina nevypadá na vybraném místě dobře, vyměňte ji za jinou. Stejně tak nahrazujte odkvetlé rostliny novými, které jdou do květů. Nádoby přemisťujte podle vlastní nálady i podle potřeb rostlin.
Stinná terasa je také příjemným letním bytem pro skleníkové druhy a některé pokojové rostliny. Především zde můžete pěstovat pelargónie, citrusy, fuchsie, olivovníky, palmy a další rostliny.
Tipy na skladbu rostlin na terase
- Terasu si můžete vhledem ke skladbě rostlin proměnit v exotický kout, kterému zajímavou texturu dodají exoticky vyhlížející rostliny – palmy, draceny, hebe, kalokvěty nebo juky.
- Na plném slunci se bude dobře dařit rostlinám z horkých krajů – Austrálie, Mexika nebo jižní Afriky, které jsou schopny snášet suché prostředí a dlouhotrvající vedra. Vsaďte na sukulenty, povíjnice, mučenky nebo lichořeřišnice.
- Stinné zákoutí terasy je jako stvořené pro netýkavky, čechravy, dlužichy, bohyšky či aukuby.
Ať už se rozhodnete pěstovat na terase rostliny okrasného charakteru nebo jedlé a potřebné v kuchyni, snažte se jim vytvořit dobré zázemí pro spokojený růst. Odmění se vám bohatou násadou květů a výnosy plodů.
Publikováno: 16. 6. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: Zahrada v kořenáčích po celý rok (Reader´s Digest Výběr)