Proč se pustit zrovna do pěstování jehličnanů? V žádné zahradě by neměla chybět dřevina. Ta může být právě ve formě jehličnanu, který není náročný na pěstování. Pokud se rozhodnete pro jeho výsadbu, máte jedinečnou příležitost. Představíme vám zajímavý strom s názvem araukárie. Pěstování jehličnanů, které jsou vývojově nejstarší dřevinou na planetě, je velmi zajímavé. Poradíme, jak se o araukárii neboli blahočet starat, aby byl chloubou nejen doma, ale i na vaší zahradě.
Pěstování jehličnanů z pradávných dob
Když už se pustit do pěstování jehličnanů, ať to stojí za to. Araukárie patří mezi jednu z nejstarších dřevin na naší planetě, které na ní nepřetržitě rostou. Její domovinou jsou Andy, či oblasti ostrovů Tichého oceánu. Může se dožít i tisíce let díky pomalému růstu. Ve své domovině dorůstá až do výšek 40 metrů. U nás ji můžete znát pod názvem blahočet nebo domácí jedlička. Může růst nejen na zahradě, ale i v květináči na terase či na balkóně.
Víte podle čeho rozpoznáte naše jehličnaté stomy?
Pěstování jehličnanů v zahradě
Araukárie neboli blahočet chilský (Araucaria araucana) je původem z Jižní Ameriky, především z oblasti Chile nebo Argentiny. Je to dvoudomá dřevina, která má typické štítkovité jehlice, které jsou na stromě uspořádány spirálovitě. Šiškám této dřeviny se říká piňones. Jsou i jednou z tradičních pochoutek místních obyvatel.
Tento duh se hodí do našeho podnebného pásma, protože dokáže odolat mrazům do -18 °C. Ve vaší zahradě se bude opravdu krásně vyjímat svou jedinečnou stálezelenou barvou a exotickým zjevem. V počátcích může být pěstování jehličnanů trochu náročnější. Pro jejich správný růst je nutný výběr místa pro výsadbu. Vysaďte ji na chráněném teplém místě od severu mimo průvan a chladné kotliny. Stejně jako ostatní druhy potřebuje i tato dřevina dostatek vzdušné vlhkosti. Pokud ji vysadíte na příliš suché místo, dařit se jí nebude. Stejně tak se jí nebude dařit v místě s nadměrnou spodní vodou a na příliš zamokřeném stanovišti. Substrát pro zdravý růst potřebuje kyselejší s příměsí písku. Ideální je pro správné zakořenění přihnojit hnojivem určeným na konifery. Mladý stromek na zimu raději obalte jutou, ty starší se chrání hůře. Ideální bude do menších moderních zahrad. Ovšem počítejte s dostatkem místa, i když tento jehličnan roste opravdu velmi pomalu.
Pěstování jehličnanů jako pokojovky
Pro pěstování v květináči je vhodný druh blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla), který je vzdušným stromkem s vodorovně situovanými patry jemných větviček. V květináči vám může dorůst do výšky 2 metrů. Domovinou tohoto druhu jsou Norfolské ostrovy v Tichém oceánu, kde může dorůst až do výšky 70 metrů. K dostání jsou v zahradnictví i různé kultivary, které se od sebe liší barvou jehličí.
Pro svůj růst potřebuje lehký substrát s mírně kyselým pH a zároveň dostatek rozptýleného světla. Ideální je jižní strana terasy, balkónu nebo okna. Pozor na letní úpal, ten bude této dřevině opravdu vadit. Pokud máte v bytě polostín, můžete si tento druh klidně pořídit. Pozor však na umístění do stinných míst, tam se tomuto stromku už dařit nebude. Pro pěstování jehličnanů je důležitá vyšší vzdušná vlhkost, kterou vyžaduje i tento druh blahočetu. To může být pro pěstitele náročnější v parném a suchém létě. Nemusíte se obávat ani o své domácí mazlíčky nebo děti, jehlice této dřeviny nejsou nijak tvrdé.
V zimě udržujte teplotu v bytě do 21 °C, jinak se blahočetu dařit nebude. V létě dopřejte stromku zálivku dvakrát týdně. Dbejte na to, aby voda nebyla příliš tvrdá. Obsahuje mnoho vápníku a ten araukárie nemusí. Občas jí dopřejte i rosení rozprašovačem, především v suchém letním počasí. Do vody nepřidávejte žádné hnojivo na zelené listy. V zimě snižte zálivku na polovinu a rosení bude tato dřevina potřebovat v bytech s ústředním topením. Ve vegetační sezóně hnojte speciálním hnojivem na konifery v poloviční koncentraci jednou za 14 dnů. Nemusíte se obávat rychlého růstu, tato dřevina roste opravdu velmi pomalu. S prachem si velmi snadno poradí.
Při pěstování jehličnanů typu araukárie dejte v bytě pozor na ledový průvan a nevětranou místnost, jinak bude žloutnut a postupně chřadnout. Vysoké teploty místnosti v zimě budou podporovat napadení škůdci nebo nejrůznějšími nemocemi. Přesazujte jednou ročně mladší rostliny, starší až v momentu, kdy začnou prorůstat kořeny odtokovými otvory.
Publikováno: 11. 7. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: floranazahrade.cz, sazenicka.cz