reklama

Sklizeň brambor vrcholí, chyby při třídění ohrožují uskladněnou úrodu i nás

Sklizňové období u brambor právě vrcholí. Aby byla úroda brambor co největší, je vhodné pro to udělat maximum, kromě správné techniky dobývání je nutné hlízy i velmi pečlivě vytřídit a uskladnit. Všechny tyto aspekty a ještě mnohem více přinášíme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Úroda brambor je připravena ke sklizení ve chvíli, kdy nať již zasychá, nebo odumřela a hlízy již nedrží na kořenových stolonech (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))

Úrodu brambor ovlivňuje spousta vlivů

Úroda brambor je nejvíce ovlivnitelná výběrem vhodné odrůdy, správnou technikou dobývání, pečlivým očištěním, vytříděním a také vhodným uskladněním. Plochu před dobýváním hlíz nejprve zbavte veškerých rostlinných zbytků, na menších plochách ručně vytrhejte plevel a odstraňte i již uvadlé natě.

Na velkých plochách je také možné před vlastním zahájením využít mulčovač, výkonnou sekačku, která natě a místy narostlý plevel pokosí tak, že vlastní vyorávání bude bezproblémové. Zbytky plevelů, které zůstaly, se po sklizni vyhrabou hráběmi nebo vyvláčí pomocí malotraktoru.

Čím a jak hlízy sklidit?

Na menších plochách použijte běžnou motyku, kterou postupně podkopejte jednotlivé řádky z obou stran, čímž hrůbky rozhrnete a vykopané hlízy následně odkládejte do kbelíků. Ideální je mít připraveny kbelíky rovnou dva, jeden na nepoškozené hlízy konzumní velikosti, druhý na malé a poškozené kusy.

Na větších plochách úrodu nedobývejte motykou, pomozte si technikou, jako je jednoosý malotraktor
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na větších plochách úrodu nedobývejte motykou, pomozte si technikou, jako je jednoosý malotraktor

Velké plochy je nejlepší obdělávat pomocí jednoosého malotraktoru, u dobývání brambor je pak nutnou výbavou vyorávač a ještě hřebové brány. Po rozorání hrůbků sesbírejte jednotlivé hlízy a řádky ještě motykou opatrně rozhrňte, abyste se dostali ke všem hlízám. Sklizeň vždy provádějte za suchého počasí, po déletrvajících nebo vydatnějších deštích jsou hlízy velmi znečištěné a je náročné je očistit.  Hřebovými branami se vyvláčejí zbytky plevelů, z půdy ještě občas někde vykoukne nějaké ta hlíza, a tak je pak můžete všechny sesbírat. Druhotným efektem je i urovnání půdy.

Třídění, čištění a uskladnění

Kromě malých a poškozených hlíz také dávejte bokem i hlízy nazelenalé, které obsahují zvýšené množství solaninu, gylkoalkaloidu, který při konzumaci zelených hlíz může způsobit silnou nevolnost, zvracení a křeče, ve velkých dávkách až poruchy vědomí. Malé a poškozené hlízy, které jste vytřídili, nabídněte například sousedům, které mají slepice – tímto darem rozhodně nepohrdnou. Poškozené hlízy, které uložíte s dobrými hlízami do sklepa v jedné přepravce, začnou často nahnívat a poškodí tak část úrody brambor.

Sklizenou a vytříděnou úrodu brambor očistěte a skladujte v zelinářských přepravkách
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sklizenou a vytříděnou úrodu brambor očistěte a skladujte v zelinářských přepravkách

Sklizené hlízy dokonale očistěte od rostlinných zbytků a po očištění je naskládejte do zelinářských přepravek. Přepravky pak uskladněte na tmavém místě s teplotou do 20 °C po dobu alespoň jednoho týdne, hlízy pak mají lepší slupku, chuť a déle vydrží na finálním skladovacím místě. Teprve po této odpočinkové době hlízy v přepravkách uskladněte do sklepa, kde teplota nepřesáhne 10 °C a kde je také dostatečná vlhkost. Například oblíbená odrůda Belana zde vydrží uskladněna až do března příštího roku.

Po vláčení, kterým urovnáte plochu a vyhrabete plevel, osejte plochu zeleným hnojením, které je dobrou plodinou pro zvýšení úrodnosti půdy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Po vláčení, kterým urovnáte plochu a vyhrabete plevel, osejte plochu zeleným hnojením, které je dobrou plodinou pro zvýšení úrodnosti půdy

Nezapomínejte ani na péči o uvolněnou plochu. Pokud je to možné, plochu namulčujte posekanou trávou nebo vysejte zelené hnojení. Tyto techniky výrazně omezují vyplavování živin, zvětrávání půdy a také zarůstání plevelem.

Zdroj informací: chalupari-zahradkari.cz

Publikováno: 15. 9. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich