reklama

Které nářadí použít, aby nám živý plot nepřerostl přes hlavu?

Živé ploty patří mezi oblíbené "rozdělovníky" zahrad na zóny i hranic zahrad samotných. Najdeme je i na veřejných prostranstvích, v parcích, před domy a podobně. Aby taková místa s živým plotem také nějak vkusně vypadala, je potřeba živé ploty stříhat, řezat a případně i tvarovat. Které nářadí se na to ale hodí?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé ploty jsou nejen praktické, ale mají i okrasnou a ekologickou funkci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živý plot

Živé ploty jsou malý kousek přírody nastojato. Vysazujeme si je především pro ohraničení kousku našeho území, a tím vytvoření soukromí. Mají také funkci okrasnou a v neposlední řadě jsou také užitečné, protože fungují nejen jako lapače prachu z okolí, ale poskytují útočiště drobným pěvcům a hmyzu.

Listnaté živé ploty navíc ochlazují své okolí a vytváří příjemné mikroklima. Pokud živé ploty vyrostou dostatečně vysoko, dávají stín, a my se můžeme na zahradě nerušeně bavit, aniž bychom byli viděni a aniž bychom výrazně rušili sousedy. Díky širokému výběru rostlin do živého plotu si můžeme navíc zvolit keře listnaté nebo jehličnaté, s různou barvou jehličí, listů či květů nebo barevnými plody. Výběr závisí pouze na nás.

Do živého plotu může vysadit třeba keře s okrasnými barevnými listy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do živého plotu může vysadit třeba keře s okrasnými barevnými listy

Nejčastěji používané rostliny do živých plotů

  • bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • cypřišovec Leylandův (Cupressocyparis leylandii)
  • dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii)
  • hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)
  • kalina (Viburnum)
  • pámelník (Symphyrocarpos)
  • ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)
  • tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)
  • tavolník (Spiraea)
  • zerav (Thuja)
  • zlatice prostřední (Forsythia intermedia)
Ne všechny živé ploty je možné řezem tvarovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne všechny živé ploty je možné řezem tvarovat

Živé ploty většinou rostou poměrně rychle, zvlášť některé druhy. Protože nechceme mít na zahradě za jednu vegetační sezónu nevzhlednou změť křovisek, bude potřeba tyto živé ploty poněkud usměrnit – minimálně jednou (ale i vícekrát) je ostříhat a vytvarovat.

Úplně nejdřív, než živý plot vůbec začneme vysazovat, měli bychom se seznámit s obecnou vyhláškou omezující vzdálenost výsadby dřevin od plotu a budov. Předejdeme tím mrzutostem se sousedy.

Jednolitý živý plot můžeme ozvláštnit vysazením velkých trsnatých rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednolitý živý plot můžeme ozvláštnit vysazením velkých trsnatých rostlin

Občanský zákoník praví:

Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
(Nový Občanský zákoník, § 1017)

Údržba živého plotu

Pokud se jedná o volně rostoucí živé ploty, postačí regulovat jejich bujný růst pravidelným zastřihováním přesahujících větviček, suchých nebo poškozených výhonů, a zamezit nadměrnému prorůstání do prostoru.

Živé ploty se ale dají také tvarovat. Tvarování živého plotu je ideální v únoru, tedy ještě před začátkem vegetačního období, kdy rostliny dosud nezačaly pučet, a budou tak střih či řez lépe snášet. 

  • Opadavé rostliny zastřihujeme první rok po výsadbě asi na 1/3, aby se dřevina mohla dobře rozvětvit u země.
  • Stálezelené dřeviny nebo jehličnany zastřiháváme jen jednou ročně nejlépe brzy na jaře nebo na podzim.
Menší sestřih zvládnou zahradnické nůžky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Menší sestřih zvládnou zahradnické nůžky

Vezmeme si nůžky...

V podstatě ano. Tedy na jednoduché zastřihnutí větviček tu a tam nebo na vystříhání suchých větviček na špatně dostupných místech uprostřed živého plotu. Na komplexní sestřih ale použijeme něco většího a účinnějšího. Například elektrický, motorový nebo akumulátorový plotostřih.

Nechce se vám neustále přetahovat kabel nebo dolévat benzín? Akumulátorový plotostřih HECHT 6040 je tím pravým pomocníkem při údržbě živých plotů a okrasných dřevin. Díky akumulátorovému napájení vás neomezují žádné kabely a oproti spalovacímu motoru jde o relativně tichý a bezemisní nástroj. 

První řez živého plotu tedy provedeme ideálně na jaře, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Nejen že v tuto dobu není ve větvích ještě míza, ale nebudeme ani rušit případné obyvatele našeho živého plotu – ptáky a hmyz. Ptáci totiž v neprostupných větvích živých plotů rádi hnízdí a v tuto dobu budou hnízda opuštěná.

Dobrým pomocníkem je akumulátorový plotostřih
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dobrým pomocníkem je akumulátorový plotostřih

Pozor: 

Rostliny kvetoucí na jaře se nesmí stříhat v únoru! To platí například u zlatice, u níž bychom se střihem připravili o bohatou násadu květů.

Druhý sestřih živého plotu provádíme v období června, kdy šetrně srovnáme nerovnosti. Měli bychom nechat přibližně třetinu ročních výhonků. Důležité je ponechat na živém plotu dostatek nových listů, aby rostliny mohly být po zbytek roku dostatečně zásobené živinami. Na konci léta a nejdéle v září pak provedeme tvarovací řez nebo sestřih, kterým odstraníme slabé a nevyvinuté výhony.

Sestřih provádíme spíše ve dnech, kdy nesvítí slunce, a ideálně v odpoledních až večerních hodinách. Za takových podmínek nebudou rostliny v živém plotu tolik stresované. Pamatujeme si, že nástroje a nářadí pro stříhání a řez rostlin v živém plotu musí být dostatečně ostré, aby se větvičky příliš nepoškozovaly. Pokud prořezáváme silné větve, zacelíme rány raději štěpařským voskem nebo balzámem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci do fochu; HECHT MOTORS s.r.o.; poradte.cz; zahradnictvi-flos.cz; drevostavitel.cz

Publikováno: 23. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová