Macešky na podzim potěší svými květy stejně jako na jaře. Skvělé se hodí k dalším podzimním rostlinám. Jsou to nenáročné rostlinky, které nám dělají radost až do zimy. Tyto rostliny nám zahradu rozzáří nejen na podzim.
Macešky na podzim osvěží prázdné záhony
Violka zahradní neboli maceška zahradní (Viola × wittrockiana) je jednoletá až dvouletá rostlina z čeledi violkovitých. U nás jsou k dostání hybridy v mnoha barvách a kultivarech, které kvetou prakticky od jara do zimy. Macešky bez potíží ochotně kvetou celé měsíce. Pro svou nenáročnost také patří mezi nejvíce vyhledávané květiny u nás.
Macešky se na záhony sází většinou v září, jejich květy nezdolají ani menší mrazy. V každém případě vám na jaře znovu vykvetou a pokvetou klidně i během léta. Rostliny většinou dorůstají do výšky 10 – 15 cm. Některé druhy dosahují výšky až 20 cm, nebo vytváří převislé výhony, takže se dobře hodí do závěsných nádob, květináčů a truhlíků. Sazeničky se sází na záhon asi 10 cm od sebe, do padesáticentimetrového truhlíku vysazujme většinou 4 – 5 rostlin. Maceška dobře snáší přesazování i v době květu.
Na částečně zastíněném až slunném místě v zahradě nebo na terase se vaše macešky mohou vyhřívat na slunci a tvořit velké množství barevných květů. Robustní rostlinky kromě na živiny bohaté a vodopropustné půdy mnoho ke štěstí nepotřebují. Pokud chcete prodloužit fázi kvetení, jednoduše pravidelně očistěte odkvetlá květenství a polámané části rostlin.
Macešky na podzim trpí přemokřením
Macešky na podzim jsou extrémně citlivé na přemokření. Pokud je v půdě příliš mnoho vlhkosti, rostliny jsou zvláště náchylné k hnilobě kořenů nebo skvrnitosti listů. Substrát by proto nikdy neměl být mokrý, ale vždy pouze vlhký. Jako závlahová voda se doporučuje dešťová voda s nízkým obsahem vápna.
Z hlediska nároků na výživu je maceška poměrně šetrná – hnojení tedy není nutné. Před výsadbou macešek postačí přidat do půdy humus nebo kompost. To zajišťuje dlouhodobý přísun živin. Organické dlouhodobé hnojivo a uvolňuje své živiny jemně a udržitelně.
Divoká forma macešek ve volné přírodě musí vydržet i trochu sněhu. Tuto zimní odolnost předala svým domestikovaným příbuzným, a proto i zahradní macešky vysazené na záhon snesou zimní teploty.
Pomocí několika jednoduchých kroků můžete zvýšit pravděpodobnost úspěšného zimování pro každou odrůdu:
- Macešky na podzim ostříhejte až těsně nad zemí. Zakryjte rostliny větvemi jehličnanů, rounem, klestím, listím, mechem nebo kůrovým mulčem. Není již potřeba zalévat ani hnojit.
- Konec února až začátek března je ideální období na odstranění zimní ochrany a přípravu rostlinek na novou sezónu.
Publikováno: 4. 11. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: oblibenebylinky.cz, plantezdureve.com