reklama

Když se mají zeleniny rády, vyděláte na tom i vy

Smíšené zeleninové záhony jsou pestrým organismem, který vás překvapí svou různorodostí i tím, jak úspěšně se dokáže vlastními silami vyrovnat s mnoha škůdci i chybějící vláhou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata a bazalka si na zeleninových záhonech rozumějí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zeleninové záhony ve stínu polostínu

Zeleninové záhony mohou mít mnoho podob včetně té, které se trochu učeně říká polykulturní pěstování. V naší mateřštině se taková místa, na nichž pěstujeme tímto způsobem zeleninu, označují také jako smíšené, což už zcela jasně naznačuje, v čem tento princip spočívá. Na jednom místě zkrátka vysejete několik zeleninových druhů dohromady, musíte ovšem zvolit takové, které se dobře snášejí a které si svým spolužitím pomáhají.

Vhodná jsou prosluněná stanoviště až polostín
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodná jsou prosluněná stanoviště až polostín

Pro smíšené zeleninové záhony jsou vhodná klasická stanoviště, na něž byste sázeli zeleninu i tradičním způsobem, tedy světlá nebo polostinná místa se středně prohnojenou zeminou – třeba dostatečným množstvím hrubšího kompostu.

Polykultury zeleninovým záhonům svědčí

Vhodně zvolené směsi různých zeleninových druhů mají schopnost navzájem si prospívat: například ty s dlouhými kořeny přitáhnou z hlubších půdních vrstev vláhu svým „partnerům“ s mělkým kořenovým systémem. Jiné se zase vyznačují výraznou vůní, která je nepříjemná škůdcům, dokážou tak ochránit před jejich působením celý záhon i druhy, které se takovým odpudivým aromatem nevyznačují.

Funguje to ale i naopak a existují druhy, které se na jednom zeleninovém záhonu zkrátka neshodnou. Jedná se většinou o ty z jedné čeledi, které vyžadují podobné podmínky, takže z půdy odčerpávají stejné živiny. A jejich kořeny, které zůstávají i po vytažení rostliny v půdě, lákají ve velkém množství stejné škůdce.

Zvládnou to i rajčata

Pěstování na smíšených zeleninových záhonech není žádný novodobý objev, protože v polykulturách pěstovali plodiny už Indiáni svým systémem „tří sester“, protože společně pěstovali dohromady dýně, fazole a kukuřici, které někdy ještě doplňovali laskavcem. Jejich staletími osvědčené kombinace můžete vyzkoušet i vy – a dýni můžete místy nahradit i oblíbenou cuketou.

Existuje ale mnoho dalších druhů zeleniny, které lze kombinovat. Základem je namíchat je tak, aby některé rašily a dozrávaly dříve, jiné později, aby některé byly větší a jiné menší. Vysloveně vhodnými druhy ke společnému soužití jsou saláty, kapusty, zelí, brokolice, špenáty, ředkvičky, ředkve, mrkve, celer nebo kedlubny. Ty rozesejete po záhoně rovnoměrně, ale nikoliv příliš hustě, abyste se v nich vyznali a nevytrhávali zbytečně ty, které ještě nejsou určeny ke sklizni. A pokud naplánujete smíšené zeleninové záhony tak, aby rodily od jara do podzimu, můžete postupně na uvolněná místa dosazovat během léta ještě další druhy, které stihnou do podzimu dorůst ke sklizni.

Při smíšeném výsevu jsou vhodné větší rozestupy mezi jednotlivými rostlinkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při smíšeném výsevu jsou vhodné větší rozestupy mezi jednotlivými rostlinkami

Zelenina, jako rajčata, papriky nebo brambory, bývá někdy v polykulturách problémová, ale například rajčata tvoří dvojici s bazalkou, která díky své nezaměnitelní vůni odpuzuje škůdce a dodává půdě látky zlepšující chuť rajčatových plodů. Velmi známé je společné pěstování okurek (nakládaček) a kopru, který pak využijete rovnou při nakládaní chutných plodů do sladkokyselého nálevu.

Tipy:

  • Na internetu naleznete nespočet tipů a rad, jaké plodiny kombinovat. Poradit se také můžete se zkušenými pěstiteli, kteří se zaměřují na alternativní metody.
  • Zeleninové záhony se směsicí zeleninových druhů lze ohraničit pomocí bylinek a také květin, třeba aksamitníků nebo měsíčků. Vedle toho, že vnesou na stanoviště ozdobný prvek, odhánějí škůdce a doplňují do půdy dusík, řadu z nich pak využijete v kuchyni nebo v domácí lékárně.
  • S výsevem smíšených záhonů začnete nejspíš na jaře, kdy ještě nejsou klimatické podmínky vždy ideální. Před nepřízní počasí ochrání mladé rostlinky tenká vrstva mulče nebo netkaná textilie – ty se budou hodit i v létě, protože pomohou udržet v půdě vlhkost.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; vysnenazahrada.cz; floranazahrade.cz

Publikováno: 16. 7. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová