Výběr zahradního architekta není jednoduchá záležitost. Na trhu jsou stovky těchto odborníků, přičemž většina z nich poskytuje podobné služby. Na co si dát pozor nebo jak se na zahradního architekta připravit? I to se dozvíte v následujícím textu.
Proč řešit výběr zahradního architekta
Možná, že zahradního architekta vůbec nepotřebujete. Víte, co rostliny nebo dřeviny snáší, jak si vzájemně konkurují, dokážete do svého plánu zahrady zakomponovat i takové vlivy, jak je denní pohyb slunce nebo převládající směry větru. Pokud ne, může vám zahradní architekt ušetřit spoustu starostí. Jeho prací totiž je, aby všechny tyto věci dokázal posoudit a zahrnout do návrhu vaší nové zahrady.
V jedné věci musíte mít jasno
I když výběr zahradního architekta může naznačovat, že za vás odborník vymyslí úplně všechno, rozhodně tomu tak není. To nejdůležitější rozhodnutí je totiž na vás. Jedině vy dokážete říci, jakou zahradu vlastně chcete nebo potřebujete. Až na základě tohoto požadavku vám může zahradní architekt vypracovat projekt přímo na míru.
Zahradní architektka Kristýna si jede prohlídnout zahradu
Užitkové vs. okrasné zahrady
Základní členění zahrad je na užitkové a okrasné. Každý zahradní architekt by vám měl na začátku spolupráce předložit dotazník, který odpoví na vaše základní představy o zahradě. Například to, zda chcete mít zahradu okrasnou nebo má sloužit jako zdroj obživy. Z dotazníku se architekt dozví, jaké máte priority a co máte rádi. Na základě takto zpracovaných otázek si pak může udělat představu o vašich preferencích.
Další věcí, na kterou byste při výběru zahradního architekta neměli zapomenout, je ujasnit si vaše časové možnosti v péči o zahradu. Je velký rozdíl v tom, chcete-li na zahradě trávit většinu volného času, nebo naopak požadujete, aby zahrada vyžadovala co nejmenší údržbu. Odvíjí se od toho například výběr keřů a stromů, jejichž kompozici vám architekt navrhne.
On-line to jde, ale…
Pokud vám někdo nabídne vypracování projektu on-line, aniž by vaši zahradu vůbec viděl, klidně. Je to čistě vaše rozhodnutí. Při výběru zahradního architekta je ale určitě lepší zvažovat i spolupráci s odborníkem přímo v terénu. Zkrátka – zahradní architekt by vás měl navštívit osobně a pozemek, který chcete upravit, si důkladně prohlédnout. Z toho důvodu je lepší, vybírat z místních firem a odborníků. Jednak nebudete platit moc za dopravu, a také se můžete spolehnout na jejich místní znalost.
Zahrada na klíč a co to bude stát
Při výběru zahradního architekta si také ujasněte, co od něj vůbec požadujete – jestli pouze návrh zahrady nebo i její realizaci. Ta je pochopitelně nákladnější. Ceny samotných projektů se pohybují od deseti tisíc korun výše. S realizací se bavíme o řádech desetitisíců i statisíců korun. Tak jako tak se vám může spolupráce s architektem vyplatit. Minimalizujete totiž riziko, že zahrada nebude fungovat – stromům se nebude dařit a květiny budou živořit tam, kde by vůbec růst neměly. Každopádně myslete na to, že plánováním a realizací zahrady její příběh nekončí, ale teprve začíná.
Výběr zahradního architekta není jedinou možností, jde to i svépomocí
Výběr zahradního architekta není jedinou možností, jak se dopracovat k hezké zahradě. Když se vám za odborníka utrácet nechce a potřebné znalosti také nemáte, můžete začít se samostudiem. Počítejte ale s tím, že abyste načerpali alespoň základní informace o tvorbě zahrad, budete se muset prokousat pěknou řádkou textů. Není to špatně. I cesta může být v tomto případě cíl. Zaleží na všem čase, píli a chuti.
Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: | autor: jaros