Kukuřice na zahradě, a proč ne? Vyplatí se to. Je to totiž velmi chutná zelenina, která je také velmi zdravá. Stojí proto za to, abyste jí na své zahradě vyčlenili své místo. Není totiž ani náročná na pěstování. Důležité pouze je, abyste před jejím zasazením věděli pár věcí a drželi se několika pravidel.
Pěstovat kukuřici na zahradě je dobrým nápadem
Kukuřici na zahradě stojí za to pěstovat, zvlášť pokud milujete mexická jídla. Ostatně, kukuřice je sama o sobě velmi oblíbenou zeleninou. Chutná totiž sladce a jemně, obzvláště když je uvařená ihned po sklizni. Semena kukuřice navíc najdete na každém zahradním trhu.
Grilování kukuřice
Dnes existuje mnoho různých druhů i odrůd kukuřice. Ne každá je však vhodná pro pěstování na zahradě. Některé z nich jsou ideální pro krmné a potravinářské účely. K pěstování na zahradě se hodí především hybridní odrůdy kukuřice. K těm vůbec nejlepším odrůdám patří Golden Bantam s jemným a sladkým zrnem a Martek F1 s velkými klasy. Pokud ale máte rádi popcorn, zkuste to s pěstováním odrůd Jantár F1 nebo Simona F1. Velmi chutné jsou také odrůdy Early Extra Sweet, Marika, Sweet Perfection a Early Bird, Buttercotch, Ambrosia F1, Comanche F1, Bubeník F1, Mini Pop, Plomyk a Swift. V případě, že dáváte přednost gumové struktuře, mohou vám chutnat také odrůdy Lark a Extra Tender and Sweet.
Kukuřici můžete sázet rovnou do země pomocí semen nebo sazenic. Abyste se však dočkali úrody, potřebujete k tomu vhodnou humózní půdu s pH 6 až 6,5. Dále se také neobejdete bez minerálního hnojiva, kondicionéru pro zahradní rostliny, kvalitního semena, květináčů, pokud si ji chcete předpěstovat, a pak také folie.
Pěstování kukuřice na zahradě
Pro pěstování kukuřice na zahradě vyberte dobře prosluněné místo, které je ale zároveň i chráněné před silným větrem. Kukuřice roste na většině půd za předpokladu, že je půda dobře odvodněná, ale zároveň má i dostatek vláhy. Jelikož jde o rostlinu opylovanou větrem, je třeba rostliny pěstovat společně, tedy v blocích, nikoliv v jedné řadě nebo rozházené po záhonech. Semena se nejčastěji vysévají přímo do země koncem května nebo začátkem června. Pokud ale chcete dřívější úrodu, můžete si kukuřici předpěstovat v květináči. V tom případě semena vysejte do květináče již koncem dubna nebo na začátku května.
Před setím půdu pohnojte. K tomuto účelu vám dobře poslouží hnůj nebo zahradní kompost. Potom je zapotřebí přidat víceúčelové hnojivo. Vzhledem k vysokým nárokům na světlo vysévejte kukuřici v blocích po několika semenech za sebou. Meziřádek by přitom měl mít 45 cm. Semena umístěte do hloubky 4 cm. Lepších výsledků dosáhnete, když půdu necháte nejprve předehřát, a to pomocí černé folie, kterou položíte na 14 dnů na vybraný pozemek. A jelikož je kukuřice teplomilná rostlina, potřebuje stále teplo. Pomoci vám v tom může i pěstování pod fólií.
Kukuřice nejlépe roste na suchém vzduchu. Nicméně i přes oblibu tepla a suchého vzduchu potřebuje vodu. Během delšího období sucha je proto nezbytné půdu zavlažovat. Když rostliny začnou kvést a klasy narostou na objemu, každých 14 dní kukuřici přihnojte. Hodí se k tomu tekuté hnojivo. Abyste kukuřici pomohli s opylením, můžete ji jemně poklepat, samčí květy se otevřou. Vezměte na vědomí, že čím slabší je opylení, tím méně budou nakonec kukuřičné klasy naplněné.
Jak a kdy sklízet kukuřici?
Samičí květy se nacházejí na zkrácených bočních výhoncích kukuřice. Právě ony se přeměňují v sedimenty a vytváří baňky. Když se samičí květy na špuntech zbarví do čokoládové hnědé, zkontrolujte, zda je kukuřice zralá. Dochází k tomu koncem září nebo začátkem října. Abyste poznali, že je kukuřice skutečně připravena ke sklizni, odstraňte z ní několik listů pokrývající klas a palcem stiskněte jedno nebo dvě zrna. Pokud je obsah zrna krémový, kukuřice je připravena ke konzumaci. V případě, že je průhledná, znamená to, že je nezralá a je třeba ještě počkat. Když kukuřice zrála příliš dlouho, bude tvrdá a kompaktní.
Sklízejte vždy jen tolik kukuřice, kolik potřebujete, protože není vhodná k dlouhému skladování. V lednici totiž vydrží maximálně 2 dny, pak už ztrácí svou typickou sladkost. Skladovat je můžete zmrazené. Nejprve z nich ale musíte odstranit listy, vousy a také konce na obou stranách. Klasy následně blanšírujte, čili vařte v mírně osolené vroucí vodě po dobu asi 7 minut. Po vychladnutí je uložte do plastových krabiček nebo sáčků a zmrazte na nejnižší možnou teplotu v mrazáku.
A co škůdci?
Největší hrozbou pro pěstování kukuřice je plevel, který může způsobit snížení výnosu zrna, až k úplné ztrátě výnosu. Záhony je proto zapotřebí pravidelně odplevelovat. Vyplatí se i používat přípravky, které kukuřici chrání před plevelem. Hrozbou mohou být i škůdci jako zavíječ kukuřičný, kukuřičný brouk nebo mšice.
Publikováno: 8. 8. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: agromanual.cz, garden-cs.desigusxpro.com, murator.pl, myland.decorexpro.com, nasezahrada.com, poradnikogrodniczy.pl, zahradkarskaporadna.cz