reklama

Některá zelenina se ani mrazu nezalekne

Zdá se vám, že spojení zelenina a mrazy nejde dohromady? Ale to je velký omyl, protože některé oblíbené druhy jsou učinění „polárníci“ a pobyt na promrzlém záhonku jim naopak velmi prospívá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelenina a mrazy? Proč ne, třeba taková růžičková kapusta si se zimy nic nedělá (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelenina a mrazy to spolu zvládnou

Nadcházející studené měsíce sice většinou zahrada prožije v zimním spánku, ale některá zelenina a mrazy se mají rády. Typickým představitelem této skupiny je třeba růžičková kapusta, která přežije na záhonu až do -15 °C. Pokud se ještě více ochladí, pak jí postačí ochránit ji netkanou textilií. Mrazivý vzduch jí jde velmi k duchu, protože její drobné růžičky získají po přemrznutí ještě lahodnější chuť. Ty ovšem skliďte najednou, nikoliv jen postupným odlamováním. Jejich přebytek bez problému přežije v mrazáku a vy je budete mít stále po ruce.

Špenát jenom za sucha

Ale zimu zvládá i některá kořenová zelenina a mrazy jí prakticky nevadí. Týká se to třeba pastiňáku, který je podobný petrželi, ale má štiplavější chuť a je více odolný proti chladu. Ale v zemi můžete ponechat také mrkev, které vůbec nevadí, když zemina zmrzne. Bohužel ale při nestálém počasí a střídání teplot, což je v posledních letech u nás typické zimní počasí, začnou kořeny uhnívat. Se zimou si hravě poradí rovněž chutný a vitaminy nabitý černý kořen, kterému se také říká hadí mord, v jehož případě platí totéž, co u růžičkové kapustičky, protože mrazy výrazně zlepšují jeho chuť.

Černý kořen alias hadí mord je trochu zapomenutá, ale chutná a zdravá zelenina, která může zůstat pod sněhem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Černý kořen alias hadí mord je trochu zapomenutá, ale chutná a zdravá zelenina, která může zůstat pod sněhem

Na zeleninu a mrazy je dobré myslet už při výsadbě zeleninových záhonů, protože existují přímo vhodné druhy – například zimní pórek nebo salát, které jsou určeny k zimnímu sklízení. Platí to i o špenátu, nicméně ten byste měli sklízet pouze za suchého počasí, protože mokré listy se snadno zapaří a rychle vadnou.

Zelenina v mrazu může být pod dekou

Pokud si nejste jisti, že vaše zelenina a mrazy svoje soužití zvládnou, vyplatí se mít v zásobě již zmiňovanou netkanou textilii, která se ostatně hodí i pro další účely – třeba pro ochranu rajčat a paprik na počátku podzimu, kdy venkovní teploty už nejsou příliš vysoké, ale na keřících je ještě mnoho dozrávajících plodů.

Netkaná textilie je dostupná v různé šířce i gramáži, pro ochranu před chladem je nejvhodnější gramáž mezi 30–50 g na m². Šíři zvolte podle konkrétních potřeb, ale chybu neuděláte s textilií širokou 3 m, protože se vám bude lépe upevňovat a ochrání také větší záhony a vyšší rostliny.

Netkaná textilie pomůže ochránit zeleninu, když udeří první mrazíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netkaná textilie pomůže ochránit zeleninu, když udeří první mrazíky

Při upevňování využijete například kolíčky na upevnění kolem rostlin, pytlíky s pískem nebo kameny a cihly na zatížení u země. Hodit se mohou i ocelové tyčky, které upevní textilii na záhonech s nižšími druhy, třeba s fazolemi. A její pomocí ochráníte dobře i rostliny v nádobách a také v pařeništích.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; ceskestavby.cz; prozeny.cz

Publikováno: 7. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová