Častým neduhem pokojových rostlin je během zimních měsíců usychání listů. Příčinou jsou většinou buď příliš suchý vzduch, nebo naopak přílišná zálivka.
V zimě hrozí usychání listů i korkovitost
Časté usychání listů u pokojovek je důkazem, že zima je pro pokojové rostliny poměrně náročným obdobím a je na nás, abychom správně regulovali zálivku a také vlhkost vzduchu. Pokud je sucho příliš velké a zálivka příliš vydatná, pokojovky začnou vysílat varovné signály, že jsou v nepohodě, a většinou se tak děje právě prostřednictvím schnoucích listů, které často i opadávají.
Omezení zálivky v zimních měsících se vyplatí u většiny doma pěstovaných rostlin, nicméně jedním z druhů, který je na přílišné vlhko velmi choulostivý, je například alokázie. Jakmile je zemina v květináči přemokřená, její atraktivní a výrazně dekorativní listy žloutnou a opadávají, protože jim začnou postupně odumírat kořeny.
Na „zimní přelití“ je háklivý i fíkus, ale nejen on. Když má v chladnějších měsících hodně vody a zároveň nedostatek světla, mohou na listech jeh výhonů objevovat malé puchýřky, které později hnědnou a korkovatí, proto se této fyziologické poruše také říká korkovitost. Naštěstí se jedná o problém, který jinak zdravé rostlinky poměrně dobře zvládnou, stačí upravit zálivku a zajistit jim požadované světelné podmínky, třeba i za pomoci umělého přisvícení.
Oblíbený kávovník je zase dobrým indikátorem příliš suchého vzduchu. Jakmile u něj zjistíme usychání listů, většinou na špičkách, měli bychom nejen kávovník, ale i ostatní pokojové květiny choulostivé na sucho občas rosit, případně umístit do jejich blízkosti zvlhčovače vzduchu.
Kromě usychání listů hrozí v zimě také výskyt škůdců
Změněnými podmínkami jsou pokojové rostliny náchylnější nejen k usychání listů a dalším drobným neduhům, ale ohrožují je rovněž mnozí škůdci. Někdy se jejich nežádoucí přítomnost projevuje lepkavými listy, v takovém případě se jedná například o molice nebo mšice, tedy druhy, které nejsou schopné strávit cukry.
Ale malých nepřátel z hmyzí říše je pochopitelně mnohem více, často se oblevují také puklice, štítenky a rovněž hodně nepříjemní červci, kteří si rádi pochutnávají na orchidejích nebo afrických fialkách. Prevence je tedy na místě, třeba v podobě lepových optických lapačů hmyzu a pravidelné kontroly, díky níž velmi rychle odhalíme, že s našimi pokojovými květinami není něco v pořádku.
Publikováno: 21. 11. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: pořad Receptář prima nápadů, www.chovatelka.cz, www.hnojik.cz