reklama

Praskají vám rajčata? Poradíme, jak tomu předejít!

Pěstování rajčat patří mezi oblíbené činnosti každého zahrádkáře. Tato oblíbená plodina nabírá každoročně na své popularitě. Jejich pěstování se rozšířilo ze zahrad a teras i na ty nejmenší balkóny. Neodolatelně sladké a šťavnaté plody si získaly své příznivce napříč generacemi. Jak se však zachovat, když začnou plody praskat? Existuje správný čas pro jejich záchranu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování rajčat má své zásady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Správné pěstování rajčat      

Rajčata můžeme vypěstovat přímo ze semínek, nebo si zakoupit jejich sazenice. Pěstování rajčat je dále naprosto totožné. Po celou dobu je pro rostliny důležité pravidelné zavlažování a dostatek živin, které přidáváme do půdy v podobě hnojiva. Ve chvíli, kdy máme rostliny obsypané dozrávajícími plody, může se u nich objevit nepříjemný jev v podobě popraskaných plodů.

Jestliže se nevzhledné praskliny objeví ve chvíli, kdy plody dozrávají, není důvod k panice, jedná se pouze o kosmetickou vadu. Zralé plody můžeme bez sebemenších starostí zkonzumovat.

Praskání rajčat má hned několik příčin. Nejčastější chybou je nepravidelná či nerovnoměrná zálivka. Plody mají tenkou, ale velice pružnou slupku. Správnou zálivkou nabírají rovnoměrně na objemu, slupka zaručí pomalé vstřebávání a přizpůsobuje se pravidelnému narůstání plodu. Jestliže však opomeneme na pravidelnou zálivku, přísun vody je pro rostlinu nerovnoměrný.

Praskání oblíbených rajčat má hned několik příčin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praskání oblíbených rajčat má hned několik příčin

Ve chvíli, kdy mají rostlinky nedostatečnou zálivku, stávají se rajčata náchylná k dehydrataci. Jestliže je následně zalijeme větším množstvím vody, plody se snaží tuto tekutinu rychleji absorbovat a slupka může popraskat. Stejný efekt nastane, jestliže zaléváme rostliny nadměrným množstvím vody během krátké chvíle. Plody absorbují vodu, dosahují velkého nárůstu, ale jejich pružná slupka se nestihne, přizpůsobit, proto tato chyba vede opět k praskání plodů.

Pokud však objevíme praskliny ještě na zelených plodech, situace je vážnější. S největší pravděpodobností se totiž jedná o začínající plíseň, která se naplno projeví při jejich dozrávání. Takové plody musíme okamžitě odstranit z rostliny, aby se počínající plíseň nerozšířila i na ostatní rajčata. Pěstování rajčat by se pak stalo neefektivním.

Prasklé zelené rajče je předzvěst plísně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prasklé zelené rajče je předzvěst plísně

Péče o rajčata, aby nepraskala

Pěstování rajčat není žádná věda. Úplně postačí, abychom po celou dobu jejich života zajistili rostlinkám pravidelnou a hlavně rovnoměrnou zálivku. Vlhkost půdy by se měla udržovat konzistentní. V horkých letních dnech, kdy slunce projeví naplno svou sílu, vysychá půda rychleji. Proti vysychání můžeme použít mulč. Půdu okolo rostlinky zakryjeme např. posekanou trávou ze sekačky. Posekaná tráva zadržuje potřebnou vlhkost v půdě a zcela instinktivně zabraňuje jejímu vysychání a přehřívání. Po sklizni můžeme trávu jednoduše zapracovat do země. Poslouží nám podruhé – jako přírodní hnojivo.

Kolem rostlin dáme posekanou trávu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kolem rostlin dáme posekanou trávu

Dozrávající rajčata mohou praskat i důsledkem nesprávného hnojení. Jestliže rostlinám během jejich života zajistíme rovnoměrný, dostatečný přísun živin, stávají se rajčata nejen odolnější vůči nejrůznějším chorobám, ale i vůči popraskání.

Vyrovnanou zálivkou a pravidelným přísunem živin předejdete praskání plodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrovnanou zálivkou a pravidelným přísunem živin předejdete praskání plodů

Ve chvíli, kdy je však přísun dusíkatého hnojiva zaveden náhle, či je použito nadměrné množství, může docházek k tak rychlému nárůstu plodu, až dojde k prasknutí slupky. Jak zálivka, tak i hnojení by mělo být prováděno rovnoměrně a vždy podle potřeb každé konkrétní odrůdy rajčat.

Zdroj informací: permaseminka.cz, cz.hecht.cz, www.nkz.cz

Publikováno: 2. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová