reklama

Víte, jak si doma vypěstovat liči rajče?

Neobvyklá zelenina, která se u nás chytla, se postupně stává méně neobvyklou. Tak tohle bychom mohli jistě říct třeba o ačokče, protože právě tato paprikookurka si postupně získává srdce u řady zahradníků, kteří se nebojí experimentovat. Vyniká svou chutí, odolností vůči tuzemským chorobám a nenáročností. A podobně je tomu rovněž u liči rajčete. Ještě jste o něm neslyšeli? Nevadí, rádi vám tuto rostlinu představíme a také vám poradíme, jak ji pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neobvyklá zelenina je zpestřením běžného jídelníčku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neobvyklá zelenina na českém záhoně 

Neobvyklá zelenina na českém záhoně může přinést nové chutě i pestrost jídelníčku. Je dobré si také uvědomit, že neobvyklá zelenina pro nás však v jiných koutech neobvyklá není. V určitých místech patří třeba k základním poživatinám a jedí ji tam i miliony lidí. Pro místní lidi je pak neobvyklá zelenina třeba ta naše běžná kořenová. A proč ještě takovou neobvyklou zeleninu pěstovat v našich podmínkách? Jednoduše proto, že je to pěstitelská výzva. A někdy i proto, že je to skvělý prostředek proti nudě. V případě liči rajčete si můžete být jisti, že je odolnější než běžná rajčata. Zvládne dokonce i mírné mrazíky a je schopné odolat i háďátkům. 

Liči rajče se vyznačuje trny, které rostou po celé rostlině
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Liči rajče se vyznačuje trny, které rostou po celé rostlině

Liči rajče čili Lilek hulevníkolistý (Solanum sisymbriifolium)

Lilek hulevníkolistý je to proto, že jeho listy se podobají hulevníku (což je jiná léčivá rostlina), podobají se však i rajčatovým listům. Na rozdíl od rajčete je však rostlina pokryta trny – a to jak na stoncích, tak i na listech. Liči rajče dorůstá až do výšky 150 cm. Kvete bíle až namodrale a má výrazné žluté tyčinky. Jeho drobné plody se svým vzhledem skutečně podobají rajčatům, ale na rozdíl od nich zrají v pichlavé slupce, která se od nich během dozrávání částečně oddělí. Zralé plody liči rajčete jsou 1–5 cm velké, přičemž uzrají během 2 měsíců. Pravda rovněž je, že jejich chuť rozhodně není rajčatová, ale spíše ovocná – chutnají tak trochu jako třešně a tak trochu jako rybíz. 

Liči rajče má krásné a voňavé květy, takže působí zdobným způsobem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Liči rajče má krásné a voňavé květy, takže působí zdobným způsobem

Kam liči rajče zasadit 

Vzhledem k atraktivnímu tvaru, působivě vyhlížejícím květům a originálním plodům, je možné tuto rostlinu vysadit i do květináčů a použít ji můžete i jako dekoraci balkonu nebo terasy. Pro své vlastnosti je také vhodným parťákem brambor, které chrání před cystotvorným háďátkem bramborovým. Stonky a listy totiž obsahují solasodin, díky němuž je rostlina velmi odolná vůči mnoha škůdcům a chorobám, s výjimkou mandelinky bramborové a háďátka rajského. Hodí se proto i do živého plotu, kterým chcete zabránit zvířatům přístup do zahrady.

Pěstování liči rajčete 

Liči rajče dobře zvládá jak vlhké, tak i polosuché stanoviště, dokonce mu ani nevadí, když je půda bez živin. Pěstovat ho rovněž můžete i ve skleníku a fóliovníku. Zvládá výborně mrazíky a na chráněném stanovišti vám bude dozrávat ještě i během podzimu. Jen při setí semen musíte být trpěliví, protože někdy semena klíčí během jednoho týdne a někdy jim to trvá i měsíc. Semena proto zasaďte do předem připravené půdy již koncem února nebo začátkem března. Výsev postavte na parapet nebo jiné slunné místo a pravidelně ho zalévejte, aby vzcházející rostliny byly v teple a vlhku. 

Květy a listy se podobají rajčatům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy a listy se podobají rajčatům

Co dělat se sazenicemi? 

Vypěstované sazenice umístěte do malých nádob. Liči rajče však ven vysaďte až po třech zmrzlých, tedy v druhé polovině května. Nejlépe se sazenicím samozřejmě daří v úrodné, dobře propustné půdě, přihnojené kompostem nebo minimálně 2 roky starým hnojem. Rostliny je vhodné mulčovat. Po výsadbě je zalévejte pravidelně obden, dokud nezakoření – pak už tak častou závlahu nepotřebují. Po přesazení jim dopřejte hodně světla. Liči rajčata mohou být velmi velká a jejich trny vám mohou znesnadnit přístup, proto dbejte, abyste je zasadili v  rozestupu 60–80 cm. Nezapomeňte jim rovněž poskytnout i dostatečnou oporu. Během sezóny je nutné si pohlídat, jak rostou a podle potřeby odřezávat jejich boční výhony – díky tomu bude rostlina dobře plodit a neporoste příliš do stran. 

Kvůli ostnům sbírejte liči rajče v zahradnických rukavicích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvůli ostnům sbírejte liči rajče v zahradnických rukavicích

Sklizeň liči rajčat 

Sklizeň rajčat ztěžují ostny, které jsou zpočátku měkké, ale časem ztvrdnou a prodlouží se až na 1cm velikost. Při sběru se proto neobejdete bez zahradnických rukavic. Plody můžete konzumovat syrové, ale hodí se také do marmelád, džemů nebo masných paštik. Plody lilku hulevníkolistého je rovněž možné i zavařit. Samotné plody bohužel neoplývají velkou trvanlivostí, jsou tedy určené k rychlé konzumaci nebo zpracování. 

Choroby a škůdci 

Tato neobvyklá zelenina není příliš náchylná k nemocem. Je schopna odlákat mandelinku bramborovou od brambor, ale samozřejmě za tu cenu, že mandelinka pozře liči rajče. Jde tedy asi o jediného škůdce, který by mohl rostlinu zničit. 

Zdroj informací: muratordorm.pl, picturethisai.com, jeremybarlett.co.uk, temperate.theferns.info, invasive.org

 

 

Publikováno: 7. 10. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová