Pěstování orchidejí má své zásady. Abychom se mohli těšit z bohatě kvetoucích pokojových rostlin, musíme se o ně vhodně starat. Pěstování není náročné. Jestliže jim dáme takovou péči, jakou si zaslouží, odvděčí se nám skvělou kondicí a budou zdobit naše okna po dlouhá léta.
Pěstování orchidejí není náročné
Zahradníci začátečníci by si mohli myslet, že pěstování orchidejí je příliš náročné. Opak je však pravdou. Jedná se o pokojové rostliny, které zvládne pěstovat i úplný laik. Existují však jistá pravidla, která musíme při jejich péči dodržet. Orchidejí je více druhů. Jestliže si zakoupíme orchidej Cambria, musíme si uvědomit, že se jedná pouze o obchodní název. Ve skutečnosti si domů přineseme tzv. hybrid, který vznikl křížením 4 orchideových rodů. Existují i takové orchideje, které mají velice složitý rodokmen.
Pěstování orchidejí je možné i u nás. Orchidej Cambria můžeme samozřejmě pěstovat jako epyfit, ale jestliže se rozhodneme přinést si ji do panelákového bytu, je dobré tuto pokojovou rostlinku nejprve přesadit. Substrát je pro ni v těchto podmínkám mnohem lepší volbou. Rozkládající se substrát v květináči totiž obsahuje bakterie a obecně i málo kyslíku. Všechny orchideje jsou na vysoký obsah kyslíku opravdu citlivé.
Jaký substrát je vhodný pro pěstování orchidejí?
Pro pěstování orchidejí v paneláku použijeme substrát v podobě nalámaného polystyrenu, čisté nalámané kůry, nebo si připravíme směs obou těchto složek. Nejlépe bude, přidáme-li do květináče i dřevěné uhlí na grilování, které má antibakteriální účinky. Přítomnost dřevěného uhlí zabraňuje napadení orchidejí bakteriemi, které rozkládají kůru na drobnější částečky. Tento rozklad má za následek spotřebu kyslíku. Naše pěstovaná orchidej by se následně mohla začít dusit.
Při přesazování si připravíme průhledný květináč. Na úplné dno vložíme obyčejné kameny, které fungují jako závaží. Směs připravovaného substrátu je velice lehká, a jestliže nám pokojová rostlina bohatě naroste v horní části květináče, mohla by se nám orchidej společně s květináčem začít kácet.
Další péče při pěstování orchidejí již není nijak náročná. Každá rostlina je závislá na vodě. V případě orchidejí je vhodnější rosení listů. Jednou týdně můžeme orchidej položit do nádoby s odstátou vodou, následně ji vyndáme, necháme okapat a opět vrátíme na její místo na okno. Taková zálivka orchidejím naprosto stačí. Substrát si vezme přesně tolik vody, kolik rostlina pro sebe potřebuje.
Jestliže se budeme našim orchidejím věnovat tak, jak je pro ně nejlepší, odvděčí se nám krásnými zdravými květy a bohatými listy. Její přítomnost si pak můžeme užívat po dlouhá léta.
Publikováno: 26. 11. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: pořad Receptář prima nápadů